Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już od wtorku nowa kolekcja map – „Do wód Małopolski”

Marcin Banasik
„Pieniny, Spisz, Gorce i Podhale” – to pierwsza mapa z naszego nowego cyklu „Do wód Małopolski”. Kolejne będą ukazywały się co wtorek.

Będzie można na nich podziwiać między innymi Pieniny widziane z tratwy płynącej Dunajcem, a także przeczytać o walorach wody z rabczańskiego uzdrowiska. Dzięki nim łatwiej też trafimy nad malownicze Jezioro Czorsztyńskie i do coraz liczniejszych podhalańskich term.

Choć główną rzeką Małopolski jest Wisła, to jednak nie tylko ona nadaje ton wodnemu pejzażowi naszego regionu. Tworzą go również groźne Dunajec i Poprad, setki lodowatych górskich potoków i strumyków, mogących w ciągu nocy zmienić się w rwące rzeki, a także tatrzańskie siklawy czyli wodospady.

Małopolskie wody to nie tylko czyste wysokogórskie jeziora – Morskie Oko, Czarny Staw, jeziora Doliny Pięciu Stawów – ale także stawy Zatora (to w nich od XIII wieku hodowano karpie na królewskie stoły), potężne zbiorniki Czorsztyński i Dobczycki, jeziora Rożnowskie i Klimkówka, także wody mineralne z okolic Krynicy, Muszyny, Wysowej.

A przecież nie można też zapomnieć o podziemnych wodach termalnych, które coraz częściej wykorzystuje się na Podhalu do ogrzewania mieszkań i budowy term.

Dunajec i Poprad wiele łączy. Obydwie na pewnym odcinku są rzekami granicznymi. Obie tworzą przełomy: Dunajec przebija się przez Pieniny, a Poprad przez Beskid Sądecki. I przez obydwa te przełomy – o czym nie wszyscy wiedzą – można przepłynąć flisacką tratwą. Dunajec jest jednak większy i groźniejszy. O jego sile świadczy choćby fakt, że do tej pory – aby go ujarzmić – wybudowano na nim aż 4 zbiorniki zaporowe.

Niewielkie dzisiaj rzeczki niegdyś również bywały bardzo groźne. Choćby taki Prądnik, lewy dopływ Wisły płynący Jurą Krakowsko-Częstochowską, także potrafił „zaszaleć”. Odpowiedzialny jest m.in. za powstanie – w okresie jurajskim (czyli ponad 150 mln lat temu) – fantazyjnych form skalnych w rejonie Ojcowa i Pieskowej Skały: między innymi znanej wszystkim Maczugi Herkulesa, Igły Deotymy czy Pochylca.

Wszystkie małopolskie rzeki, oprócz jednej, uchodzą – poprzez Wisłę – do Morza Bałtyckiego. Tą jedyną, która wyłamuje się z ogólnego kierunku, jest Czarna Orawa (niewielka rzeka w Kotlinie Nowotarsko-Orawskiej), która poprzez Wag, a następnie Dunaj wpływa do Morza Czarnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski