Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium ogrodnicze

Redakcja
*Druga połowa sierpnia to najlepszy czas, aby zająć się przygotowaniem miejsca pod uprawę roślin cebulowych. Grządkę należy dokładnie przekopać, odchwaścić i nawieźć nawozami mineralnymi (zalecenia dla poszczególnych roślin podaję poniżej). Dobrze jest też sprawdzić odczyn gleby, a gdy jest zbyt kwaśny to przeprowadzić wapnowanie. Pamiętajmy: wprowadzenie do gleby 5 dag kredy na 1 m kw. podwyższa pH o ok. 0,5 punktu. Kwaśnej gleby wymagają przede wszystkim lilie, z wyjątkiem białej i złotogłów, wymagających podłoża zasadowego. Zakwaszenie podłoża można osiągnąć poprzez dodanie (przed przekopaniem grządki) kwaśnego torfu.

   Lilie najlepiej rosną na żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Zagony, na których będą rosły te piękne rośliny należy nawieźć superfosfatem (2 dag), siarczanem potasowym (2 dag) oraz siarczanem amonu (1 dag/m kw.).
   Równie starannej uprawy wymagają tulipany, które najlepiej rosną na żyznej, dobrze spulchnionej glebie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Ze względu na obecność groźnych chorób oraz szkodników, tulipany nie powinny być sadzone na tym samym miejscu częściej aniżeli co cztery lata. Glebę przed ich sadzeniem należy nawieźć superfosfatem w ilości 6 dag/m kw. Nawóz azotowy dostarczamy dopiero wiosną, a potasowy bezpośrednio po posadzeniu.
   Z kolei narcyzy wymagają lekkiej gleby z odczynem pH 6-7. Podobnie jak w przypadku tulipanów, w trakcie przygotowywania gleby należy zastosować wyłącznie superfosfat w ilości 7 g/m kw. Przypominamy, że w sierpniu możemy już sadzić cebule szafirków oraz szachownic cesarskich. Aby uniknąć nadmiernego zagęszczenia, cebule należy wykopać i oddzielić cebule przybyszowe.
   *Groźnym szkodnikiem spotykanym często na działkach i w ogrodach przydomowych jest miniarka porówka, niewielka muchówka, do niedawna całkowicie nieznana. Miniarka wylatuje z gleby w połowie sierpnia i po krótkim okresie żerowania składa jaja do liści pora. Białawo żółte larwy szkodnika żerują w najwartościowszej, dolnej części rośliny, pozostawiając po sobie brązowawe tunele. Zwalczanie miniarki należy przeprowadzić bezpośrednio po zauważeniu na liściach pora rzędów - szeregów białych plamek, powstających w wyniku nakłuwania tkanki liściowej przez samice miniarki, odżywiające się sokiem wypływającym z nakłuć. Zabieg należy przeprowadzić preparatem Nurelle, Sumi-Alpha, Spruzit lub Karate. Kaz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski