Kamery z poślizgiem

syp
Udostępnij:
Władze Olkusza z niecierpliwością oczekują na odpowiedź z dyrekcji TPSA. Od niej zależy, czy uda się w tym roku stworzyć system monitoringu wizyjnego w Olkuszu, który ma składać się z 16 kamer.

W Olkuszu

   Pierwotnie zakładano, że kilka z 16 planowanych kamer zostanie zamontowane jeszcze w ubiegłym roku. Gmina miała zarezerwowane na ten cel 200 tys. zł z gminnego funduszu profilaktyki antyalkoholowej. W ubiegłym roku gmina wykonała projekt techniczny inwestycji, który został złożony do TPSA, gdyż sieć, za pomocą której będzie przesyłany obraz ma być poprowadzona istniejącymi studzienkami tej firmy. Władze miasta uzyskały też zgody właścicieli budynków, na których zostaną zamontowane kamery oraz poprowadzone instalacje. Jednak sprawa utknęła w TPSA. Ponieważ ciągłe przesyłanie obrazu z 16 kamer będzie wymagało specjalistycznej sieci, TPSA potraktowała inwestycję jako biznesową i zażądała od miasta 560 zł miesięcznie za jedną kamerę. Tymczasem władze miasta korzystając z cennika TPSA starały się o opłatę za korzystanie z całej sieci w wysokości 31 tys. zł rocznie. W czerwcu władze Olkusza wystosowały pismo do dyrekcji TPSA z prośbą o zastosowanie takiej taryfy. Dopiero potem władze Olkusza będą mogły ogłosić przetarg na zakup i montaż kamer, a służby TPSA będą równolegle układały przewody konieczne do połączenia kamer w jedną sieć. Na stworzenie sieci monitoringu wizyjnego jest zaplanowane w tegorocznym budżecie Olkusza prawie 600 tys. zł.
   Gminy raczej nie byłoby stać, aby płacić TPSA co roku ponad 100 tys. zł za samo użytkowanie sieci, nie mówiąc o pozostałych kosztach funkcjonowania systemu.
   Koszt zamontowania jednej kamery wynosi około 20 tys. zł. Kamery o wysokiej czułości będą miały możliwość zbliżania oraz obserwacji nocnej. Obraz z kamer będzie analizowany przez oficera dyżurnego olkuskiej policji. Wspólnie z władzami olkuskiej policji opracowano listę miejsc, najbardziej zagrożonych przestępczością, gdzie mają być zamontowane kamery. Między innymi planuje się ustawienie dwóch kamer na płycie rynku, przy ul. Sławkowskiej i Żuradzkiej, na skrzyżowaniu Kościuszki z Kazimierza Wielkiego, przy dworcach PKM, PKS i PKP, przy ulicach Kazimierza Wielkiego i Mickiewicza, na targowisku przy Sławkowskiej oraz przy ulicy Nullo. Poza centrum kamery mają zostać zamontowane przy pętli autobusowej na osiedlu Młodych, w pobliżu pawilonu przy al. 1000 lecia oraz na placu Konstytucji na Słowikach. Niezależnie od systemu kamer tworzonego przez władze miejskie, przed kilkoma miesiącami własną kamerę na dworcu komunikacji miejskiej zainstalował Związek Komunalny Gmin "Komunikacja Międzygminna". Ta kamera, poza poprawą stanu bezpieczeństwa, gdyż obraz z niej będzie docelowo przekazywany na policję, ma inny cel. Dzięki niej władze Związku mogą sprawdzić, który z autobusów, czy minibusów jeździ niezgodnie z rozkładem.
(syp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie