Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Juncker przywołuje Austrię do porządku [WIDEO]

Maciej Deja
Wiedeń. Choć kanclerz Austrii Werner Faymann dementował słowa swojej minister o budowaniu płotów na granicy ze Słowenią, to niesmak po jej wypowiedzi pozostał.

Wygłoszona w środę wypowiedź minister spraw wewnętrznych Austrii Johanny Mikl-Leitner o budowie ogrodzenia na granicy ze Słowenią odbiła się szerokim echem w całej Europie.

Na słowa szefowej resortu zareagował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który zadzwonił z reprymendą do kanclerza Austrii Wernera Faymanna. Wczoraj stanowisko rządu w Wiedniu było już zupełnie inne.

WIDEO: Antyimigranckie protesty w Brnie i Pradze. "Merkel i islam to trzecia wojna światowa"

Źródło: RUPTLY/x-news

Płot niczego nie rozwiąże

- Austria nie wybuduje żadnego płotu na swoich granicach - mówił szef rządu w austriackiej telewizji publicznej. - Jesteśmy zgodni, że żadne ogrodzenia nie rozwiążą problemu uchodźców. Planowane przez nas wzmocnienie infrastruktury na przejściu granicznym ze Słowenią w Spelfeld ma tylko usprawnić kontrolę nad migrantami, a nie zatrzymać ich na granicy - tłumaczył Faymann. Kanclerz Austrii utrzymuje, że falę uchodźców do Europy można powstrzymać jedynie uszczelniając zewnętrzne granice Unii Europejskiej i poprzez polityczne rozwiązanie konfliktów na Bliskim Wschodzie.

Pani minister się upiera

Wspomniana minister spraw wewnętrznych nie zmienia jednak stanowiska. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przekonywała, że obecna sytuacja na trasie pochodu imigrantów jest dowodem na to, że Europę należy zamienić w twierdzę. - W sytuacji, gdy kilkanaście tysięcy ludzi chce naraz przekroczyć granicę, nie mamy wyjścia. Musimy powstrzymać ten napływ - powiedziała Johanna Mikl-Leitner.

Wracają z Niemiec do domu

Tymczasem rozgłośnia Deutsche Welle donosi o migrantach, którzy masowo opuszczają Niemcy. Kilka dni po wprowadzeniu ustawy zaostrzającej warunki przyznania azylu zdecydowana większość uchodźców z Bałkanów dobrowolnie wraca do domów - bez prawa do pobytu w Niemczech grozi im deportacja, która uniemożliwi im przyjazd do tego kraju w przyszłości.

Szwedzkie tajemnice

Atmosfera wokół migrantów gęstnieje również w liberalnej i skrajnie poprawnej politycznie Szwecji, chętnie przyjmującej uchodźców. W obawie przed ciągłymi atakami i podpaleniami obozów, w których umieszcza się przybyszy, władze nie będą ujawniać lokalizacji nowych ośrodków.

Nadchodzą sztormy

W ostatnich tygodniach przepływ imigrantów jeszcze się zwiększył - chcą za wszelką cenę przepłynąć Morze Śródziemne przed zimą, okresem, w którym permanentny sztorm uniemożliwia małym łodziom żeglugę na pełnym morzu. W środę greccy ratownicy uratowali 242 osoby z łodzi tonącej u wybrzeży wyspy Lesbos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski