Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kameralne pierwsze klasy w czterech szkołach

Anna Kolet- Iciek
Fot. Michał Gąciarz
Rozmowa. Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i sportu mówi, że od września we wszystkich szkołach powstaną pierwsze klasy, ale część nauczycieli straci pracę.

- Ilu nauczycieli nie wróci po wakacjach do szkoły?

- Od września ma być o 236 nauczycielskich etatów mniej niż w roku ubiegłym. Nie musi to jednak oznaczać, że aż tylu nauczycieli straci pracę. Dyrektorzy mogą zastosować za zgodą nauczyciela obniżenie wymiaru zatrudnienia. Nie powoduje to jednak zwolnienia nauczyciela. Informacja o liczbie zwolnionych nauczycieli będzie znana we wrześniu, po wypłaceniu odpraw.

- Czy miasto przygotowało dla zwalnianych jakiś program osłonowy?

- Ze zgromadzonych informacji o zwolnieniach nauczycieli z art. 20 Karty Nauczyciela, a więc w związku ze zmianą w organizacji pracy szkoły wynika, że sprawa może dotyczyć kilkudziesięciu nauczycieli, z czego część przechodzi na emeryturę. Kilka lat temu we współpracy z Grodzkim Urzędem Pracy został przygotowany program umożliwiający przekwalifikowanie się nauczycieli, ale nie budził on wśród nich większego zainteresowania.

- W związku z cofnięciem przez rząd reformy obniżającej wiek szkolny, zdecydowanie mniej rodziców zapisało swoje dzieci do szkoły. W ilu krakowskich podstawówkach nie powstanie od września ani jedna pierwsza klasa?

- Mając na uwadze względy społeczne i komfort mieszkańców, miasto podjęło decyzję, że we wszystkich szkołach podstawowych zostaną utworzone pierwsze klasy, choć w niektórych będzie mniej uczniów niż wymagane w przepisach jedenaścioro. Takie małe oddziały zostały utworzone w czterech szkołach: Szkole Podstawowej nr 137, ul. Wrobela 79; Szkole Podstawowej nr 132, ul. Bolesława Śmiałego 6, Szkole Podstawowej nr 73, ul. Branicka 26 i Szkoła Podstawowa nr 142, ul. Drożyska 13. W tych placówkach nadal jest prowadzony nabór i ostateczna liczba uczniów może być większa. Rodzice cały czas, praktycznie do końca wakacji, mogą podejmować decyzje o zapisaniu do pierwszej klasy.

- Jak Kraków przygotowuje się na przyszły rok, kiedy będzie musiał zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom?

- Trwa budowa lub rozbudowa przedszkoli, które zostaną oddane do użytku do końca tego roku lub w roku 2017. Podjęta została również Uchwała Rady Miasta w sprawie przyjęcia regulaminu otwartego konkursu ofert dla niepublicznych przedszkoli, w których miasto będzie w razie potrzeby wykupywać miejsca dla dzieci nieprzyjętych do publicznych placówek. Prezydent miasta będzie zobowiązany ogłosić i przeprowadzić otwarty konkurs ofert w przypadku, gdy po przeprowadzeniu rekrutacji do publicznych przedszkoli liczba miejsc będzie niewystarczająca dla wszystkich dzieci.

- Czy w przyszłym roku miasto powróci do tematu zamykania szkół?

- Sieć szkół jest stale monitorowana i analizowana. Obecnie kluczową sprawą jest ogłoszenie rządowej reformy systemu oświaty. Decyzje w sprawie zmiany sieci szkół będą zależeć od ustaleń rządu.

- Czy w Krakowie analizowane są wyniki egzaminów zewnętrznych? Od lat szkoły samorządowe wypadają bardzo słabo na tle szkól niesamorządowych.

- Te wyniki co roku są analizowane i porównywane z wynikami w innych dużych miastach. Z satysfakcją odnotowujemy, że na tle innych miast, krakowskie szkoły samorządowe uzyskują wysokie wyniki. Mimo, że nadzór nad jakością pracy szkoły należy do kuratora oświaty, podejmowane są działania wspierające uzyskiwanie wyższych wyników przez uczniów szkoły, jak chociażby finansowanie programów, innowacji, pracowni przedmiotowych, wyposażenia szkół, jak również finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski