Julius Madritsch - Austriak, który uratował...

Julius Madritsch - Austriak, który uratował w Krakowie przed śmiercią 1500 osób narodowości żydowskiej

Zdjęcie autora materiału
Janusz Michalczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Reżyser Piotr Szalsza i plakat z bohaterem jego filmu
1/7
przejdź do galerii

Reżyser Piotr Szalsza i plakat z bohaterem jego filmu

Czego jeszcze nie wiemy o Krakowie czasów okupacji? Premierowy pokaz filmu ,,Juliusz Madritsch - sprawiedliwy wśród narodów świata” uświadamia nam poziom luk w zbiorowej pamięci. To także, w jakimś sensie, ukłon w stronę miasta, które było świadkiem wielu aktów bezbrzeżnego poświęcenia i bohaterstwa, na przekór gwałtowi który się wokół odciskał.
Julius Madritsch do Krakowa trafił na początku roku 1940, chcąc uchronić się przed powołaniem do wojska. Jako znawca tekstyliów uruchomił w Krakowie szwalnię z 300 maszynami, która zapewniała pracę około 800 Żydom i Polakom. Jego zakład zajmował się między innymi produkcją mundurów.

Można powiedzieć, że niemal całą swoją aktywność Austriak ten, wychowany w patriotycznym i katolickim duchu, ogniskował na ratowaniu Żydów i pozyskiwaniu na ten cel środków.

Powiedzieć, iż jest on - jak mówią niektórzy - drugim Schindlerem to zdecydowanie za mało. W ratowaniu Żydów pomagali Madritschowi, który miał bezpośrednie kontakty z niemieckimi władzami okupacyjnymi, w tym z Amonem Goethem, komendantem obozu koncentracyjnego w Płaszowie, bliscy polscy współpracownicy, także jak można się domyślić – Tadeusz Pankiewicz, właściciel apteki ,,Pod Orłem”.

Wielką mocą filmu Piotra Szalszy, polskiego reżysera dokumentalisty, mieszkającego w Wiedniu od roku 1983 są bezpośrednie, wstrząsające świadectwa osób, które zostały uratowane przez Madritscha – przede wszystkim świetnie intelektualnie dysponowanych, mówiących piękną polszczyzną, ponad 80- i 90-letnich kobiet (w sumie liczbę ocalonych szacuje się na ok. 1500 osób).

Reżyser w trakcie dokumentowania postaci bohatera filmu dokonał odkrycia w postaci wniosku Madritscha o przejęcie do NSDAP, która została przez nazistów odrzucona.

Kiedy dokonał się w tym Austriaku przełom? Nastąpił on prawdopodobnie, co potwierdza Piotr Szalsza, pod wpływem zetknięcia się z realiami niemieckiej okupacji w Krakowie (Madritsch w Wiedniu mieszkał w kamienicy w dzielnicy Leopoldstadt, zamieszkałej w większości przez Żydów).

Film, do którego słowo wstępu wygłosił Andrzej Tombiński, honorowy konsul generalny Republiki Austrii, został zaprezentowany w Żydowskim Muzeum Galicja w ramach tegorocznych Dni Austrii. W dokumencie znajdują się sekwencje poświęcone tarnowskim licealistom, którzy odegrali sporą rolę w dziele przybliżenia postaci Austriaka mieszkańcom swojego miasta, z Tarnowa pochodzi bowiem wielu ocalonych przez Madritscha Żydów. Producentem filmu jest Krakowsko-Wiedeńskie Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Wiedniu.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomoc?

mikołaj (gość)

Zgłoś naruszenie treści

on,podobnie jak schwindler(-) robił na tych niewolnikach-Zydach,doskonały interes-miał ich za prawie darmo do robienia interesu...robienie z nich ,szwabskich czynowników-ratowników krakowskich Z...rozwiń całość

on,podobnie jak schwindler(-) robił na tych niewolnikach-Zydach,doskonały interes-miał ich za prawie darmo do robienia interesu...robienie z nich ,szwabskich czynowników-ratowników krakowskich Z ydów to wykoślawianie historii.coś takiego robi Tusk,nazywając obecny rząd bolszewikami...na miejscu byłych PZPR byłbym obrażony.....zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo