Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień dla żubrów

SUB
Obelisk upamiętniający trzydziestą rocznicę powrotu żubrów w masyw Chryszczatej odsłonięto wczoraj w Woli Michowej w Bieszczadach. Powstał z inicjatywy leśników i członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

Kamień z pamiątkową tablicą stanął u stóp Krąglicy (943 m n.p.m.), przy uczęszczanej przez turystów drodze leśnej do przełęczy Żebrak. Nie było przecięcia wstęgi: z symbolicznego obelisku ściągnięto skórę dzika. - Odsamego początku głównymi opiekunami stada byli miejscowi leśnicy. Oni, przywsparciu lekarzy weterynarii, troszczyli się ozdrowie żubrów, oni ze swoich środków finansowali zimowe dokarmianie iwreszcie prowadzili obserwacje celem poznania ostoi, migracji i____struktury stad - przypomniał pomysłodawca pomnika, a zarazem nadleśniczy z Baligrodu Ryszard Paszkiewicz.
Bieszczadzkie żubry, które żyły tu od niepamiętnych czasów, wytępiono ostatecznie w XVIII w. W 1963 r. pojedyncze osobniki sprowadzono z Pszczyny i Niepołomic do Pszelin we wschodniej części Bieszczadów, zaś w 1976 r. kolejne do zagrody aklimatyzacyjnej w Woli Michowej. Ich imiona, m.in. Puga, Puha, Pustułka, Pustelnia i Pulas, wypisano na tablicy pamiątkowej. (SUB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski