Jubileusz „Skałki”

SYP
Rozpoczęły się przygotowania do jubileuszu 90 lecia istnienia Zespołu Szkół w Bukownie. Uroczyste otwarcie obchodów 90-lecia istnienia Szkoły na Skałce jest planowane na 8 kwietnia, ale już dziś Komitet jubileuszowy przygotowuje się do tak istotnego wydarzenia.

Fot. Jacek Sypień

BUKOWNO

- Świadomi pięknej tradycji i historii, pragniemy ją pielęgnować i wyrażamy nadzieję, że Absolwenci i byli Pracownicy Skałki potwierdzą swój związek ze Szkołą, biorąc udział w imprezach jubileuszowych. Serdecznie ich zapraszamy.– mówi Bożena Walczak, wicedyrektor Szkoły. Szczegółowe informacje na temat jubileuszu, a także zgłoszenia udziału można składać osobiście w szkole, telefonicznie (032 6461193) lub mailowo [email protected].

Uroczystości rozpoczną się w piątek 8 kwietnia o godz. 10 uroczystą msza w kościele św. Andrzeja Boboli w Bukownie. Po mszy w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Bukownie rozpocznie się Akademia Jubileuszowa, po której młodzież wraz z nauczycielami i absolwentami przejdzie do szkoły, gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Po części oficjalnej rozpocznie się zwiedzanie szkoły, a także „Spotkania po latach”, czyli piknik na Skałce i spotkania klasowe. Szczegółowe informacje na temat jubileuszu można znaleźć na stronie internetowej szkoły zs-skalka.edu.pl.

Szkoła na Skałce jest trzecią, najstarszą szkołą w powiecie olkuskim. Tutaj pod koniec XIX wieku wybudowano parterowy szpital zakaźny. Z historią szkoły na Skałce wiąże się nazwisko Izydora Topolskiego, właściciela gruntów w Skałce i wyższego urzędnika kolejowego, który jako pierwszy wyszedł z inicjatywą wybudowania szkoły. Jednakże jego pierwotny plan, zaadaptowania budynku dawnego lazaretu i przebudowania go na potrzeby szkoły, nie znalazł poparcia w lokalnej społeczności.

Ostatecznie w 1918 roku powstał gmach szkoły, w którym w 1921 roku rozpoczęła działalność Państwowa Preparanda Nauczycielska, którą prowadziła Zofia Fritze z Krakowa. Kraj potrzebował wtedy nauczycieli. W samej gminie Bolesław było 53 proc analfabetów. Szkoła, która działa przy wsparciu miejscowej kopalni "Ulisses" istniała do 1923 roku. Wtedy założono tu 3-letnią zawodową szkołę żeńską, z działami: bieliźniarstwo, tkactwo i krawiectwo. Siatkowe firanki wykonane przez uczennice tej szkoły zdobyły nawet pierwszą nagrodę na wystawie w Paryżu. Podczas wojny szkołę przemianowano na powszechną. Po wojnie szkoła zawodowa wznowiła działalność, jako Żeńskie Gimnazjum Krawieckie.
Pod koniec lat czterdziestych podjęto decyzję o budowie zakładów górniczo hutniczych w Bukownie. Aby wyszkolić kadrę, 1 września 1950 otwarto czteroletnie Technikum Górniczo Hutnicze w pobliskim Bolesławiu. Dwa lata później szkołę przeniesiono na "Skałkę". Od tego czasu w jednym budynku uczyli się przyszli górnicy i hutnicy oraz uczniowie klas gastronomicznych, bo taki profil kształcenia przyjęła dawna szkoła zawodowa dla dziewcząt. Przez szkołę na Skałce przeszła niemal cała kadra pobliskich zakładów Górniczo Hutniczych "Bolesław". Przez pół wieku wykształciło się tu prawie 5 tys. górników i hutników. W połowie lat osiemdziesiątych „zawodówka” górnicza zmieniła profil na elektromechaniczną, a w 2003 roku zakończyło swoją działalność Technikum Górnictwa Rud. Tak zakończyła się „górniczo – hutnicza” historia szkoły.

Teraz uczniowie Skałki mogą zdobyć zawód Technika żywienia i gospodarstwa domowego lub Technika organizacji usług gastronomicznych.

Jednak w szkole są bogate ślady jej górniczej przeszłości. Jedną z nich jest Muzeum Górnictwa Rud stworzone dzięki zapałowi emerytowanego już nauczyciela Ryszarda Kyzioła. To jedyne szkolne muzeum w powiecie olkuskim i jedno z nielicznych w Małopolsce. W kilkunastu pomieszczeniach można oglądać zrekonstruowane fragmenty kopalnianego chodnika i narzędzia górnicze, od tych używanych w średniowieczu po dzisiejsze. W gablotach leżą pięknie oszlifowane minerały. Można tu oglądać stare meble, narzędzia i ubiory przynoszone przez uczniów z pobliskich wsi. Takich zbiorów nie powstydziłoby się niejedno muzeum regionalne. Jeszcze większą atrakcją jest sztolnia ćwiczebna zamieniona na muzeum. W czasach, gdy szkoła kształciła górników, wybudowano podziemną sztolnię ze wszystkimi urządzeniami i pojazdami, które można spotkać w prawdziwej kopalni. To prawdziwy rarytas.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie