Kajakarstwo górskie. Sześć medali Polaków w mistrzostwach [ZDJĘCIA]

Katarzyna Skoczek
Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak wygrali rywalizację w C-2
Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak wygrali rywalizację w C-2 fot. Anna Kaczmarz
Trzy złote i trzy srebrne medale wywalczyli nasi kajakarze górscy na rozegranych w Krakowie mistrzostwach Europy juniorów i U-23 w slalomie kajakowym. Polacy dominowali przede wszystkim w konkurencjach drużynowych.

Podczas dwóch ostatnich dni rywalizacji rozegrano finały poszczególnych konkurencji. Sobotnia walka zakończyła się dla Polaków dwoma srebrnymi medalami juniorów w startach drużynowych.

Pierwszy z nich w konkurencji K-1x3 zdobyli Jakub Brzeziński, Wiktor Sandera i Krzysztof Majerczak, przegrywając tylko ze Słowakami. Drugie srebro zdobyli startujący w C1x3 Kacper Sztuba, Przemysław Nowak i Dominik Janur. Lepsi od nich okazali się kajakarze z Francji.

Mniej szczęścia mieli natomiast nasi zawodnicy w startach indywidualnych. Zarówno Jakub Brzeziński (AZS AWF Kraków), jak i Krzysztof Majerczak (Pieniny Szczawnica) odpadli w półfinale juniorów K-1 mężczyzn i występy zakończyli w drugiej i trzeciej dziesiątce konkursu.

Bardziej emocjonujący i obfity w medale był ostatni dzień zmagań na krakowskim torze. Jako pierwsza dobry występ zaliczyła juniorka Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) wygrywając w K-1 kobiet.

Aż dwa miejsca na podium zajęli nasi kajakarze w C-2 do lat 23. Na jego najwyższym stopniu stanęli Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (AZS AWF Kraków).

–_ Przejazd był poprawny, chociaż popełniliśmy kilka błędów. Ich uniknięcie dałoby lepszy czas, ale jesteśmy zadowoleni _– powiedział po finałowym występie Majerczak.

Tuż za nimi uplasowali się ich klubowi koledzy Filip i Andrzej Brzezińscy.

Mamy satysfakcję z tego startu, ale czujemy lekki niedosyt. Z powodu dwóch punktów karnych zabrakło do __złota, ale jest dobrze – skomentował Filip Brzeziński.

Duet Wiercioch-Majerczak oraz bracia Brzezińscy wystartowali także w C-2x3 mężczyzn, wspólnie z Adamem Kozubem i Igorem Sztubą. Choć, jak mówią zawodnicy, jest to konkurencja trenowana dopiero przed samymi zawodami, nie mieli sobie równych. Wygrali po zaciętej walce z Niemcami, którzy ostatecznie tracąc punkty na ostatnich metrach przejazdu, zajęli drugą lokatę.

Mistrzostwach Europy juniorów i U-23 były jedną z ostatnich imprez organizowanych w tym sezonie na krakowskim torze. Odbyły się tam m.in.: Puchar Świata i mistrzostwa Polski seniorów oraz Puchar Europy juniorów. We wrześniu na Kolnej zagoszczą jeszcze mistrzostwa Polski we freestyle’u kajakowym, a na początku października rozegrany zostanie także Puchar Nadziei Olimpijskich.

Wyniki finałów

Juniorzy, K-1x3: 1. Słowacja 95,32, 2. Polska (Jakub Brzeziński, Wiktor Sandera, Krzysztof Majerczak) 95,76, 3. Wielka Brytania 96,11.

C-1x3: 1. Francja 104,28, 2. Polska (Kacper Sztuba, Przemysław Nowak, Dominik Janur) 104,55, 3. Niemcy 104,76.

U-23, C-2: 1. Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak (Polska) 90.87, 2. Filip Brzeziński/Andrzej Brzeziński (Polska) 91,68, 3. Aleksiej Popow/Wadiw Wojnałowicz (Rosja) 91,68.

C-2x3: 1. Polska (Filip Brzeziński/Andrzej Brzeziński, Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak, Adam Kozub/Igor Sztuba) 113,01, 2. Niemcy 113,14, 3. Rosja 118,81.

Juniorki, K-1: 1. Klaudia Zwolińska (Polska) 90,79, 2. Nina Weratsching (Austria) 96,24 3. Michaela Hassova (Słowacja) 97,09.