Jurajscy biegacze zostali nagrodzeni rowerami

Barbara Ciryt
W tegorocznym półmaratonie wzięło udział prawie tysiąc osób
W tegorocznym półmaratonie wzięło udział prawie tysiąc osób Fot. KKS Jura Moto Sport
Rudawa, Zabierzów. Prawie tysiąc zawodników wzięło udział w XII EKO Jurajskim Półmaratonie w Rudawie w gminie Zabierzów. Było kilkanaście kategorii wiekowych. Zawodnicy walczyli o nagrody finansowe i rzeczowe. Mieli do wygrania m.in. 15 rowerów.

Zwycięzcą biegu został Adam Czerwiński z WKS Wawel (czas 1:11:41). Najszybszą kobieta okazała się Agnieszka Cader z Zabierzów Biega (czas 1:27:08). Nagrodzono także najlepszego zawodnika z gminy Zabierzów - Janusza Bzukałę z Brzezinki, członka Zabierzów Biega (czas 1:26:32) - w klasyfikacji open zdobył on 24. miejsce.

Była także specjalna nagroda im. Stefana Moląga otrzymał ją Edward Stawiarz, biegacz - olimpijczyk, on także został sędzią głównym zawodów. Starterem biegu - wypuszczającym zawodników na trasę został Sobiesław Zasada, sponsor i honorowy członek KKS Jura Moto Sport.

Dyrektor sportowy imprezy to Józef Baran, a dyrektor organizacyjny to Ryszard Tyc, zarazem pomysłodawca biegu.

Organizatorami biegu byli: Stowarzyszenie Homini et Terrae, Jurajska Izba Gospodarcza, MOSUR i Zarząd Małopolskiego Zrzeszenia LZS.

Jak wskazuje Andrzej Bukowczan, współorganizator biegu z KKS Jura Moto Sport tematem przewodnim sportowej imprezy była ekologia.

Zostało przeprowadzonych wiele konkursów ekologicznych, w których nagrodami były owoce, omawiano tematykę segregacji odpadów. Specjalnymi nagrodami premiowano zawodników, którzy, przyjeżdżając z odległych rejonów Polski, dobrali sobie pasażerów tak, żeby ekonomicznie wykorzystać miejsce w samochodzie. Na wspólną podróż umawiali się wcześniej dzięki internetowej platformie.

Dodatkowymi atrakcjami były występy zespołu tanecznego fitness klubu Manufaktura Zdrowia z Zabierzowa i Wolnej Trupy Teatralnej ze szkoły w Brzoskwini przedstawiającej inscenizacje mitu Wandy Markowskiej „Narodziny Ateny”.