Kalendarium ogrodnicze

Redakcja
Udostępnij:
_ Połowa sierpnia to okres sadzenia truskawek i poziomek. Opóźnienie tej czynności spowoduje słabsze owocowanie roślin w przyszłym roku. Nową grządkę z truskawkami zakładamy na dobrze przygotowanym miejscu, głęboko przekopanym, starannie odchwaszczonym i nawiezionym (np. obornikiem). W czasie przekopywania gleby należy zwrócić szczególną uwagę na obecność sztywnych, żółtobrązowych, cienkich larw chrząszczy sprężykowatych (drutowce) oraz mniejszych i większych, grubych, białawych larw chrabąszczy (pędraki). Na niewielkiej grządce na działce skuteczne będzie dokładne wyzbieranie larw, jednak na większej powierzchni trzeba zastosować jeden z zalecanych granulowanych preparatów (np. Basudin). Sadzonki zarówno truskawek, jak i poziomek powinny być zdrowe i posiadać dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz pąk wierzchołkowy. Nie należy kupować sadzonek przesuszonych, zaatakowanych przez szkodniki, a także z widocznymi na liściach plamami, spowodowanymi rozwojem chorób grzybowych. Nie należy pobierać sadzonek ze starych - kilkuletnich, owocujących plantacji. Takie rośliny są najczęściej zaatakowane w mniejszym lub większym stopniu przez nicienie oraz przez roztocza truskawkowego, który już w pierwszym roku uprawy może spowodować słabszy rozwój roślin oraz ich mizerne owocowanie.

   Truskawki w ogródku działkowym i na przydomowej grządce sadzimy w rozstawie rzędów 50-60 cm, a w rzędach co 20-30 cm. W przypadku poziomek rozstawa rzędów powinna wynosić
30-40 cm, natomiast w rzędach rośliny należy umieszczać co 20-25 cm. Sadzenie należy przeprowadzić w pochmurny dzień, a przy suchej i upalnej pogodzie w godzinach popołudniowych. Pamiętajmy, że szkodliwe dla roślin jest zarówno płytkie, jak i zbyt głębokie ich sadzenie. Prawidłowo posadzone truskawki i poziomki powinny być zagłębione w glebie aż po szyjkę korzeniową, ale w taki sposób, aby pąk wierzchołkowy nie został przykryty ziemią. Ponadto, korzenie powinny być dokładnie przykryte ziemią i silnie w niej umocowane. Po posadzeniu, rośliny należy kilkakrotnie, obficie podlać wodą.
   _ W sierpniu kontynuujemy także letnie cięcie zarówno drzew pestkowych, jak i ziarnkowych. U tych pierwszych wycinamy tegoroczne pędy rosnące pionowo do góry i zacieniające koronę, natomiast cięcie wiśni i czereśni może mieć charakter sanitarny lub odmładzający (pisaliśmy o tym w jednym z poprzednich "Kalendariów"). Po zakończeniu owocowania należy przyciąć nisko przy ziemi pędy malin oraz jeżyn, a w przypadku porzeczek można już teraz usunąć najstarsze pędy, co w poważnym stopniu zmniejszy zakres wiosennego cięcia krzewów. Krzewy porzeczek silnie zaatakowane przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową (rdzawy "nalot" po spodniej stronie liści) należy dwukrotnie opryskać (co 10 dni) jednym z zalecanych preparatów, np. Bayleton, Dithane, Mankuprox, Miedzian, Penncozeb, Score czy Topsin. Wymienione preparaty zwalczają także inną groźną chorobę - opadzinę liści porzeczki.
Kaz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie