Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kajdanki, gazetki, zdjęcia

Redakcja
20 lat "Solidarności"

Wystawa w Oświęcimiu

Wystawa w Oświęcimiu

20 lat "Solidarności"

 Kajdanki, więzienny uniform, literatura drugiego obiegu, ulotki, gazetki podziemne, zdjęcia dokumentujące historię działalności "Solidarności" w kraju i samym Oświęcimiu znalazły się na wystawie poświęconej jubileuszowi 20-lecia związku, otwartej w czwartek w Oświęcimskim Centrum Kultury.
 W ten sposób zainaugurowane zostały obchody 20 rocznicy powstania "Solidarności". - Wystawa przedstawia nie tylko działalność związku, ale także jego genezę sięgającą okresu__znacznie wcześniejszego. Dlatego zgromadziliśmy tutaj także materiały przedstawiające w skrócie historię pierwszych lat PRL pod kątem pierwszych protestów robotniczych. Największa część wystawy poświęcona jest oczywiście okresowi walki "Solidarności" o niezależność jako związku zawodowego, ale i o niepodległą Polskę. 90 proc. dokumentów pochodzi z tzw. drugiego obiegu, a przedstawiają one z jednej strony formy ruchu oporu w skali kraju, jak i na naszym lokalnym gruncie. Można zobaczyć literaturę drugiego obiegu, gazetki podziemne, ulotki, nielegalne odznaki czy przykłady twórczości opozycyjnej. Udało nam się zgromadzić także swoiste pamiątki po aresztowaniach i internowaniach członków związku z naszego terenu. Myślę, że przy okazji wystawy wyjaśni się także kilka zagadek i będzie okazja poznać niektóre osoby, które w trudnych latach wzięły na siebie ciężar walki - mówi Wiesław Konrad Czarnik z Komitetu Organizacyjnego obchodów XX rocznicy "Solidarności".
 Materiały pochodzą z prywatnych zbiorów członków "Solidarności", w tym przewodniczącego "S" ziemi oświęcimskiej w latach stanu wojennego Stefana Lukescha. - Jest to tylko część dokumentów, które udało się ocalić z tamtego okresu. Wiele zostało zniszczonych przez Służbę Bezpieczeństwa, szczególnie tych dotyczących pierwszych lat działalności związku. Na szczęście nie wszystko zdołali zniszczyć i w 1990 r. oddano nam partię materiałów, która została zarekwirowana podczas przeszukań w czasie stanu wojennego. Duża część oczywiście została przechowana także w domach - mówi Stefan Lukesch, który jest przewodniczącym obchodów jubileuszu "S".
 Wystawa w Oświęcimskim Centrum Kultury czynna będzie do 9 września. Natomiast dzisiaj, w ramach obchodów, przygotowano festyn rodzinny na boisku Technikum Chemicznego przy ul. Bema. Imprezę rozpoczną rowerzyści, którzy o 9 rano wyruszą spod OCK na rajd. Ich powrót zaplanowano na 14 i wówczas rozegrane zostaną liczne turnieje, konkursy, odbędą się pokazy formacji tanecznych oraz wystąpi zespół "Kaktus". Jutro o 18 w tym samym miejscu rozpocznie się "Rockowisko nie tylko dla 20-latków".

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski