Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamery mogą zarządzać miastem

Piotr Tymczak, Marcin Warszawski
Krakowski system monitoringu jest przestarzały
Krakowski system monitoringu jest przestarzały FOT. JOANNA URBANIEC
Bezpieczeństwo. Radni PO byli w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, aby sprawdzić, jak funkcjonuje tam profesjonalny system monitoringu. Z pomocą policji chcą teraz przenieść podobne rozwiązania do Krakowa. Problemem są pieniądze, ale nie tylko.

Radni PO do referendum w sprawie igrzysk dopisali m.in. pytanie o to, czy krakowianie chcą rozwijać system monitoringu. Jak miałby on wyglądać? Projekt zostanie zaprezentowany po długim majowym weekendzie, ale już wiadomo, że będzie oparty na doświadczeniach innych miast.

– Jeżeli mielibyśmy porównywać się do Warszawy, Wrocławia czy Poznania, to my mamy łuki, a oni karabiny maszynowe. Na to, abyśmy ich dogonili w kwestii monitoringu, potrzebne są jednak pieniądze – mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Tymczasem system funkcjonujący pod Wawelem jest stary, bo przez lata nie inwestowano w jego rozbudowę. Obecnie w całym mieście jest zaledwie 68 kamer (26 zarządzanych przez policję i 42 przez straż miejską). Takich problemów nie ma w innych miastach. Całkowicie nowy system, składający się z 94 kamer, uruchomiono niedawno np. we Wrocławiu.

Podgląd ze wszystkich punktów ma operator w centralnej dyspozytorni znajdującej się w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jeszcze więcej, bo aż 300 kamer ma Poznań oraz Warszawa, w której operatorzy obserwują miasto z 323 punktów.

Wstępnie radni PO szacują, że na budowę podobnego centrum monitoringu w Krakowie potrzeba 26 mln zł. Do tego w pierwszym etapie trzeba byłoby zainstalować 300 nowych kamer za ok. 14 mln zł. System nie tylko miałby służyć poprawie bezpieczeństwa, ale też do operacyjnego zarządzania miastem, np. monitorowania demonstracji, informowania o wypadkach albo korkach.

Warto podkreślić, że w stolicy obraz z kamer jest przekazywany do centrum bezpieczeństwa, gdzie dyżurują dyspozytorzy centrum zarządzania kryzysowego oraz policji, straży miejskiej, pogotowia i straży pożarnej. Tam przejmowane są wydarzenia, które wymagają współudziału wielu służb. We Wrocławiu krakowscy radni PO byli pod wrażeniem monitoringu w komunikacji.

– Tam 1300 kamer znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa na drogach. Dzięki nim można odtworzyć przejazd pojazdu w granicach miasta, regulować pracę sygnalizacji świetlnych – mówi radny Jerzy Woźniakiewicz. W miastach, w których był monitoring, jest wykorzystywany do celów procesowych i podobnie byłoby w Krakowie.

Przeniesienie rozwiązań z innych miast do Krakowa podoba się policjantom. – Dla nas byłoby to bardzo dobre narzędzie do pracy – komentuje Mariusz Dąbek, małopolski wojewódzki komendant policji. – Złożyłem nawet deklarację, że jeżeli miasto znajdzie środki na rozwój monitoringu, to przygotuję ludzi do jego obsługi i wygospodaruję na to dodatkowe etaty – dodaje.

Na razie jednak budowa centrum monitoringu w Krakowie to raczej melodia przyszłości, a problemem są nie tylko pieniądze. W tym roku władze miasta zamierzają wydać na ten cel zaledwie 10 tysięcy złotych, za tę kwotę zostanie opracowana koncepcja obiektu. Wydawanie większych środków byłoby jednak co najmniej nierozsądne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nadal pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi funkcjonowania monitoringu. Rozpoczęcie inwestycji teraz mogłoby sprawić, że zakupiony sprzęt za rok nie spełniałby już nowych wymogów.

Inny problem to wydawanie milionów na monitoring bez zwiększenia stałej obsady etatowej policji i straży miejskiej. Kamery działają bowiem nie tylko prewencyjne, ale także zapewniają mundurowym więcej pracy. Tylko w ubiegłym roku w obrębie Rynku Głównego ujawniono w ten sposób ok. 1800 zdarzeń (około sześć dziennie), a 265 razy zabezpieczono materiał na cele prowadzonych postępowań karnych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kamery mogą zarządzać miastem - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski