Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julius Madritsch - Austriak, który uratował w Krakowie przed śmiercią 1500 osób narodowości żydowskiej

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Reżyser Piotr Szalsza i plakat z bohaterem jego filmu
Reżyser Piotr Szalsza i plakat z bohaterem jego filmu
Czego jeszcze nie wiemy o Krakowie czasów okupacji? Premierowy pokaz filmu ,,Juliusz Madritsch - sprawiedliwy wśród narodów świata” uświadamia nam poziom luk w zbiorowej pamięci. To także, w jakimś sensie, ukłon w stronę miasta, które było świadkiem wielu aktów bezbrzeżnego poświęcenia i bohaterstwa, na przekór gwałtowi który się wokół odciskał.

Julius Madritsch do Krakowa trafił na początku roku 1940, chcąc uchronić się przed powołaniem do wojska. Jako znawca tekstyliów uruchomił w Krakowie szwalnię z 300 maszynami, która zapewniała pracę około 800 Żydom i Polakom. Jego zakład zajmował się między innymi produkcją mundurów.

Można powiedzieć, że niemal całą swoją aktywność Austriak ten, wychowany w patriotycznym i katolickim duchu, ogniskował na ratowaniu Żydów i pozyskiwaniu na ten cel środków.

Powiedzieć, iż jest on - jak mówią niektórzy - drugim Schindlerem to zdecydowanie za mało. W ratowaniu Żydów pomagali Madritschowi, który miał bezpośrednie kontakty z niemieckimi władzami okupacyjnymi, w tym z Amonem Goethem, komendantem obozu koncentracyjnego w Płaszowie, bliscy polscy współpracownicy, także jak można się domyślić – Tadeusz Pankiewicz, właściciel apteki ,,Pod Orłem”.

Wielką mocą filmu Piotra Szalszy, polskiego reżysera dokumentalisty, mieszkającego w Wiedniu od roku 1983 są bezpośrednie, wstrząsające świadectwa osób, które zostały uratowane przez Madritscha – przede wszystkim świetnie intelektualnie dysponowanych, mówiących piękną polszczyzną, ponad 80- i 90-letnich kobiet (w sumie liczbę ocalonych szacuje się na ok. 1500 osób).

Reżyser w trakcie dokumentowania postaci bohatera filmu dokonał odkrycia w postaci wniosku Madritscha o przejęcie do NSDAP, która została przez nazistów odrzucona.

Kiedy dokonał się w tym Austriaku przełom? Nastąpił on prawdopodobnie, co potwierdza Piotr Szalsza, pod wpływem zetknięcia się z realiami niemieckiej okupacji w Krakowie (Madritsch w Wiedniu mieszkał w kamienicy w dzielnicy Leopoldstadt, zamieszkałej w większości przez Żydów).

Film, do którego słowo wstępu wygłosił Andrzej Tombiński, honorowy konsul generalny Republiki Austrii, został zaprezentowany w Żydowskim Muzeum Galicja w ramach tegorocznych Dni Austrii. W dokumencie znajdują się sekwencje poświęcone tarnowskim licealistom, którzy odegrali sporą rolę w dziele przybliżenia postaci Austriaka mieszkańcom swojego miasta, z Tarnowa pochodzi bowiem wielu ocalonych przez Madritscha Żydów. Producentem filmu jest Krakowsko-Wiedeńskie Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Wiedniu.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Julius Madritsch - Austriak, który uratował w Krakowie przed śmiercią 1500 osób narodowości żydowskiej - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski