Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Mehoffer zaprasza na świętowanie swoich imienin

Łukasz Gazur
Witraż „Caritas”, który właśnie został zakupiony do zbiorów
Witraż „Caritas”, który właśnie został zakupiony do zbiorów fot. Andrzej Banaś
Muzeum. W sobotę i niedzielę w Domu Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 w Krakowie nie zabraknie atrakcji. Warto się też przyjrzeć nowym zakupom - m.in. witrażowi „Caritas”.

Powodów do świętowania w Domu Józefa Mehoffera, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, nie brakuje. Pierwszy jest oczywisty: w ten weekend czekają nas obchody imienin słynnego artysty. Po drugie, w zbiorach placówki znalazły się właśnie witraż „Caritas” oraz zespół szkiców i studiów fryburskich.

- To bardzo cenne zakupy. Chodzi nie tylko o ich wartość artystyczną, ale także znaczenie dla badań nad twórczością Mehoffera - tłumaczy kustosz Beata Studziżba-Kubalska.

Witraż, o którym mowa, to dzieło z niezwykłą historią. Jest bowiem repliką (czyli drugim egzemplarzem) dzieła zaprojektowanego jako wyposażenie kaplicy grobowej Grauerów w Opawie na Morawach (Czechy). Zamówienie zrealizowano według projektu Józefa Mehoffera w 1901 r. Ale artysta postanowił, że z zespołu 6 prac dwie powinny zostać z nim. Tak powstały repliki „Caritas” właśnie oraz „Wiary, Nadziei, Miłości” - obiektu wykupionego przez muzeum w zeszłym roku. Oba dotąd były depozytami. - To ważne witraże nie tylko ze względu na klasę artystyczną. Miał do nich Mehoffer szczególną słabość, czego dowodem jest fakt, że towarzyszyły mu we wszystkich kolejnych mieszkaniach - zaznacza Beata Studziżba-Kubalska.

Ciekawostką jest fakt, że witraże te zrealizowane zostały nie w znanych krakowskich pracowniach, ale w firmie Skobińskiego i Białkowskiego w Warszawie. - Do dziś nie znamy właściwie powodu, dlaczego tak się stało - dodaje kustosz.

Wiemy natomiast, że musiały powstać między 1902 a 1905 rokiem.

Z kolei dzięki zakupowi zbioru studiów fryburskich Muzeum Narodowe w Krakowie ma dziś najpełniejszą kolekcję takich rysunków i szkiców Mehoffera. - To bezcenny materiał badawczy, obrazujący pracę artysty nad projektami witraży do katedry św. Mikołaja z Flue we Fryburgu na przestrzeni kilkudziesięciu lat - dodaje Beata Studziżba-Kubalska.

A co poza oglądaniem cennych obiektów, które już są własnością muzeum, czeka nas w weekend? W sobotę i niedzielę na godz. 12 zaplanowano oprowadzanie. Poza tym w programie znalazły się koncerty (o godz.16). Pierwszego dnia usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego i Béli Bartóka w wykonaniu uczennicy szkoły muzycznej, Marii Słysz. W niedzielę zaś Kwartet smyczkowy Antarja wykona utwory Ludwiga van Beethovena i Feliksa Mendelssohna. Dodatkowo na sobotę o godz. 16.45 zaplanowano... wspólne śpiewanie.

W sobotę - oprowadzanie w cenie biletu wstępu, bez opłat wstęp na koncert. W niedzielę wejście do muzeum i na występ jest bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski