Julia Fiedorczuk laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Julia Fiedorczuk laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Zdjęcie autora materiału
Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Julia Fiedorczuk laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Poetka otrzymała wyróżnienie za tom "Psalmy", w którym sięga po jeden z najstarszych gatunków literackich, by opowiadać o współczesnych problemach.
Julia Fiedorczuk laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
- Wybrałam psalmy, bo dla mnie brzmienie poezji jest czymś niezwykle istotnym. Zawsze szukam takich sposobów mówienia, które zawierają w sobie muzykę – tłumaczyła laureatka. - Psalmy Dawidowe, które jakiś czas temu zaczęłam uważnie czytać to z jednej strony pieśni pochwalne, z drugiej zaś rozpaczliwe wołanie. Ciekawiło mnie, jak te dwa wymiary będą brzmieć gdy zderzę je z językami współczesności, zaczerpniętymi z mass mediów czy nauk ścisłych.


Zdaniem członków jury jej tomik jest "niezwykle odważnym eksperymentem" oraz "reinterpretacją gatunku". - Fiedorczuk, podobnie jak patronkę nagrody, cechuje organiczna niechęć do patosu, nawet gdy jej wiersz przyjmuje archaiczną formę – mówił przewodniczący jury, Abel Murcia Soriano. - Nagrodzony tom to reinterpretacja gatunku i dowód, że za jego pomocą wciąż można mówić rzeczy ważne i aktualne.

Oprócz Fiedorczuk w tej edycji nagrody nominowani byli: Wojciech Bonowicz za tomik "Druga ręka", Natalia Malek za "Kord", Marta Podgórnik za "Zimną książkę" i Ilona Witkowska za "Lucyfer zwycięża". Laureatka otrzymała 100 tys. zł oraz statuetkę.

Nagrodę dla książki poetyckiej przetłumaczonej na język polski otrzymała zaś Szwedka, Linn Hansén, za tom „Przejdź do historii” w przekładzie Justyny Czechowskiej. Autorka i tłumaczka otrzymały po 50 tys. zł.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo