Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska: Tysiące wiernych na Drodze Krzyżowej

Redakcja
RELIGIA. Kardynał Stanisław Dziwisz wygłosił homilię podczas Misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej

W rolę Jezusa wcielił się brat Terencjan Krawiec Fot. Robert Szkutnik

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych przeszło dzisiaj dróżkami w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydow­skiej, w wielkopiątkowej procesji Drogi Krzyżowej. Mimo deszczu i  przenikliwego chłodu przypatrywali się oni inscenizacji męki  Chrystusa przygotowanej przez bernardynów oraz osoby świeckie, często  przybyłe z odległych rejonów kraju.
Uroczystości rozpoczęły się o świcie  przed Domem Kajfasza, skąd  wierni  Dróżkami dotarli do Ratusza Piłata. Tam odczytany został „Dekret skazujący Jezusa na śmierć przez Piłata”.
W drodze na Golgotę wierni wysłuchali m.in. homilii kardynała  Stanisław Dziwisza.  Apelował on, by obecne ataki na Kościół pogłębiły w wiernych przywiązanie do  niego.  – Podważanie misji i autorytetu Kościoła szkodzi człowiekowi, osłabia jego wiarę, odbiera mu nadzieję  – mówił kard. Stanisław Dziwisz.  Mówił też m.in. , że czasem odnosi się wrażenie, że ataki na wspólnotę Kościoła w naszej wolnej Ojczyźnie są bardziej przebiegłe i przewrotne niż w czasach komunizmu.
– Najpierw odebrano mu przed laty dobra, które służyły różnym dziełom miłości, jak szpitalom, hospicjom, szkołom i działalności kościelnego Caritas, a teraz podważa się prawo, by Kościół uzyskiwał w różnej formie choć częściową rekompensatę za zagarnięte dobra –  powiedział kardynał.
Duchowny nawiązał także do propozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej o finansowaniu nauki religii przez samorządy. Powiedział, że ministerstwo próbuje  osłabić rangę katechezy w polskiej szkole, przerzucając jej fi­nan- ­so­wanie na samorządy, a więc uważając, że ta forma wiedzy i wychowania jest drugiej kategorii, niekonieczna. – A to jest odcinanie  jej od źródeł i od korzeni, z której wyrosła nasza kultura i cywilizacja  – mówił długoletni sekretarz Jana Pawła II.
Dostało się także samym sługom Kościała, którzy wg słów kardynała czasem mu szkodzą upowszechniając zdeformowany obraz wspólnoty.
Przypomniał również, że  każdy osobiście musi odpowiedzieć sobie na pytanie po jakiej stronie się opowiada. – Czy po stronie Ewangelii, a więc życia i miłości, czy też po stronie cywilizacji, która usuwa Boga z życia człowieka, pozbawiając go fundamentu i nadziei? – precyzował purpurat.
Procesja w południe dotarła  do kościoła Ukrzyżowania i do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie Góry Ukrzyżowania. Odprawiono tu liturgię Męki Pańskiej, której przewodniczył  bp Jan Szkodoń.
To była trzecia część Misterium. W Niedzielę Palmową odegrano wjazd Jezusa do Jerozolimy, a w Wielki Czwartek – mycie stóp.
Sanktuarium w Kalwarii  jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzy­dowskich. W inscenizacji uczestniczyło około 130 aktorów. Kalwaryjska trasa jest trzy razy dłuższa niż ta w Jerozolimie.
Robert Szkutnik
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski