Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowe misteria

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
Koncert inauguracyjny festiwalu Fot. Anna Kaczmarz
Koncert inauguracyjny festiwalu Fot. Anna Kaczmarz
WYDARZENIE. Wykonaniem oratorium Haendla "Il Trionfo del Tempo e del Disinganno" w interpretacji Il Giardino Armonico pod wodzą Giovanniego Antoniniego rozpoczął się wczoraj w Krakowie 10. Festiwal Misteria Paschalia.

Koncert inauguracyjny festiwalu Fot. Anna Kaczmarz

- Na festiwalu pokażemy oratorium młodego Haendla. W tym utworze występują już elementy charakterystyczne dla późniejszych dzieł twórcy - mówił przed wczorajszym koncertem Giovanni Antonini. - Ciekawe, że arie są krótkie, przez co odbieramy je jako nowoczesne.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Tegoroczny festiwal przyniesie siedem koncertów, na których wystąpi w sumie dziewięć zespołów. Jak zapowiada Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu, tegoroczna edycja "będzie spotkaniem z dobrymi, goszczącymi na festiwalu rokrocznie przyjaciółmi, ale też prezentacją formacji, których koncerty w Krakowie wzbudziły największy aplauz publiczności". - Ten festiwal to prawdziwa lista przebojów - zachwalał wczoraj Filip Berkowicz.

Nie zabraknie starych znajomych festiwalu. Marc Minkowski wraz ze swoim zespołem zaprezentuje m.in. "Wielką mszę c-moll" Mozarta i kantaty Bacha; Christophe Rousset z Les Talens Lyriques przedstawi program "Mater Dolorosa" wypełniony m.in. muzyką Leo, Traetty i Ferrandiniego. Zabrzmi też "Orfeusz" Monteverdiego w wykonaniu zespołu La Venexiana pod batutą Claudio Caviny i z udziałem chóru Capelli Cracoviensis. Festiwal zakończy recital Viviki Genaux i Fabia Biondiego, z utworami m.in. Haendla i Vivaldiego.

Do najbardziej interesujących wydarzeń festiwalu można zaliczyć premierowy projekt "Copernicus" Jordiego Savalla, przygotowany specjalnie na zamówienie festiwalu. Będzie to muzyczna opowieść o Koperniku, wypełniona także polską muzyką.

Ciekawy będzie drugi premierowy projekt, także zamówienie festiwalu: "Continunt Insulae" przygotowany przez Michała Gondkę i Agnieszkę Budzińską-Bennett, która w zeszłym roku debiutowała na misteriach, prezentując muzykę XII-wiecznego Paryża.

Koncerty będą transmitowane, jak i retransmitowane przez radiową "Dwójkę". Nowością festiwalu jest książka programowa, przygotowana też w wersji e-booka. Można ją pobrać ze strony: www.misteriapaschalia.pl.

UHONOROWANI

Klucze dla artystów

Trzech artystów związanych mocno z festiwalem, czyli Jordi Savall, Marc Minkowski i Fabio Biondi odbierze podczas 10. edycji symboliczne klucze do miasta Krakowa. Ponadto najwierniejsi sponsorzy festiwalu zostaną nagrodzeni "Złotymi słuchaczami".

- Festiwal Misteria Paschalia to fenomen. Oddaje w pełni ideę, jaką mieliśmy, aby promować Kraków jako markę, jako miasto, w którym odbywają się największe wydarzenia i które przyjmuje artystów z całego świata - mówiła Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa do spraw kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski