Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jurajskie inspiracje

SYP
Stało się tradycją, że w sierpniu zjeżdżają się do Olkusza artyści plastycy. - Myślę, że plener będzie inspiracją powstania dzieł plastycznych, które przyniosą inne, nowe spojrzenie na nasze miasto i okolice - mówił starosta Leszek Konarski do uczestników VI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego "Srebrne Miasto" - Olkusz 2010 zorganizowanego przez olkuską galerię BWA.

Fot. Jacek Sypień

Olkusz

Artystów, którzy mieszkają w schronisku "Jura" na olkuskim osiedlu Pakuska powitali dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Janusz Kurek i Andrzej Feliksik, dyrektor olkuskiego Samorządowego Zespołu Edukacji. W plenerze bierze udział 28 artystów z Polski i zagranicy, którzy przez 10 dni będą nie tylko malować i szkicować, ale także zwiedzać. Wczoraj pojechali do Pieskowej Skały i Ojcowa, w poniedziałek zwiedzą Pilicę, Ogrodzieniec, Czerną, Rabsztyn i Pustynię Błędowską. Dzień później pojadą do Wieliczki i Krakowa. Tegoroczną nowością, która towarzyszy plenerowi są dopołudniowe warsztaty plastyczne dla młodzieży, które prowadzą lokalni artyści; Anna Płachecka, Olga Śladowska, Maciej Bujas (witraż) i Jacek Dziubdziela (fotografika).

- Cieszymy się, że artyści odwiedzają nasz region. Jest to doskonała okazja do jego promocji. Chcielibyśmy, aby obrazy i rzeźby, które są plonem plenerów były szerzej prezentowane. Mamy nadzieję, że poza zimową wystawą poplenerową w BWA uda się wybrać kilkadziesiąt najciekawszych prac będących pokłosiem wszystkich dotychczasowych plenerów i zaprezentować je na wystawie w budynku starostwa - mówił starosta Konarski.

Warto nadmienić, że od kilku miesięcy w sali obrad starostwa prezentowana jest wystawa sztuki współczesnej ze zbiorów olkuskiego BWA. Komisarzami tegorocznego pleneru są; Dorota Waligóra i Stanisław Stach, dyrektor olkuskiego BWA. Spośród zagranicznych gości w plenerze uczestniczą; Anatol Martyniuk, Oleksandr Olkhov i Tetiana Krasna z Ukrainy, Penio Penev i Boris Zhelev Georgiev z Bułgarii, Franc Golob (Słowenia), Tadeusz Błoński (Słowacja) oraz Helena Zadrejko (Grecja). Jak co roku licznie są reprezentowani polscy artyści; Józef Marzec, Justyna Grabowska, Ryszard Rogala, Andrzej Kacperek, Roman Banaszewski, Stanisław Tabisz, Aleksandra Zuba-Benn, Krzysztof Grajczak, Anita Baenish - Juda, Stanisław Dziubak, Józef Stolorz, Mirosława Smerekó-Bielecka, Małgorzata Lalek, Dorota Waligóra i Jerzy Tyburski. W plenerze biorą także udział miejscowi artyści; Stanisław Stach, Damian Pacha, Edyta Ulanowska, Irena Kiełtyka i Benedykt Kroplewski.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski