Kamica żółciowa

Kamica żółciowa

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

U ok. 75 proc. pacjentów przebieg choroby jest bezobjawowy, a obecność kamieni wykrywa się w badaniu USG przypadkowo
Choroba związana jest z obecnością w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych złogów w postaci kamieni utworzonych z cholesterolu albo barwników żółciowych z domieszką wapnia. Kamienie mogą być pojedyncze lub mnogie. Kamica pęcherzyka żółciowego prowadzi często do jego przewlekłego zapalenia. Kamica przewodów żółciowych może powodować ich częściowe lub całkowite zatkanie, co prowadzi do żółtaczki mechanicznej; bywa też przyczyną ostrego zapalenia trzustki w wyniku zatkania przewodu trzustkowego.


Czynniki ryzyka kamicy to: predyspozycje genetyczne, płeć żeńska (częściej chorują kobiety), wiek (obserwuje się wzrost częstości zachorowań wraz z wiekiem), otyłość oraz wahania masy ciała, dieta obfita w cholesterol, a uboga w błonnik, cukrzyca, stosowanie leków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej (wpływ estrogenów) oraz niektórych innych leków, np. z grupy fibratów, niedokrwistość hemolityczna, mukowiscydoza.
Objawy
U ok. 75 proc. pacjentów przebieg choroby jest bezobjawowy, a obecność kamieni wykrywana jest w badaniu USG przy okazji zdiagnozowania innych chorób.  Typowe objawy kamicy to: ból w nadbrzuszu, który może promieniować do okolicy łopatkowej; gorączka i dreszcze; żółtaczka mechaniczna, a także brak apetytu, nudności, wymioty przynoszące ulgę. Kolka żółciowa często pojawia się po spożyciu obfitego, bogatego w tłuszcze posiłku.

Leczenie
Rutynowym badaniem jest USG; bardzo dokładnie można też zdiagnozować chorobę dzięki tomografii komputerowej.

Leczenie kamicy może być zachowawcze lub operacyjne.

W profilaktyce napadów kolki żółciowej ogromne znaczenie odgrywa dieta z ograniczeniem spożywania potraw ciężkostrawnych, smażonych, w której kluczowe znaczenie odgrywa sposób przyrządzania posiłku – preferowane są potrawy gotowane na parze, duszone lub pieczone w folii lub pergaminie. Jest to tzw. dieta wątrobowa.

Leczenie farmakologiczne kamicy jest polega na przerywaniu napadów bólu kolkowego za pomocą leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Ponadto stosuje się również doustne preparaty kwasu ursodeoksycholowego o działaniu rozpuszczającym na złogi– ich skuteczność jest jednak ograniczona.
Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest objawowa i dająca powikłania postać kamicy żółciowej. Zalecanym sposobem leczenia operacyjnego jest tzw. cholecystektomia laparoskopowa, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego bez otwierania jamy brzusznej. W pozostałych przypadkach wykonuje się zabieg metodą klasyczną. Możliwe jest również zastosowanie litotrypsji, czyli zabiegu kruszenia złogów za pomocą fali ultradźwiękowej. Kamicę przewodową można ponadto leczyć za pomocą metod stojących na pograniczu endoskopii i radiologii interwencyjnej, czyli ERCP i MRCP. Polegają one na wziernikowaniu endoskopowym dwunastnicy, wprowadzeniu kontrastu do dróg żółciowych z następowym usunięciem z nich złogów zlokalizowanych za pomocą, zależnie od metody, monitora rentgenowskiego (EWCP, ERCP) lub rezonansu magnetycznego (MRCP). Alternatywną metodą leczenia jest również przezskórne wstrzyknięcie do dróg żółciowych estru metylterbutalinowego (MTBE)– substancji o działaniu rozpuszczającym kamienie żółciowe.


Trudno jest wskazać jednoznacznie postępowanie, które może uchronić przed kamicą żółciową. Osoby z uregulowaną gospodarką tłuszczową, dbające o właściwą dietę, z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu rzeczywiście znacznie rzadziej chorują na kamicę. Jednak nawet osoby zdrowe i odżywiające się prawidłowo też na nią zapadają.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo