Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium

redakcja

25 marca 1692

TWIERDZA. Nad Dniestrem, u ujścia Zbrucza, rozpoczęto budowę twierdzy Okopy Świętej Trójcy. Założył ją hetman Stanisław Jabłonowski dla obrony przez Turkami. Twierdza straciła znaczenie militarne po zawarciu pokoju z Turcją w Karłowicach w 1699 r. 8 marca 1769 r. podczas konfederacji barskiej Kazimierz Pułaski bronił się w niej przed atakami Rosjan. W końcu lat 20. ub.w. w Okopach zbudowano strażnicę KOP.

21 marca 1931
WYPADEK.
W katastrofie prototypu hydroplanu PZL.12 zginął pilot Zygmunt Puławski. PZL.12 był pierwszym polskim wodnosamolotem. Został zaprojektowany przez Puławskiego jako samolot turystyczny, a następnie przedstawiony Marynarce Wojennej jako szkoleniowy lub wywiadowczy. Podczas jednego z lotów PZL.12 runął na ulicę w Warszawie. Puławski zmarł w drodze do szpitala. Prace nad PZL.12 wstrzymano.

24 marca 1945
DESANT.
Alianci przeprowadzili operację powietrznodesantową Varsity. Nas Zagłębiem Ruhry z kilku tysięcy samolotów zrzucono 16 tys. amerykańskich i brytyjskich spadochroniarzy, którzy zdobyli wyznaczone miasta i tereny i utrzymali je do przybycia sił głównych. Akcja skończyła się sukcesem. Varsity była ostatnią przeprowadzoną na tak dużą skalę operacją powietrznodesantową aliantów podczas II wojny światowej.

26 marca 1979
POKÓJ.
W Waszyngtonie podpisano izraelsko-egipski traktat pokojowy. Parafowali go prezydent Egiptu Anwar Sadat i premier Izraela Menachem Begin. Traktat zakończył serię wojen izraelsko-egipskich rozpoczętych w 1948 r. W wyniku jego zawarcia Izrael wycofał swoje wojska z Półwyspu Synaj. Egipt był pierwszym państwem arabskim, które uznało istnienie państwa w Palestynie i zawarło z nim traktat pokojowy.

24 marca 1989
KATASTROFA.
Należący do amerykańskiego koncernu Exxon tankowiec „Exxon Valdez” wpłynął na skały w Zatoce Alaska. Z ładowni wydostało się blisko 50 mln litrów ropy naftowej. Skażonych zostało ok. 1,9 tys. km linii brzegowej Alaski, zginęło setki tysięcy ryb, ssaków morskich i ptaków. Do usuwania skutków katastrofy skierowano 11 tys. ludzi, 1,4 tys. łodzi i 85 samolotów. Prace kosztowały 2,1 mld dol., które wyłożył koncern.

23 marca 1998
FILM.
„Titanic” w reż. Jamesa Camerona zdobył 11 statuetek podczas 70. ceremonii wręczenia Oscarów. Film opowiadał o romansie dwojga młodych ludzi podczas tragicznego rejsu. Odniósł wielki sukces komercyjny i jako pierwszy przekroczył barierę 1 mld dol. przychodów. W sumie zarobił ponad 2,0 mld dol. W USA był wyświetlany w kinach najdłużej w historii - przez 281 dni. Dziś jest drugi na liście najbardziej kasowych filmów w historii kina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski