Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium

Red.

1830 6 kwietnia
KOŚCIÓŁ. Joseph Smith i jego pięciu przyjaciół założyli Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormonów). Smith został przywódcą i prorokiem wspólnoty. Zasady wiary zostały spisane przez niego w Księdze Mormona. Kościół zdobył popularność i rozprzestrzenił się. Mormoni m.in. z powodu odrzucenia dogmatu o Trójcy Świętej nie są uznawani za chrześcijan przez Kościół katolicki i Światową Radę Kościołów.

1831 5 kwietnia
PIEŚŃ. W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera pieśni „Warszawianka”. Słowa napisał po francusku poeta Casimir Delavigne pod wpływem powstania listopadowego. Na polski przełożył je poeta i historyk Karol Sienkiewicz. Muzykę skomponował Karol Kurpiński. Prapremiera pieśni miała miejsce w wolnej od Rosjan Warszawie, orkiestrą dyrygował sam kompozytor. Pieśń szybko zdobyła duże powodzenie.

1918 29 marca
OSTRZAŁ. W Wielki Piątek pocisk z wielkiego niemieckiego działa kaliber 210 mm trafił podczas mszy w kościół St. Gervais w Paryżu. Spowodował zawalenie się sklepienia, w wyniku czego zginęło 88 osób, a 68 zostało rannych. Na miejsce tragedii przybyli prezydent Republiki Raymond Poincaré i premier Georges Clemenceau. Po drugiej stronie frontu baterię odwiedził cesarz Wilhelm II, by pogratulować załodze.

1919 4 kwietnia
KABARET. W Warszawie założono kabaret „Qui Pro Quo”. Głównym dostarczycielem tekstów był Julian Tuwim, od 1926 r. wspomagany przez Mariana Hemara. Wśród wykonawców byli: Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Mira Zimińska, Zula Pogorzelska i Adolf Dymsza. Konferansjerem od 1925 r. był Fryderyk Jarosy. „Qui Pro Quo” zyskało dużą popularność i stało się wzorem dla innych kabaretów literackich.

1990 6 kwietnia
USTAWY. Rząd Tadeusza Mazowieckiego przeprowadził w Sejmie kontraktowym pakiet ustaw znoszących Milicję Obywatelską, a powołujących w zamian Policję oraz tworzących Urząd Ochrony Państwa w miejsce Służby Bezpieczeństwa. Tego samego dnia Sejm przywrócił Święto Narodowe Trzeciego Maja, znosząc jednocześnie Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które w PRL było obchodzone 22 lipca.

2003 9 kwietnia
WOJNA. Podczas II wojny w Zatoce Perskiej wojska amerykańskie przejęły kontrolę nad Bagdadem. Po otoczeniu stolicy Iraku Amerykanie szykowali się do długotrwałych walk o każdą ulicę. Najpierw jednak wysłano rekonesans 30 czołgów, które dotarły do lotniska, a potem kontynuowano atak, który po dwóch dniach doszedł do centrum i zajął pałac Saddama Husajna. Po pokazaniu tego w telewizji iracka obrona i władze uległy samorzutnej dezorganizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski