Kajakarstwo górskie.. Po finale Pucharu Świata pozostał niedosyt

(ART)
Szczawniczanin Mateusz Polaczyk powalczy o medal MŚ
Szczawniczanin Mateusz Polaczyk powalczy o medal MŚ Fot. Artur Bogacki
W finałowych zawodach Pucharu Świata w slalomie, które odbyły się w Pau (Francja), nasi kajakarze górscy spisali się poniżej oczekiwań. Żadnemu z nich nie udało się awansować do finału.

Najbliżej tego byli Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (KKK Kraków). Nasza najlepsza osada w C-2 zajęła w półfinale 11. miejsce, a do premiowanej awansem dziesiątki zabrakło im tylko 0,11 s. Kluczowe okazały się 2 punkty (sekundy) karne za dotknięcie bramki, wszyscy rywale przed nimi mieli bezbłędne przejazdy. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata Polacy zajęli 4. miejsce.

Eliminacji nie przebrnęły inne nasze dwójki wywodzące się z Podhala: Andrzej i Filip Brzezińscy oraz Grzegorz Majerczak i Michał Wiercioch (wszyscy AZS AWF Kraków).

W półfinale K-1 walczyło dwóch Polaków. Szczawniczanin Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) zajął 13. lokatę, do finału brakło mu 0,87 s, a o tym, że nie awansował, również zdecydowały 2 pkt karne (czołowa dziesiątka była bezbłędna). Czysty przejazd zanotował Maciej Okręglak (Start Nowy Sącz), ale był dużo wolniejszy i sklasyfikowany został na 17. pozycji. W eliminacjach odpadł sądeczanin Michał Pasiut (AZS AWF). W „generalce” najwyżej, na 9. pozycji, znalazł się Polaczyk.

Na 14. pozycji zmagania w półfinale K-1 kobiet ukończyła Natalia Pacierpnik (KKK), do finału zabrakło jej 4,87 s (miała 4 pkt karne). W eliminacjach odpadła szczawniczanka Joanna Polaczyk-Mędoń (Zawisza). Kwalifikacji w C-1 nie przebrnęli Grzegorz Hedwig (Start) i Arkadiusz Nieć (AZS AWF).

W finałowych zawodach wygrali, w K-1: Peter Kauzer (Słowenia) i Emilie Fer (Francja), w C-1: Pierre-Antoine (Francja) i Nuria Vilarrubla (Hiszpania), w C-2: Jonas Kaspar i Marek Sindler (Czechy).

Kajakarze teraz szykować się będą do mistrzostw świata, które 16-20 września odbędą się na torze pod Londynem. Zawody będą także kwalifikacją olimpijską.