MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kaczyński: ułatwimy wykup mieszkań komunalnych, wrócimy do budowy tanich lokali, zrobimy porządek w spółdzielniach

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Jarosław Kaczyński przedstawił pierwsze pomysły na nowy program mieszkaniowy Prawa i Sprawiedliwości.
Jarosław Kaczyński przedstawił pierwsze pomysły na nowy program mieszkaniowy Prawa i Sprawiedliwości. Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Jarosław Kaczyński zapowiedział nowy program mieszkaniowy, który Prawo i Sprawiedliwość zamierza wdrożyć, jeśli zwycięży w najbliższych wyborach. Pojawiły się plany ułatwienia wykupu mieszkań komunalnych, a także dużych zmian w spółdzielniach mieszkaniowych. Rząd chce też wrócić do budowy tanich lokali, co nie udało się w przypadku programu „Mieszkanie Plus”.

Spis treści

Kaczyński: potrzebny nowy program mieszkaniowy

W związku ze zbliżającymi się wyborami politycy coraz częściej mówią o swoich planach na przyszłość. Nie inaczej jest w przypadku szefa Prawa i Sprawiedliwości, który podczas spotkania z wyborcami w Myszkowie odpowiadał na pytania dotyczące polityki mieszkaniowej. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w razie zwycięstwa w wyborach jego partia przygotuje nowy program mieszkaniowy. Jak sam przyznał, „Mieszkanie Plus” nie spełniło pokładanych w nim nadziei.

– Program Mieszkanie Plus zakładał budowę znacznie większej liczby mieszkań. W tej chwili jest to zaledwie 40 tysięcy mieszkań, włącznie z tymi, które są obecnie w budowie. Oddano do użytku mniej niż 20 tysięcy – przyznał prezez PiS cytowany przez PAP. – Ten proces idzie jak po grudzie. Stykamy się z interesami deweloperskimi i grup korporacyjnych, które nie chcą sprzedać swojej własności [chodzi o działki pod zabudowę – przyp. red.].

Co planuje Prawo i Sprawiedliwość? Na razie szczegółów podano mało, jednak zapowiedziano następujące rozwiązania:

  • ułatwienie wykupu mieszkań komunalnych ich lokatorom,
  • powrót do budowy tanich mieszkań przez rząd,
  • uporządkowanie sytuacji w spółdzielniach mieszkaniowych (m.in. ograniczenie władzy „wiecznych prezesów”),
  • nałożenie opłat na fundusze inwestycyjne, które masowo nabywają mieszkania w Polsce (rozwiązanie proponowane przez zespół doradców wicepremiera Jacka Sasina).

Poniżej omawiamy dokładniej zapowiedzi PiS.

Lustereczko powiedz przecie

Materiały promocyjne partnera

Wykup mieszkań komunalnych stanie się łatwiejszy?

Ta zapowiedź padła podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie. Jak podaje PAP, w odpowiedzi na pytanie od publiczności Jarosław Kaczyński zapowiedział ustawę umożliwiającą wykup mieszkań komunalnych osobom, które od wielu lat w nich żyją.

– Ja to przyjmuję jako zadanie. Tutaj siedzi wielu parlamentarzystów i to zadanie powinno być wykonane, tzn. projekt przygotowany i uchwalony – stwierdził stanowczo Kaczyński.

Jednocześnie szef PiS zaznaczył, że taka ustawa mogłaby zostać zablokowana przez Trybunał Konstytucyjny z uwagi na to, że naruszałaby prawo własności. W praktyce odbierałaby bowiem samorządom prawo do dysponowania swoimi lokalami. Powiedział jednak, że widzi szansę na przekonanie TK do zaakceptowania ustawy.

– Jest coś takiego, jak interes społeczny, a ten interes społeczny jest zupełnie oczywisty: ludzie powinni mieć prawo do wykupu mieszkań – uważa Kaczyński.

Przypomnijmy, że dziś taki wykup, choć w teorii możliwy, w praktyce jest często trudny z uwagi m.in. na wysokie ceny lokali i niechęć gmin do zmniejszania swojego zasobu mieszkaniowego.

– Obecnie wykup mieszkania komunalnego obarczony jest kilkoma warunkami. Najważniejszym jest jednak fakt, czy dany lokal zostanie wystawiony na sprzedaż przez konkretny organ miasta lub gminy, co z zasady dzieje się bardzo rzadko. Jeśli już podmiot decyduje się pozbyć niektórych mieszkań, to jest to z związane np. z wysokimi kosztami jego utrzymania. Pamiętajmy, że mieszkania komunalne pozwalają gminie realizować misję mającą na celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej – zauważa Edyta Kulej-Dziergowska, ekspert Extradom.pl.

Warto zauważyć, że ułatwienia w kwestii wykupu lokali komunalnych, choć korzystne dla wykupujących, niewątpliwie doprowadziłyby do dalszego uszczuplenia zasobu mieszkań gminnych. Oznaczałoby to wydłużenie bardzo już długich kolejek oczekujących na przyznanie lokalu.

Czytaj: Mieszkanie zadłużyła babcia, sąd każe płacić małoletniej wnuczce

Nowe „Mieszkanie Plus” w nowej formule

Jak przyznał sam Kaczyński, jedną z porażek obecnego rządu okazał się program „Mieszkanie Plus”, w ramach którego miały powstać setki tysięcy tanich mieszkań na wynajem dla potrzebujących. Szybko okazało się, że ich budowa nie idzie sprawnie, a do tego nie ma szans na czynsze tak niskie, jak pierwotnie zapowiadano.

– Do końca października 2021 r. w ramach programu Mieszkanie Plus wybudowano 15,3 tys. mieszkań, a 20,5 tys. mieszkań znajdowało się w budowie. Wcześniej rząd deklarował, że do końca 2019 roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań – podaje Najwyższa Izba Kontroli.

Według raportu NIK nt. „Mieszkania Plus” przyczyną porażki był „brak skutecznych i spójnych ze sobą rozwiązań prawnych”, a także „opieszałość we wdrażaniu aktów wykonawczych”. Tymczasem prezes PiS winą obarcza deweloperów i grupy korporacyjne blokujące dostęp do działek pod budowę mieszkań. Jak zapowiada, po wyborach rząd wróci do tematu i tym razem spełni obietnice.

– Podejmiemy tę sprawę po raz kolejny w formule, która tym razem przyniesie sukces – zapowiedział cytowany przez PAP Kaczyński.

Jak na razie padł jednak tylko jeden konkret dotyczący nowego programu: zapowiedź pozyskiwania gruntów pod tanie mieszkania od wojska lub kolei. Warto jednak przypomnieć, że dokładnie to samo planowano zrobić w przypadku „Mieszkania Plus”.

W spółdzielniach mieszkaniowych ma nastać porządek

Na początku października podczas spotkania z wyborcami w Stargardzie Kaczyński ogłosił zamiar uporządkowania sytuacji w spółdzielniach mieszkaniowych. Chodzi o zwiększenie wpływu zwykłych członków spółdzielni na jej funkcjonowanie. W planach jest m.in. ograniczenie długości kadencji członków zarządu spółdzielni oraz zmiana zasad powoływania go, a także przyznanie właścicielom mieszkań dostępu do dodatkowych dokumentów związanych z funkcjonowaniem spółdzielni.

Projekt zmian w tym zakresie jest już przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy nowelizacja prawa miałaby wejść w życie.

Opłaty dla funduszy inwestycyjnych poprawią sytuację w mieszkalnictwie?

Ostatnia zapowiedź, którą można uznać za element nowego programu mieszkaniowego, to nałożenie dodatkowych opłat na fundusze inwestycyjne. Chodzi o utrudnienie dużym firmom lub grupom kapitałowym nabywania dziesiątek czy setek mieszkań w Polsce z przeznaczeniem pod wynajem. Na tę kwestię politycy PiS zwracali już uwagę wielokrotnie, zapowiadając zmiany, teraz jednak padły konkrety.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, opłaty pobierane od podmiotów wykupujących mieszkania miałyby posłużyć do stworzenia nowego rządowego funduszu. Miałby on za zadanie „likwidację skrajnego ubóstwa mieszkaniowego” dzięki wspieraniu osób najuboższych m.in. w zakresie remontów. Rozważane są trzy nowe opłaty dla funduszy inwestycyjnych:

  • rodzaj opłaty transakcyjnej pobieranej, gdy dany podmiot kupi w ciągu roku co najmniej 10 nieruchomości,
  • wyższa stawka podatku od nieruchomości,
  • wyższy podatek od przychodów z budynków.

Warto jednak zaznaczyć, że na razie są to jedynie rekomendacje i propozycje – rząd nie zatwierdził oficjalnie tych rozwiązań, nie powstał też odpowiedni projekt ustawy.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kaczyński: ułatwimy wykup mieszkań komunalnych, wrócimy do budowy tanich lokali, zrobimy porządek w spółdzielniach - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski