Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w weekend XV Małopolski Piknik Lotniczy. Niezwykłe maszyny na niebie nad Czyżynami [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
Podniebne akrobacje, współczesne i historyczne samoloty, pokazy grup rekonstrukcyjnych - wszystko to i o wiele, wiele więcej, w najbliższy weekend (22-23 czerwca) czeka w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na widzów XV Małopolskiego Pikniku Lotniczego.

Miłośnicy lotnictwa wiedzą już doskonale, że ostatni weekend czerwca należy zarezerwować na wydarzenie, jakim jest Małopolski Piknik Lotniczy. Jak co roku w tym czasie Muzeum Lotnictwa Polskiego (MLP) w Krakowie odwiedzają doskonałe zespoły akrobacyjne, historyczne samoloty oraz znani i lubiani na całym świecie piloci.

Tym razem goście pikniku po raz pierwszy będą mogli zobaczyć The Flying Bulls Aero­batic Team. To czeski zespół akrobacyjny, który lata na czterech samolotach Xtreme Air XA42. Team działa z przerwami od 1960 r., a od 2001 r. jego sponsorem jest firma Red Bull.
Od 2015 r. Czesi latają nowoczesnymi, dwumiejscowymi maszynami nowej generacji, przeznaczonymi do akrobacji w klasie unlimited i szkolenia pilotów.

Za sterami XA42 w The Fly­ing Bull Aero­batic Team zasiadają: prowadzący Stanislav Čej­ka, lewoskrzydłowy Jan Ru­dzinskij, pr­woskrzydłowy Mi­ro­slav Krej­či i zamykający Jan Tvrdik. Čejka i Tvrdik na co dzień latają też naddźwiękowymi samolotami czeskiej armii SAAB JAS-39 Gripen.

Jak podkreślają organizatorzy XV Małopolskiego Pikniku Lotniczego, niezwykle ciekawym wydarzeniem będzie przelot formacji 3 samolotów PZL-130 TCII Orlik Sił Powietrznych, którym będą towarzyszyć 2 samoloty North Ameri­can Harvard. Te ostatnie wykorzystywano podczas II wojny światowej w RAF, Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii, m.in. do szkolenia polskich pilotów.

- To będzie niezwykle interesujące wydarzenie - wspólny pokaz maszyn, na których szkolą się obecni piloci wojskowi oraz samolotów, na których uczyli się ich dziadkowie - wyjaśnia Jakub Link-Len­czow­ski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Na niebie nad krakowskimi Czyżynami nie zabraknie człowieka, bez którego Małopolskie Pikniki Lotnicze stałyby się o wiele mniej pasjonujące. Jur­gis Kairys, bo o nim mowa, to pilot, który „duszę akrobacji poznał na wskroś”. Pochodzi z Litwy, wsławił się m.in. przelotem pod wszystkimi 10 mostami w Wilnie. Przylatuje do Krakowa od samego początku, a jego pokazy niezmiennie zachwycają publiczność.

W tym roku w Krakowie Jurgis Kairys zasiądzie za sterami samolotu Su-31. To skonstruowany na początku lat 90. samolot akrobacyjny, którego wyprodukowano tylko 25 egzemplarzy! Kairyso­wi towarzyszyć będą tym razem jego koledzy z Rumunii, Ioan Postolache i Daniel Stefa­nesku, znani również jako Aero­batic Yakkers. Wszyscy trzej piloci pokażą się jednak krakowskiej publiczności jako Air Bandits, czyli „powietrzni bandyci”.

Małopolski Piknik Lotniczy tradycyjnie zainauguruje skok spadochroniarzy z pokładu samolotu AN-2 „Wiedeńczyk”. Ten historyczny, latający eksponat wystąpi w Krakowie krótko po powrocie z pokazów w… Wiedniu. Dlaczego to tak istotne? Przypomnijmy, pierwszego kwietnia 1982 r. trzech wojskowych lotników z Balic uciekło na jego pokładzie z komunistycznej Polski na wiedeńskie lotnisko Schwechat. Oni pozostali na Zachodzie, samolot wrócił do Polski. Z czasem ochrzczono go „Wiedeń­czy­kiem”, służył w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Bali­cach do 2012 r. Później trafił jako eksponat do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Ozdobą sobotnio-niedzielnych pokazów będzie też niewątpliwie amerykańska łódź latająca PBY-5 Catalina. To legendarny samolot-amfibia, wsławiony podczas wojny walkami z niemieckimi i japońskimi okrętami podwodnymi. Cata­lina, która przyleci na pokazy do Krakowa, to znana z podobnych imprez w całej Europie maszyna, podczas wojny latająca w Royal Cana­dian Air Force jako samolot do zwalczania okrętów pod­wodnych nad Pacyfikiem i Atlantykiem.

Po wojnie wykorzystywana była przez wojsko jako samolot transportowy, a w ręce prywatne prze­szła w 1961 r. Ma malowanie egzemplarza, który w 1945 r. wykonywał zadania w amerykańskim dywizjonie ratowniczym w Wielkiej Brytanii.

Pośród samolotów historycznych podczas pikniku zaprezentują się w powietrzu również Jak-18, Piper Cub, Boeing Stearman, Bucker Jung­man i wiele innych.

Podczas pokazów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zobaczymy też maszyny obecnie używane przez Siły Powietrzne RP. Będzie to m.in. Airbus Military CASA C-295M czy PZL M28 Bryza, które na co dzień stacjonują w pod­kra­kowskich Balicach.

- Krakowskie pokazy osiągnęły rangę jednej z największych imprez lotniczych w Polsce. Rokrocznie gościmy około 30 tys. widzów, którzy mogą podziwiać najlepszych pilotów z Polski i Europy. Na czyżyń­skim lotnisku gościło dotychczas ponad 1500 samolotów, w tym bezcenne historyczne maszyny, takie jak Spit­fire, Tiger Moth, Catalina, Mustang i wiele innych - podkreśla Krzysztof Rad­wan, dyrektor MLP.

W ramach Małopolskiego Pikniku Lotniczego będą odbywały się imprezy towarzyszące - prócz rekonstrukcji historycznych będzie rozstawione wesołe miasteczko oraz wiele różnorodnych stoisk handlowo- wystawienniczych. Jak co roku Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprosiło do współpracy inne placówki muzealne. Patronem medialnym imprezy jest „Gazeta Krakowska”.

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski