Jordan w reprezentacji

Pływanie. Osiem medali wywalczyli przedstawiciele krakowskich klubów i SMS w mistrzostwach Polski. Zawody były równocześnie kwalifikacją do mistrzostw Europy. Przepustki nie udało się wywalczyć żadnemu z seniorów, powiodło się za to dwóm juniorom.

Najwięcej medali z krakowskich klubów – 5 (2 złote, srebrny i 2 brązowe) – wywalczył AZS AGH, gdzie jest mocna sekcja seniorów. Po tytuł mistrzowski sięgnął Mateusz Wysoczyński, wygrywając finał na 200 m stylem grzbietowym.

Faworytem był Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra), ale został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy nawrót. Krakowianin uzyskał czas 2.00,13, do minimum na ME w Berlinie brakło mu 1,39 s (ponadto był 6. na 200 m). Srebro na 200 m stylem zmiennym zdobył Marcin Suzin (2.02,97), jemu do uzyskania kwalifikacji brakło 1,8 s.

Dwa krążki wywalczyły żeńskie sztafety w stylu dowolnym – złoto na 4x200 m: Anna Kawecka, Marcelina Radlińska, Luigia Sirignano i Natalia Paw­laczek oraz brąz na 4x100 (zamiast Sirignano płynęła Jagoda Piechocka). Na najniższym stopniu podium na 100 m kraulem stanęł Pawlaczek, była też 5. na 200 m tym stylem. Radlińska była 5. na 100 i 200 m motylkiem, a Kawecka 5. na 50 m dowolnym. Ponadto Maciej Hołub w stylu klasycznym zajął 4. miejsce na 100 m i 5. na 50 m.

Jordan Kraków wrócił z MP ze srebrem Agaty Magner na 200 m stylem grzbietowym (2.17,55). Zawodniczce, która była już na MŚ seniorek na krótkim basenie, tym razem nie udało się dostać do kadry na ME. Prawo wyjazdu uzyskali za to Maciej Falaciński (Jordan) na 100 m grzbietowym (9. w finale; był też 6. na 200 m) oraz Dominik Ciężkowski na 200 m motylkowym. Ten ostatni był blisko medalu, w finale zajął 4. lokatę, 1,08 od podium. Z innych klubów z regionu dobrze na 50 m „żabką” spisała się Magdalena Bazyl (Aquarius Myś­lenice), która była 4.

Spośród uczniów SMS Kraków, reprezentujących macierzyste kluby, formą błysnęła Jowita Sieńczyk (Żak Biała Podlaska). W stylu zmiennym zdobyła srebro (na 200 m) i brąz (400 m). Kraulistka Wioletta Orczy­kowska (Limanowa Swim) była 4. na 200 m i 5. na 100 m.