Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Juniper - znaczy jałowiec

WALD
Południowo-wschodnia część Roztocza, którą zajmuje gmina Horyniec, to dużej urody część Polski. Łagodne wzniesienia, w znacznej części porośnięte lasami, spora liczba zabytków architektury drewnianej, kontynentalny klimat, wywierzyska wód mineralnych (zwłaszcza w uzdrowiskowym Horyńcu-Zdroju), czyste powietrze i wszechobecny spokój - to największe atuty tego zakątka.

Wyjątkowy rezerwat w Dziewięcierzu

We wsi Dziewięcierz, oddalonej od Horyńca o niecałe 7 km, obejrzeć można coś specjalnego: rezerwat przyrody o nazwie "Sołokija", utworzony w celu objęcia ochroną wyjątkowego skupiska jałowców pospolitych (Juniperus communis). Na zboczu, wznoszącym się po lewej stronie drogi ze stolicy gminy, a oddalonym od niej o niecały kilometr, pyszni się kilkaset wyrośniętych okazów. Co jeden to lepszy: rekordzista wybujał na wysokość blisko 8 metrów, obwód jego pnia maluczko, a dojdzie do 60 centymetrów!
Jak twierdzą fachowcy, jałowce tych rozmiarów - i osobliwych kształtów - zdarzają się bardzo rzadko; z tej racji mają zazwyczaj status pomników przyrody. W Dziewięcierzu jest ich takie mnóstwo, że jedynym rozsądnym wyjściem było uznanie całego, ponad 7-hektarowego, obszaru, na którym się namnożyły, za rezerwat florystyczny. Utworzono go w 1989 roku.
Ale to zakątek chroniony prawem nie tylko ze względu na jałowce. Wielce interesująca i bogata jest pozostała szata roślinna. Wystarczy wymienić kilka nazw: chaber drakiewnik, dziewięćsił pospolity, przytulia łąkowa, psianka słodkogórz, rozchodnik ostry, szczotlicha siwa, szparag, świerzbnica polna, trzcinnik piaskowy, wilczomlecz sosnka. Prawda, że brzmią interesująco?
W rezerwacie znajdą coś dla siebie także ornitolodzy (ich powinna zaciekawić możliwość obserwowania cierniówek, gąsiorków, makolągw, piegży czy srokoszy), entomolodzy (modliszki, nadobnice alpejskie), herpetolodzy (gniewosze plamiste, padalce turkusowe, węże Eskulapa, żmije), a także miłośnicy innej fauny (z gryzoni stwierdzono tam bytowanie koszatek, orzesznic, popielic, ryjówek, żołędnic; żyją - i to w wyjątkowej obfitości - różne gatunki mrówek).
Najpiękniejsze jednak, najbardziej imponujące i - co tu kryć... - najłatwiejsze do podziwiania dla umiarkowanie obeznanego w zwyczajach fauny oraz odmiennościach flory są jałowce. Juniperus communis; te, z powodu których i dla których powstał ten wyjątkowy rezerwat. A co ciekawe, ponoć jego istnienie należy zawdzięczać... zaprzestaniu przez ludzi rolniczej ekspansji okolicy. Jałowce rozprzestrzeniły się bowiem na odpowiadających im glebach dawnych pastwisk, eksploatowanych przez lata przez mieszkańców Dziewięcierza, jego przysiółka Słotwiny i niedalekich Niwek Horynieckich. Kiedy ich wysiedlono po II wojnie światowej, odłogujące pola zaczęły dziczeć i stały się królestwem jałowców. (WALD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski