Już dziś obudź swojego wewnętrznego lekarza

Już dziś obudź swojego wewnętrznego lekarza

Dorota Dejmek

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Organizm podejmuje walkę i leczy się sam - mówi Bożena Skowronek
1/2
przejdź do galerii

Organizm podejmuje walkę i leczy się sam - mówi Bożena Skowronek ©Archiwum Prywatne

O technice Bowena mówi się coraz głośniej. Powoli rośnie grono jej zwolenników, ponieważ niemal każdy, kto poddał się tej niekonwencjonalnej terapii, doświadczył poprawy stanu zdrowia.
Lekkie, delikatne dotknięcia, a tyle w nich siły. W czym tkwi tajemnica? Technika Bowena uruchamia procesy samonaprawy, w które każdy z nas został wyposażony. Organizm podejmuje walkę o powrót do stanu wyjściowego i leczy się sam.

- Delikatne ruchy Bowena, w sposób naturalny i nieinwazyjny, faktycznie powodują przebudzenie naszego "wewnętrznego lekarza" - mówi Bożena Skowronek, krakowski dyplomowany terapeuta techniki Bowena.
- W pamięci komórkowej naszego ciała zapisany jest bowiem stan wzorcowy, nieskażony jeszcze chorobami. Jakiekolwiek dysfunkcje, czy rozregulowanie organizmu może zostać naprawione właśnie przez przywrócenie tej pierwotnej matrycy.

Dar Toma Bowena
Technika została wynaleziona i rozwinięta w Australii przez nieżyjącego już Toma Bowena. Był prostym człowiekiem, bez żadnego wykształcenia medycznego, ale bystrym obserwatorem, obdarzonym w dodatku niezwykłą intuicją. Zauważył, że pewne ruchy wykonywane na ciele przynoszą ulgę w cierpieniu - stosując określone dotknięcia wiele razy pomógł żonie, kiedy dopadł ją atak astmy.

Stopniowo rozwijał swą technikę i zwykł mawiać, że to dar od Boga. Bez oporu wstawał w środku nocy wezwany do chorego, nigdy nie brał pieniędzy za pomoc dzieciom, osobom niepełnosprawnym i ubogim. Z czasem stał się cenionym terapeutą przyjmującym ponad 60 pacjentów dziennie.

Tom Bowen miał sześciu uczniów, ale tylko jednemu z nich powierzył zadanie szerzenia swojej autorskiej metody. Dziś jego uczniowie nauczają kolejnych - także w Polsce. Oficjalnym przedstawicielem Australijskiej Akademii Terapii Bowena w naszym kraju jest Hanna Opiła, techniki Bowena naucza też w Polsce wysoko ceniony międzynarodowy instruktor Theoklitos Tsallos.

W gabinecie
- Wchodząc do gabinetu terapeuty wszystkie troski i niezałatwione sprawy należy zostawić za drzwiami - radzi Bożena Skowronek. - Podczas zabiegu należy się skupić na sobie i wypoczywać. Głęboki stan relaksu, odprężenia, regeneracji sprzyja powrotowi do zdrowia.

Na technikę terapeutyczną Bowena składają się łagodne ruchy wykonywane kciukami i palcami dłoni na mięśniach i tkankach łącznych. W przeciwieństwie do innych terapii bezpośrednich zabieg nie polega na zastosowaniu siły fizycznej.

- Terapeuta nie wymusza na ciele pacjenta, aby robiło to, co się mu każe, lecz pozwala mu samodzielnie wykonać pracę, która jest konieczna, aby organizm uleczył się w odpowiednim dla siebie czasie i tempie - dodaje pani Bożena.

Ruchy można stosować na nagą skórę, ale pacjent może też być w lekkim ubraniu. W ten sposób wysyłane są sygnały w głąb ciała, które uruchamiają pamięć naszych komórek o preferowanym, zrelaksowanym i zharmonizowanym stanie dobrego samopoczucia. Pomiędzy każdą sekwencją ruchów następuje konieczna kilkuminutowa przerwa - pacjent leży i odpoczywa, podczas gdy jego ciało wykorzystuje potrzebny dla siebie czas do przetworzenia sygnałów i zainicjowania procesu leczenia.

- Rezultaty bywają niezwykłe, nawet już po pierwszej wizycie, ponieważ ciało kontynuuje proces samoleczenia przez następnych kilka dni - komentuje Hanna Opiła, która sprowadziła technikę Bowena do Polski w 2008 r. - Często wystarczy tylko kilka sesji, aby rozpocząć proces radzenia sobie z określoną dolegliwością. Przy czym terapeuta może skupić się na określonym problemie albo podejść do ciała jako całości - holistycznie.

Terapia dla każdego
Nie ma przeciwwskazań do stosowania terapii Bowena - jest bezinwazyjna i nie przynosi skutków ubocznych. Można ją stosować u wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia - od noworodków, po ludzi starszych, od drobnych dolegliwości, po choroby przewlekłe.

Przynosi ulgę sportowcom, kobietom ciężarnym oraz ludziom ze wszelkimi schorzeniami. Osoby cierpiące na choroby układu kostnego, stawów, mięśni i ścięgien, choroby neurologiczne zarówno ostre, jak i przewlekłe, wykazują dużą poprawę stanu zdrowia i usprawnienia.

Bożena Skowronek wymienia przykładowe dolegliwości, w których technika Bowena daje bardzo dobre rezultaty: udar mózgu, porażenia (w tym dziecięce porażenie mózgowe), stwardnienie rozsiane, skrzywienia kręgosłupa, zapalenie stawu barkowego, problemy z kolanami, zwichnięcia kostki, bóle pleców o różnym podłożu, rwa kulszowa, zespół sztywnego karku, kontuzje sportowe, RSI (zespół nawracających urazów mięśni i ścięgien na skutek przeciążenia).

A także problemy z nerkami, moczenie nocne, bóle głowy (także migrenowe), stres, astma, zapalenia oskrzeli, katar sienny (alergie) i chroniczne zmęczenie.

- Najbardziej spektakularne rezultaty obserwujemy u niemowląt oraz... zwierząt - podsumowuje Hanna Opiła. - Jest to dowód, że nie mamy do czynienia z efektem placebo.

Komentarze (13)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Terapeuci- wszyscy uczcie się Bowena

Ryszard (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pozytywny fekt już po pierwszy zabiegu. Dwa lata na to czekałem. Hurrraaa......................

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zabiegi terapia Bowena

Grazka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wspaniałe zabiegi, zapraszam do Pani Bożenki www.bowenkrakow.cba.pl

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polecam!!!

Teresa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Pani Bożena ma wspaniałe podejście do pacjenta, a stosowana przez nią technika Bowena poprawiła zauważalnie mój komfort życia . Moje wielorakie uciążliwe dolegliwości bólowe ustąpiły w znacznym...rozwiń całość

Pani Bożena ma wspaniałe podejście do pacjenta, a stosowana przez nią technika Bowena poprawiła zauważalnie mój komfort życia . Moje wielorakie uciążliwe dolegliwości bólowe ustąpiły w znacznym stopniu. Najlepiej jednak zaplanować sobie cały cykl zabiegów (10-12) zwłaszcza jeśli cierpi się na kilka schorzeń. Jestem bardzo zadowolona z efektów i polecam skorzystanie z tej bardzo delikatnej, a jednocześnie pomocnej terapii. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cykl zabiegów

cierpiąca (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja tez miałam cykl zabiegów na rwę barkową i efekt rewelacyjny, po problemie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dziękuję i polecam

ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

No i faktycznie pomogło, dziękuję ;) Filipek rośnie jak na drożdżach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Działanie holistyczne

Manual Clinic (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Technika Bowena ma działanie holistyczne, czyli oddziałuje na całe ciało, a także sferę psychiczną i emocjonalną. W naturalny sposób pomaga przywrócić homeostazę w organizmie Pacjenta. Ciąża i...rozwiń całość

Technika Bowena ma działanie holistyczne, czyli oddziałuje na całe ciało, a także sferę psychiczną i emocjonalną. W naturalny sposób pomaga przywrócić homeostazę w organizmie Pacjenta. Ciąża i poród to aż 9 miesięcy ogromnych starań kobiety i czuwanie, żeby wszystko było dobrze. Dużo emocji, wiele stresu i ogromne obciążenie dla organizmu, zwłaszcza w końcowym etapie, a to wszystko zakończone potężnym bólem i jeszcze większym stresem. Dopiero później jest największa radość, jak już wiadomo, że dziecko jest i ma się dobrze. Ale skutki tej wielomiesięcznej przeprawy zostają. Może do nich należeć ograniczenie pewnych funkcji życiowych. Efektem takich zmian może być nawet problem z laktacją. Technika Bowena pomaga przywrócić prawidłowy metabolizm, oddychanie komórkowe, regenerację. Powoduje oczyszczenie organizmu z toksyn i odtworzenie naturalnego pH. To wszystko jest niezbędne do wyprodukowania wysokiej jakości mleka przez matkę. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pytanie

ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

A czy ta technika moze pomoc na moje problemy z laktacja? Nie moge do końca nakarmić swojego dziecka. Pomoże mi ktoś?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gregory

działa, działa :D (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Niesamowite! Nie spodziewałem się, że ta metoda przyniesie oczekiwane rezultaty i to w tak szybkim tempie. Od dwóch tygodni przesypiam całe noce, a miałem z tym problem od ponad pół roku. No i ten...rozwiń całość

Niesamowite! Nie spodziewałem się, że ta metoda przyniesie oczekiwane rezultaty i to w tak szybkim tempie. Od dwóch tygodni przesypiam całe noce, a miałem z tym problem od ponad pół roku. No i ten efekt oczyszczania organizmu ;) Czuję, się lżejszy o jakieś 10 kilo. Ostatnio zabrałem też żonę na zabieg i od tygodnia mam spokój, bo przestały ją boleć plecy i nie muszę już jej masować. Teraz możemy oddawać się innym czasoumilaczom ;) a z tym też ostatnio było kiepsko przez te wszystkie problemy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dziala

gregory (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Musze przyznać ze jestem pod wrażeniem. Ostatnio czytałem o tym w Głosie wielkopolskim, a jakis czas temu słuchałem w radiu mercury audycje dwóch fizjoterapeutów. Nic nie zdarza sie przypadkiem,...rozwiń całość

Musze przyznać ze jestem pod wrażeniem. Ostatnio czytałem o tym w Głosie wielkopolskim, a jakis czas temu słuchałem w radiu mercury audycje dwóch fizjoterapeutów. Nic nie zdarza sie przypadkiem, wiec gdy temat powrócił w gazecie postanowiłem spróbować. Nie sypiam od ponad pol roku (sprawy zawodowe). Wczoraj poszedłem na pierwsza sesje techniki Bowena. Miniona noc była dla mnie pierwsza w pełni przespana nocą od tak długiego czasu. Zrobiło to na mnie takie wrażenie ze postanowiłem sie tym podzielić. Mam nadzieje ze efekt utrzyma sie na dłużej. Za tydzień kolejna sesja. Postaram sie poinformować o efektach. Polecamzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

Aria (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Jeżeli chodzi o przewlekłe stany zapalne, przemęczenie czy nawracające infekcje to polecam zajrzeć na dlaczegochoruje.info W życiu bym nie pomyślała, że moje problemy zdrowotne mogą mieć przyczyne...rozwiń całość

Jeżeli chodzi o przewlekłe stany zapalne, przemęczenie czy nawracające infekcje to polecam zajrzeć na dlaczegochoruje.info W życiu bym nie pomyślała, że moje problemy zdrowotne mogą mieć przyczyne zupełnie gdzie indziej niż samo miejsce dolegliwości:/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polecam

Henryk 56 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Przez lata cierpiałem na bóle pleców. Kiedy usłyszałem o Technice Bowena byłem bardzo sceptyczny. Próbowałem wcześniej wielu metod i nic nie pomagało lub pomagało na "chwile". Technika Bowena?...rozwiń całość

Przez lata cierpiałem na bóle pleców. Kiedy usłyszałem o Technice Bowena byłem bardzo sceptyczny. Próbowałem wcześniej wielu metod i nic nie pomagało lub pomagało na "chwile". Technika Bowena? Pomyślałem - niezłe naciąganie ludzi na kasę. Ale tonący brzytwy się chwyta. Spróbowałem i sam nie mogę wyjść ze zdumienia jak taka delikatna i nieinwazyjna metoda może pomóc w tak ostrych stanach. Polecam wszystkim. Warto spróbować, żeby wiedzieć o czym mówię, bo naprawdę trudno opisać efekty słowami. Tego trzeba doświadczyć na własnej skórze. Jeśli człowiek spróbuje i zauważy poprawę, to już nigdy nie będzie marnował czasu w kolejce do lekarza, którego pomoc jest w większości przypadków wątpliwa. Kto się zgadza? zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo