Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Juromania w Korzkwi, Rudnie, Pieskowej Skale, czyli świętowanie plebejskie i rycerskie w zamkach na Szlaku Orlich Gniazd

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Trzy zamki w powiecie krakowskim rycerski w Korzkwi, zamek Tenczyn w Rudnie oraz zamek w Pieskowej Skale były miejscami atrakcji i zabaw w ramach święta Szlaku Orlich Gniazd. Nie brakowało pokazów rekonstruktorów, którzy przenosili uczestników zabawy do średniowiecznych obozów rycerskich i do plebejskich warsztatów.

Promocja Szlaku Orlich Gniazd i ciekawych miejsc, zamków i ruin - to cel pierwszej edycji Juromanii. Od Krakowa po Częstochowę na całym szlaku zorganizowano około 170 wydarzeń, atrakcji w 30 miejscach. Korzkiew to jedno z nich. Turyści i mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli wejść na tutejszy zamek, zobaczyć pokazy rycerskie, zwiedzić komnaty zamkowe oraz hotelowe.

Jedną z ciekawostek był tutaj przeprowadzony quest, czyli gra terenowa, dzięki której uczestnicy poznawali historię tego miejsca i okolicy. Grę zorganizowano w ramach projektu „Zjednoczeni w Niepodległej”, który pokazuje jak przez sto lat zmieniła się tutejsza okolica.

Quest jest zabawą w terenie, w Korzkwi umowną przewodniczką dla uczestników była Eleonora Wodzicka, dawna właścicielka tutejszych dóbr. A organizatorem tej zabawy było centrum kultury w Zielonkach.

W samej grze terenowej wzięło udział kilkadziesiąt osób. Założeniem było odszukanie skarbu (kazała się nim okolicznościowa pieczątka), a po drodze poznanie historii. Wśród zwycięzców zabawy była m.in. Agnieszka Ciągło.

-Przyjechałam z Krakowa z mężem Mariuszem i córką Emilką do rodziny na zbiór gruszek. Przy okazji odwiedziliśmy korzkiewski zamek i do tego stopnia wciągnęliśmy się w zabawę, że spędziliśmy tu kilka godzin - opowiada.

Pani Agnieszka z radością mówi o wędrówce w ramach gry terenowej, wizycie w kościele pw. Jana Chrzciciela, gdzie proboszcz opowiadał o powstaniu świątyni w 1623 roku, późnobarokowym ołtarzu z obrazem św. Józefa.

Była też okazja dowiedzieć się, gdzie przebiegała granica między zaborami oraz o tym jak dawniej wyglądał zamek rycerski w Korzkwi i jego kolejni właściciele. - Widzieliśmy też ogromne drzewo - to Dąb Wolności zasadzony tutaj przed stu laty w 1918 roku - dodaje Mariusz Ciągło.

Wśród atrakcji była również prezentacje na scenie i koncerty. Na łące u podnóża zamku wystąpili m.in. Zespół Fermata z Orkiestrą Dętą Korzkiew, a w murach twierdzy kwartet smyczkowy Forum.

Nie zabrakło tez prezentacji starych instrumentów muzycznych. Andrzej Horabik zaprezentował lirę korbową oraz nyckelharpę. Z koncertem na tych instrumentach pojechał także do zamku Tenczyn w Rudnie.

U podnóża zamku całe rodziny mogły znaleźć coś ciekawego dla siebie. Rekonstruktorzy w obozie rycerskim uczyli strzelania z łuku, pieczenia podpłomyków, gry w bule. Dla dzieci zorganizowano zabawy w dmuchanym zamku, a strażacy prezentowali sprzęt bojowy i robili pokazy z ratownictwa.

W Pieskowej Skale święto realizowała LGD „Jurajska Kraina” w partnerstwie z Zamkiem w Pieskowej Skale oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski