Artur Bogacki
Złota drużyna K-1 juniorów
Złota drużyna K-1 juniorów Facebook/SMS Kraków Team
Poznaliśmy pierwszych medalistów – w konkurencjach drużynowych - mistrzostw Europy juniorów (U-18) i młodzieżowców (U-23) w slalomie kajakowym, które odbywają się w Krakowie. Na podium stanęli nasi zawodnicy. W sobotę i niedzielę na torze Kolna rozegra się walka o indywidualne tytuły.

W rywalizacji zespołów młodzi Polacy wywalczyli w piątek trzy medale. Złoty zdobyli w K-1 juniorów Tadeusz Kuchno (KKK Kraków/SMS Kraków), Michał Ciągło (Start Nowy Sącz) i Mikołaj Mastalski (Pieniny Szczawnica/SMS). Brązowe krążki zdobyli juniorzy w C-1: Szymon Nowobilski (Start), Maciej Bartos (LKK Drzewica/SMS) i Filip Leśniak (Start/SMS) oraz młodzieżowcy w K-1: Krzysztof Majerczak (Pieniny), Jakub Brzeziński i Wiktor Sandera (obaj AZS AWF Kraków).

W czwartek i piątek rozegrano eliminacje do weekendowych półfinałów – z nich najlepsze dziesiątki awansują do finału. Wyniki kwalifikacji dają nadzieję na kolejne medale. W C-1 U-23 3. miejsce zajął Kacper Sztuba (AZS AWF). Ten zawodnik trzy lata temu był mistrzem świata w młodszej grupie – juniorów, a potrafi sobie radzić także wśród seniorów – niedawno został mistrzem Polski, a w ME zajął 8. miejsce.

O podium w K-1 młodzieżowców powinna powalczyć Klaudia Zwolińska (Start). W dorobku ma m.in. medale z największych imprez juniorskich i młodzieżowych. Na torze w Krakowie odnosiła już spore sukcesy: w 2016 r. była mistrzynią świata U-18, a rok temu w kategorii U-23 została wicemistrzynią globu. Teraz w eliminacjach ME uplasowała się na 5. pozycji. Ma też szanse na dobry występ w C-1 – w tych kwalifikacjach była wczoraj 9.

W innych konkurencjach też mamy medalowe aspiracje, i to nie bezpodstawnie. W eliminacjach K-1 juniorów 3. był Szymon Nowobilski (Start; wicemistrz świata sprzed roku), 5. Maciej Bartos (LKK Drzewica/SMS Kraków), w K-1 młodzieżowców 7. miejsce zajął Jakub Brzeziński (AZS AWF Kraków; w MŚ 2019 był 5.), w C-1 juniorek na 6. pozycji znalazła się Katarzyna Liber (Start/SMS), a na 7. Alicja Bulera (AZS AWF).

W sobotę półfinały rozpoczną się o godz. 11.15, a finały o 15.15; w niedzielę – odpowiednio – o 9.30 i 13.30.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani