18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamer w centrum nie przybędzie

Marcin Warszawski
Krakowskie służby mundurowe mają do dyspozycji znacznie mniej kamer, niż jest np. w Poznaniu czy Gdańsku
Krakowskie służby mundurowe mają do dyspozycji znacznie mniej kamer, niż jest np. w Poznaniu czy Gdańsku FOT. JOANNA URBANIEC
Bezpieczeństwo. Za 650 tys. zł na Piaskach Nowych zostanie rozbudowany monitoring. Stare Miasto musi radzić sobie z 26 starymi kamerami

W rejonie skrzyżowania ulicy Sławkowskiej i Basztowej w nocy z czwartku na piątek dotkliwie pobito młodego mężczyznę. Pan Ernest, który swoje nazwisko zastrzegł do wiadomości redakcji, ma złamaną nogę. Niestety, zdarzenia tego nie zarejestrowała kamera miejskiego moni­toringu, bo jej tam po prostu... nie ma.

– Od lat słyszymy o rozbudowie systemu monitoringu, jednak nic nie robi się w tej sprawie. Tymczasem w ścisłym centrum Krakowa naprawdę nie jest bezpiecznie – komentuje żona pobitego krakowianina.

Policja przyznaje, że miejsce, gdzie doszło do zdarzenia, jest poza zasięgiem kamer. – Jeśli poszkodowany złoży doniesienie o popełnieniu przestępstwa, sprawdzimy, czy w pobliżu nie znajdują się kamery przemysłowe i czy coś zarejestrowały – zapewnia Katarzyna Padło z małopolskiej policji.

O tym, że krakowski moni­to­ring to fikcja, pisaliśmy wielokrotnie. Obecnie składa się on z 26 punktów podglądu na Starym Mieście oraz 42 kamer w Nowej Hucie i na Woli Duchackiej.

Tymczasem służby mundurowe w Poznaniu mają do dyspozycji 395 kamer, czyli aż sześć razy więcej, niż jest w stolicy Małopolski. Podobnie jest w Gdańsku (300 kamer) czy Warszawie (350 kamer).

Problemem Krakowa jest nie tylko mała liczba kamer, ale także ich stan techniczny. Zdaniem niektórych ekspertów śmierć techniczna obecnego systemu, szczególnie w centrum, to kwestia najbliższych lat. Zaprzeczają temu władze miasta.

– Utrzymanie monitoringu w obrębie I obwodnicy nie nastręcza żadnych problemów – zapewnia Bogdan Klimek z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Jednocześnie przyznaje, że nie ma w tym roku zaplanowanych środków na jego rozbudowę.

– W trakcie planowania takich inwestycji należy wziąć pod uwagę brak krajowych uregulowań prawnych w postaci ustawy, które usankcjonowałyby zakres i zasady funkcjonowania monitoringu miejskiego – przypomina Klimek.

Tymczasem policja zwraca uwagę, że rozbudowa systemu moni­toringu wpłynęłaby na poprawę bezpieczeństwa na Starym Mieście.

– Więcej kamer na pewno by się przydało. Musiałby to jednak być nowoczesny i inteligentny system – sugeruje podinspektor Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji. I zachęca, by przyjrzeć się, jak rozwiązano tę kwestię w My­ślenicach: w 2008 roku zamontowano tam 17 kamer połączonych drogą radiową.

– Zapewnia to nam swobodę w rozmieszczaniu kamer bez konieczności budowy linii – wyjaśnia Piotr Szewczyk z Wydziału Strategii, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Ujawnia, że obecnie w mieście trwają konsultacje w kwestii przeniesienia części kamer w te rejony miasta, które teraz wymagają zwiększonego nadzoru.

W Krakowie tymczasem nadal nie ma spójnej wizji, jak zarządzać monitoringiem. Z jednej strony miasto widzi przeszkody do zwiększenia liczby kamer w centrum, z drugiej rozbudowuje system w innych dzielnicach.

W tym roku 650 tysięcy złotych z budżetu miasta zostanie wydane na rozbudowę monito­ringu wizyjnego na osiedlu Piaski Nowe. To efekt porozumienia, które przed trzema laty podpisało miasto z tamtejszą spółdzielnią mieszkaniową.

Jednocześnie otrzymaliśmy wczoraj zapewnienie, że władze Krakowa są zainteresowane budową Centrum Bezpieczeństwa Miasta, które byłoby również odpowiedzialne za obsługę nowego systemu kamer.

– W chwili obecnej całość tego zagadnienia ma charakter koncepcyjny – przyznaje Bogdan Klimek z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Dodaje, że w tym roku na ten cel zostało przeznaczonych 10 tysięcy złotych. Za te pieniądze ma powstać koncepcja budowy centrum. Natomiast w 2015 roku za 100 tysięcy złotych ma zostać opracowany projekt budowy.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski