Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaktus bożonarodzeniowy ozdobi nasz dom w święta

DOROTA DEJMEK
Zimą kremowe, różowe lub czerwone kwiaty grudnika cieszą oczy Fot. 123RF
Zimą kremowe, różowe lub czerwone kwiaty grudnika cieszą oczy Fot. 123RF
ROŚLINY DONICZKOWE. Grudnik może kwitnąć dwa razy w roku.

Zimą kremowe, różowe lub czerwone kwiaty grudnika cieszą oczy Fot. 123RF

Kiedyś używano nazwy Epiphyllum. Dziś funkcjonują inne określenia: szlumbergera lub grudnik. Polacy mówią o tej roślinie: kaktus bożonarodzeniowy, bowiem zakwita na początku zimy. Jednak właściwa nazwa to zygokaktus.

Zimą kremowe, różowe lub czerwone kwiaty grudnika stanowią ozdobę wielu mieszkań. Choć najbardziej typowe dla kaktusów są kuliste lub kolumnowe kształty łodyg, to zygokaktus charakteryzuje się cienkimi, spłaszczonymi, mocno rozgałęzionymi pędami. Odmienne są też zasady jego pielęgnacji, bowiem w warunkach naturalnych rośnie w kwaśnym, próchniczym podłożu i wilgotnym półcieniu drzew gospodarzy, a nie jak inne kaktusy, na wypalonej słońcem pustyni.

Ojczyzną grudnika jest Brazylia, gdzie występuje jako epifit w tropikalnych, wilgotnych lasach, porastając drzewa i skały. W uprawie znajdują się obecnie mieszańce.

Najlepiej rosną w próchniczej ziemi kompostowej z domieszką torfu, na stanowisku półcienistym, w temperaturze nie przekraczającej latem 20, a zimą 6-10 stopni. Podłoże - zwłaszcza zimą - powinno być stale wilgotne. Aby pobudzić roślinę do obfitego kwitnienia, należy zapewnić jej dwa razy w roku odpoczynek w chłodnym miejscu. Pierwszy odpoczynek trwa od sierpnia do października, drugi - po przekwitnięciu (na przełomie lutego i marca). W tym czasie grudnika nie należy podlewać ani nawozić. Pozwala to dojrzeć uformowanym pędom (podobnym do liści) i tworzyć pąki kwiatowe.

Jesienią trzeba zapewnić roślinie temperaturę około 15 st. i oszczędnie podlewać. Aż do pojawienia się pąków regularnie zraszać i stopniowo podlewać coraz obficiej, lecz umiarkowanie. Podczas kwitnienia nie przestawiać doniczki z grudnikiem ani nie przekręcać - jest wrażliwy na zmiany miejsca i reaguje wówczas zrzuceniem pąków.

W czasie kwitnienia nawozimy szlumbergerę nawozem dla roślin doniczkowych raz na cztery tygodnie. Nie wymaga częstego przesadzania - co 3-4 lata przenosimy ją do świeżej ziemi dla kaktusów.

Po kwitnieniu grudnik traci połysk, co jest pierwszą oznaką rozpoczynającego się okresu spoczynku, który trwa dwa miesiące. Rozmnażanie rośliny jest bardzo proste - kilka pędów wsadzamy do piaszczystego podłoża i czekamy, kiedy wypuszczą korzonki.

dorota.dejmek@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski