Kamienica przy Małym Rynku 5 sprzedana

Kamienica przy Małym Rynku 5 sprzedana

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

Blisko 9 mln zł trafi do miejskiej kasy z tytułu sprzedaży zabytkowej kamienicy przy Małym Rynku 5. Po wielu nieudanych próbach znalezienia nowego właściciela w końcu przetarg na zbycie tej nieruchomości okazał się skuteczny.
Cena wywoławcza za działkę o powierzchni 0,03 ha i stojący na niej budynek mieszkalno-usługowy o powierzchni użytkowej ponad 600 mkw. wynosiła 8 878 500 zł. - Kamienica została sprzedana za 8 982 402 złote. To cena po odjęciu 5-procen- towej bonifikaty wynikającej z tego, że budynek jest zabytkowy - informuje Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Niewielkie przebicie ceny wywoławczej to i tak spory sukces, bo przez kilka lat nie było w ogóle chętnych na miejską kamienicę w samym sercu zabytkowego Krakowa.
Wystawiano ją pod młotek już kilka razy (razem z sąsiednią przy Małym Rynku 6), zapraszano inwestorów na rokowania, obniżano cenę wywoławczą - nic nie pomagało. Tym razem jednak chętny się znalazł, licytacja się odbyła i wkrótce powinno dojść do sfinalizowania transakcji.

Kamienica przy Małym Rynku nr 5 to czterokondygnacyjny budynek frontowy z poddaszem użytkowym oraz dwukondygnacyjna oficyna. Jest w niej siedem mieszkań i siedem lokali użytkowych (część znajduje się w piwnicach i na poddaszu). Obiekt wymaga remontu, który musi być prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków. Nowy właściciel zobowiązany będzie do nieodpłatnego ustanowienia służebności gruntowej po terenie części nieruchomości - chodzi o przejście przez sień wejściową budynku, następnie podwórkiem do piwnicy znajdującej się pod oficyną kamienicy przy Małym Rynku 6.

Obie kamienice od lat stoją puste. Początkowo planowano tam umieścić Narodowe Centrum Nauki, ale władze Krakowa nie doszły do porozumienia z resortem szkolnictwa wyższego w sprawie warunków przekazania nieruchomości. Nadal nie wiadomo, co będzie z budynkiem nr 6. Inicjatywa stworzenie w niej Klastra Kulturowego nie została zrealizowana. Nowy pomysł to umieszczenie tam Muzeum Jazzu.


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu