18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienie przynoszą radość

TYM
Barwne kryształy, kamienie szczęścia, błyszczące perły, bursztyny, zęby rekina i wiele innych ciekawostek można było zobaczyć i kupić podczas XXIV Międzynarodowej Wystawy i Giełdy Minerałów, Skamieniałości oraz Wyrobów Jubilerskich, która odbyła się w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej.

Błyszczące perły i zęby rekina

Barwne kryształy, kamienie szczęścia, błyszczące perły, bursztyny,

zęby rekina i wiele innych

ciekawostek można było zobaczyć

i kupić podczas XXIV Międzynarodowej Wystawy i Giełdy Minerałów,

Skamieniałości oraz Wyrobów

Jubilerskich, która odbyła się w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej.

   Podczas wystawy zaprezentowało się około 150 wystawców z kraju oraz Czech, Litwy, Rosji i Ukrainy.
   - Siłą napędzającą tego typu imprezy są kobiety, które kupują biżuterię i ozdoby. Minerałami interesuje się 20-30 procent osób zwiedzających wystawę, a jeszcze 15 lat temu było odwrotnie - mówił Remigiusz Molenda, kierownik Muzeum Geologicznego Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, które zorganizowało wystawę. Jego spostrzeżenia potwierdzali sprzedający.
   - Teraz, w czasach supermarketów, przede wszystkim liczy się to, co się świeci i błyszczy - stwierdził Jerzy Jaszczyszyn z Opola. Oferował on m.in. skamieniałe ryby w cenie 20-160 zł, zęby rekina (Maroko, trzeciorzęd) za 2-25 zł. Przyznał, że dużym powodzeniem cieszą się barwne kamienie z rzeźbionymi symbolami znaków zodiaku.
   - Znakom zodiaku są przypisane różne kolory. Kamienie łączy się więc ze znakami ze względu na ich barwę. Nie ma w tym nic magicznego - wyjaśniał Remigiusz Molenda. - Czy kamienie przynoszą szczęście i mają lecznicze właściwości? Ich kupowanie na 100 procent przynosi wiele radości. Nie ma natomiast metod badawczych, które pozwoliłyby sprawdzić - czy mają one wpływ na zmiany w organizmie.
   Ciekawostką wystawy były agaty Krzysztofa Polońskiego z Dąbrowy Tarnowskiej. Każdemu z kamieni nadał on swoją nazwę. Kolekcja ta otrzymała nagrodę specjalną. Wyróżniała się również kolekcja "Fauna oligoceńska Tasmanii", należąca do Marka Łodzińskiego z Krakowa, która zdobyła I nagrodę wśród ekspozycji paleontologicznych.
(TYM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski