Józef Kurek całe życie poświęcił hokejowi

Józef Kurek całe życie poświęcił hokejowi

Andrzej Stanowski

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Józef Kurek nie żyje. Był jednym z najlepszych hokeistów w historii polskiego hokeja. Pogrzeb odbędzie się jutro o godz. 12.30 w Krynicy.
W KTH Krynica grał w latach 1948-1954, potem występował w OWKS Bydgoszcz i przez 15 sezonów w Legii Warszawa. Z tym zespołem zdobył 7 tytułów mistrza Polski. Przez 18 sezonów gry w ekstraklasie rozegrał 303 mecze, zdobył 200 goli.

W reprezentacji Polski, której był podporą (występował w ataku, słynne były jego strzały z "klepki"), grał 13 lat, wystąpił w 103 spotkaniach, strzelił 50 goli.

Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w 1956 i 1964 roku, siedem razy zagrał w mistrzostwach świata.
Po zakończeniu kariery zawodniczek pracował jak trener, najpierw przez dwa lata wspólnie z Anatolijem Jegorowem prowadził reprezentację Polski, potem samodzielnie przez dwa sezony. To pod jego kierunkiem nasza drużyna narodowa odniosła na MŚ w Katowicach w 1976 roku sensacyjne zwycięstwo nad ZSRR 6:4.

- Był nieprawdopodobnie pracowitym człowiekiem, zawsze konsekwentnie dążył do celu. Wszystko poświecił swojej ulubionej dyscyplinie - wspomina Jerzy Mruk, który przez dwa lata współpracował z Nim jako trener bramkarzy w reprezentacji.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, złotym medalem PKOl., srebrnym medalem za wybitne osiągnięcia sportowe.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo