Jubileusz Przyjaciół: 15 lat PIG,...

Jubileusz Przyjaciół: 15 lat PIG, filaru Forum Przedsiębiorców [NOWE ZDJĘCIA]

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Odznaczeni przez prezydenta RP oraz marszałka Małopolski przedsiębiorcy zrzeszeni w PIG
1/45
przejdź do galerii

Odznaczeni przez prezydenta RP oraz marszałka Małopolski przedsiębiorcy zrzeszeni w PIG ©Krakowska Kongregacja Kupiecka

Marszałek Jacek Krupa i wojewoda Piotr Ćwik obsypali przedsiębiorców odznaczeniami, był wspaniały tort, była zabawa. Ale przede wszystkim byli oni: bohaterowie Polski. Przedsiębiorcy.
Podkrakowska Izba Gospodarcza w Skawinie świętowała swe 15-lecie. Jest jednym z filarów Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych i naszego Forum Przedsiębiorców, największej w Polsce reprezentacji firm małych, średnich i dużych. Szczere gratulacje odbierał od wszystkich niezawodny prezes Jerzy Wodnicki. Wspominaliśmy wspólnie jego nieodżałowanego poprzednika, lidera PIG i MPOG, Andrzeja Tutajewskiego, a także równie wspaniałego Kazimierza Czekaja, założyciela zaprzyjaźnionej Jurajskiej Izby Gospodarczej, który pomagał w powstaniu PIG.

Panu Prezesowi i jego niezrównanej braci z Izby życzymy 100 lat w znakomitej kondycji!

Z potrzeby wspólnego działaniaPIG powstała z potrzeby wspólnego działania i wiary, że takie zrzeszenie może więcej niż pojedynczy przedsiębiorca. Że jest w stanie rozmawiać po partnersku z władzą oraz - gdy trzeba - pomóc w rozwiązywaniu problemów. Że dostarczy wiedzy niezbędnej w nowych warunkach gospodarczych - a grupa inicjatywna zaczęła się zbierać mniej więcej rok przed przystąpienie Polski do Unii Europejskie. Nikt nie wiedział, jak to wpłynie na polską gospodarkę i jak poradzą sobie z masą nowych wyzwań małe i średnie firmy. Właśnie szefowie takich firm, pełni obaw, rzucili znane z dziejów hasło: kupą mości panowie i panie.

- Zainspirował nas do tego Jacek Krupa, marszałek Małopolski, wówczas starosta krakowski. Powstała grupa inicjatywna i pierwsze kroki stawialiśmy korzystając z doświadczeń izb jurajskiej i dobczyckiej – wspomina Kazimierz Malinowski. Wraz z nim grupę inicjatywną tworzyli: Adam Chmielowski, Zbigniew Dziewoński, Kazimierz Job, Janusz Józefczyk, Halina Kania, Andrzej Maj, Ryszard Maślanka, Andrzej Morawa, Wacław Mueck, Mirosław Ożóg, Janusz Pijocha, Tomasz Pierzchała, Bolesław Sikora, Joanna Ściseł, Andrzej Tutajewski, Czesław Waś.

Większość z nich aktywnie działa do dzisiaj. Przywództwo w PIG-u przedsiębiorcy oddali w ręce Andrzeja Tutajewskiego, człowieka wielkiej kultury, wysokiej klasy, rozważnego, bardzo pracowitego i odpowiedzialnego. Po jego śmierci w zeszłym roku, kierowanie PIG-em objął Jerzy Wodnicki.

Biznes plus sercePrezes przyznaje, że na początku firm zrzeszonych w PIG było więcej, bo prawie 200. Ale potem wielu przedsiębiorców zraziło się tym, że władza nie zawsze słucha, że nie w każdej sytuacji można pomóc. Niestety, część biznesu patrzy na organizacje gospodarcze wyłącznie przez pryzmat własnych, szybkich i wymiernych, korzyści.

- To wielki błąd. Organizacja, jak nasza, długofalowo służy rozwojowi przedsiębiorczości i całej gospodarki, z czego korzystają wszystkie firmy. Ale w grę wchodzą także trudne do przeliczenia na pieniądze relacje międzyludzkie, kontakty między firmami, ze środowiskiem, łatwiejszy dostęp do nowych przepisów i ich objaśniania. Ważne jest też nasze przedstawicielstwo w różnych instytucjach i organizacjach, zwłaszcza w MPOG oraz silny głos w Forum Przedsiębiorców. Jest wreszcie niezwykle ważna działalność dla lokalnej społeczności, od której przedsiębiorcom nie wolno się odcinać – wylicza Jerzy Wodnicki.

Dodaje, że obecnie współpraca ze skawińskim samorządem układa się bardzo dobrze. Przedstawiciele Izby zasiadają m.in. w Radzie Przedsiębiorczości przy burmistrzu, w powiatowej radzie zatrudnienia. Owocne i bliskie są relacje z władzami powiatu i Małopolski.

Dochód z organizowanych co roku przez Izbę balów charytatywnych służy pomocy potrzebującym, przede wszystkim chorym dzieciom. Przedsiębiorcy biorą udział w licytacjach, ale i sami przekazują na nie cenne przedmioty. PIG słynie też z hucznego „Pożegnania lata” oraz przygotowywanych, głównie przez Bolesława Sikorę, mikołajowych zabaw m.in. dla pacjentów szpitala w Radziszowie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.


Podczas jubileuszowej uroczystości wojewoda Piotr Ćwik wręczył odznaczenia od prezydenta RP. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorował: Zbigniewa Dziewońskiego, Jacka Jedynaka, Ryszarda Maślankę, Wacława Muecka, Bogusława Papieża.

Marszałek Jacek Krupa Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski wręczył Jerzemu Wodnickiemu, srebrne odznaki: Jerzemu Furmanowi, Jerzemu Koskowi, Ryszardowi Marchewce, Markowi Woźniakowi. Natomiast Kazimierz Job i Czesław Waś zostali wyróżnieni Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.

Duże wrażenie na uczestnikach gali wywarły występy wybitnie uzdolnionych młodych ludzi, uczestników niedawnego koncertu „Perły Powiatu”: Katarzyny Ciepły, Katarzyny Kozy, Justyny Ostrowskiej, Kacpra Szczurka, Małgorzaty Szybisty, Cecylii Wyroby.

Partnerem gali było Województwo Małopolskie.

Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/skawina-przedsiebiorcy-swietowali-z-perlami-zdjecia/ar/13553384

Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/podkrakowska-izba-gospodarcza-w-skawinie-obchodzi-jubileusz-samo-czlonkostwo-jest-korzyscia/ar/13513819KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo