Nasza Loteria

Juszczenko: UPA nie ma analogii w historii

Redakcja
Z okazji 67. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii prezydent Ukrainy wystosował uroczysty list do weteranów tej formacji.

fot. president.gov.ua

Podajemy tekst przemówienia w całości:
"Drodzy rodacy!
Drodzy weterani!
Składam najlepsze życzenia z okazji 67-lecia Ukraińskiej Powstańczej Armii!
Stworzona w dniu Matki Bożej Opiekuńczej, ta armia ludowego sprzeciwu stała się sprawiedliwą odpowiedzią Ukrainy na represje reżimów stalinowskiego i nazistowskiego, ucieleśnieniem dążeń naszego ludu do wolności i niepodległości.
Nie mając państwa, będąc pod okupacją, Ukraińcy uczynili niemożliwe - sformowali pełnowartościowe wojsko obronne, które kontrolowało liczne tereny i przez długie lata stawiało opór wrogowi. To nie była po prostu armia, to była podstawa przyszłej państwowości, o czym świadczy powołanie w 1944 roku Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej jako najwyższego organu ukraińskiego ludu w czasie jego rewolucyjno-wyzwoleńczej walki.
Wyczyn bojowników UPA nie ma analogii w historii. Tysiące ukraińskich chłopców i dziewczyn z bronią w ręku stanęło do walki od razu z dwoma nienawidzącymi ludzi imperiami - niemiecko-faszystowskim i radziecko-komunistycznym.
Ich sprawa wydawała się beznadziejna, ale przeciwstawiali imperialnej sile siłę ducha i zwyciężyli. Imperia upadły a na ich gruzach powstała niezależna, powszechna, demokratyczna Ukraina.
Dziś odradzamy historyczną prawdę i sprawiedliwość, oczyszczamy się od dziesięcioletnich pokładów fałszowania naszej przeszłości. Dziś składamy należny hołd bojownikom Ukraińskiej Powstańczej Armii jako obrońcom Ojczyzny i prawdziwym narodowym bohaterom. Na ich przykładzie wychowujemy nowe pokolenia ukraińskich patriotów.
Życzę wam, drodzy weterani, mocnego zdrowia, szczęścia, niewyczerpalnej energii na długie lata.
Sława Ukrainie!
Wiktor Juszczenko".
W dniu dzisiejszym, z okazji 67. rocznicy powstania UPA, w wielu miejscowościach na Ukrainie odbywają się uroczyste obchody. Wiktor Juszczenko weźmie w nich udział na Wołyniu, najpierw w miejscowości Kołki, gdzie w 1943 r. - w czasie dokonywanej przez UPA rzezi na ludności polskiej podczas której zamordowano ponad 100 tysięcy osób - mieściła się baza tej formacji, a później w Łucku.
tr/zaxid.net/Kresy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski