Krzysztof Majerczak został wicemistrzem Europy
Krzysztof Majerczak został wicemistrzem Europy Fot. Anna Kaczmarz
Mistrzostwa Europy w slalomie kajakowym juniorów (U-18) i młodzieżowców (U-23), które odbyły się w Krakowie, były udane dla Polaków. Na torze Kolna wywalczyli sześć medali: złoty, trzy srebrne i dwa brązowe.

W rywalizacji o czempionat Starego Kontynentu wzięło udział ponad 200 zawodników z 23 krajów. Wśród nich było wielu takich kajakarzy slalomowych, którzy mają już w dorobku nawet medale seniorskich zawodów.

Medalowa seria Polaków zaczęła się w piątek podczas rywalizacji zespołów. W K-1 juniorów najlepsi okazali się: Tadeusz Kuchno (KKK Kraków/SMS Kraków), Michał Ciągło (Start Nowy Sącz) i Mikołaj Mastalski (Pieniny Szczawnica/SMS). Brązowe krążki zdobyli juniorzy w C-1: Szymon Nowobilski (Start), Maciej Bartos (LKK Drzewica/SMS) i Filip Leśniak (Start/SMS) oraz młodzieżowcy w K-1: Krzysztof Majerczak (Pieniny), Jakub Brzeziński i Wiktor Sandera (obaj AZS AWF Kraków).

W dwa następne dni rozgrywano indywidualne finały. W sobotę nasi „górale” zdobyli dwa srebrne krążki w kategorii młodzieżowej. Do finału C-1 mężczyzn dostało się aż trzech Polaków. Najlepiej spisał się Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków), który był 2. Przegrał o 1,15 s z Czechem Vojtechem Hegerem, a gdyby nie 2 pkt karne za dotknięcie bramki, zostałby mistrzem. Ten występ Sztuba traktował jako formę rewanżu za ubiegłoroczne mistrzostwa świata młodzieżowców w Krakowie, podczas których znalazł się tuż za podium. Na 7. pozycji sklasyfikowany został w sobotę Szymon Zawadzki (LKK Drzewica), a na 10. Przemysław Nowak (KKK Kraków).

W K-1 kobiet kolejny krążek do swej bogatej kolekcji dorzuciła Klaudia Zwolińska (Start). Rok temu były wicemistrzynią świata U-23, teraz jest wicemistrzynią Europy. Przegrała o 2,17 z Niemką Eleną Apel.

Kajakarstwo górskie. Efektowne zdjęcia z mistrzostw Europy n...

Niedziela przyniosła kolejne srebro w U-23, popłynął po nie w K-1 Krzysztof Majerczak (w drużynie miał brąz). W finale przegrał o 0,68 s z Austriakiem Mario Leitnerem.

O włos od dużego sukcesu był w K-1 juniorów Tadeusz Kuchno, wywalczył 4. lokatę, tracąc tylko 0,01 s. Także na 4. miejscu znalazła się w C-1 młodzieżowców Aleksandra Stach (KKK; 1,01 od medalu), a 8. miejsce w w tej konkurencji zajęła Zwolińska.

Ponadto w indywidualnych finałach byli – w C-1 juniorów: 7. Maciej Bartos, 10. Szymon Nowobilski; w K-1 młodzieżowców 14. Wiktor Sandera.