Kamil Stoch Asem numer 1 w plebiscycie „Dziennika Polskiego” i "Gazety Krakowskiej". Gala 10 Asów Małopolski w Karcher Hali Cracovii ZDJĘCIA

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Udostępnij:
Podczas uroczystej gali, która w piątek 8 lutego ma miejsce w Karcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie, ogłosiliśmy nazwiska laureatów plebiscytu 10 Asów Małopolski za rok 2018. W plebiscycie pod honorowym patronatem rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie prof. Aleksandra Tyki oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Tomasza Urynowicza Asem numer 1 w Małopolsce został jeden z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii Kamil Stoch.

31-letni zawodnik KS Eve-vement Zakopane wyprzedził szachistę Jana-Krzysztofa Dudę i wioślarkę Marię Springwald oraz siedmiu innych świetnych sportowców. Odkryciem Roku 2018 został snowboardzista Oskar Kwiatkowski, Trenerem Roku Wacław Mirek z AWF Kraków, zaś Asem Honorowym prorektor AWF prof. Edward Mleczko, przed laty reprezentant Polski w biegach długich.

Kraków. Najpopularniejszy Sportowiec, Trener i Drużyna Małop...

Podczas gali nagrodę w imieniu Kamila Stocha, który obecnie startuje na zawodach Pucharu Świata w Lahti, odebrał jego ojciec.

Pytamy, czy zdarza się jeszcze, że Kamil chodzi po porady do rodziców? - Nie. Ma tyle na głowie, że nie ma na to czasu – śmieje się Bronisław Stoch. - A mówiąc bardziej serio, to dorosły, bardzo doświadczony człowiek. Czasem wydaje mi się, że to ja mógłbym iść po radę do niego. Przecież to, w jaki sposób potrafi sobie radzić w wielu trudnych sytuacjach pokazuje, jak jest odporny.

Kamil Stoch miał kapitalny ubiegły rok, wydaje się, że już nie mógłby mieć lepszego. Mijają jednak kolejne miesiące i pojawiają się nowe oczekiwania. Kibice chcą więcej i więcej. Czy u skoczka z Zębu jego ojciec też wciąż dostrzega głód zwyciężania? Pan Bronisław, z zawodu psycholog, odpowiada nieco przekornie.

- Głód zwyciężania nie może być u sportowca na pierwszym miejscu - wyjaśnia. - Musi mieć w sobie inny rodzaj motywacji, polegający na chęci ciągłego doskonalenia się.

Wydaje się, że właśnie to jest recepta jego syna na kontynuowanie kariery bez odczuwania przesytu sukcesami - unika syndromu wypalenia, nie tracąc radość z uprawiania sportu.

Ciągłe doskonalenie się to nieustanna walka z samym sobą i przeciwnościami losu. Chyba najlepszym na to dowodem są występy naszych skoczków w Zakopanem. Przez lata Małysz, a następnie Stoch właśnie pod Tatrami spisywali się najlepiej. Teraz okazuje się, że nic nie jest nikomu dane na zawsze. W styczniu Kamil, mimo bardzo dobrej dyspozycji w konkursie drużynowym, na drugi dzień w zawodach indywidualnych nawet nie zakwalifikował się do drugiej serii.

- Często wynik w sporcie, nie tylko w skokach, zależy od dyspozycji dnia zawodnika. Ale tym razem chyba nie to decydowało, ale ciśnienie. Ogromna presja, z jaką Kamil musiał sobie radzić, bo właśnie w Zakopanem najbardziej odczuwa oczekiwania kibiców. I nawet przy jego ogromnym doświadczeniu okazało się to bardzo trudne do przezwyciężenia – wyjaśnia Bronisław Stoch.

Było więc podobnie jak w ubiegłym roku, bo wtedy także Kamilowi w Zakopanem powinęła się noga. Ale przypomnijmy - po ubiegłorocznym występie na Wielkiej Krokwi przyszły wspaniałe skoki na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Może więc teraz, przed mistrzostwami świata w Seefeld, należy snuć radosne analogie? Stoch senior wolałby unikać takich porównań: - Jest zbyt wiele czynników, które wpływają na dyspozycję skoczka, by móc wróżyć na podstawie tego, co działo się wiele miesięcy wcześniej.

Tak samo, jak trudno określić moment, gdy Kamil zdecyduje się zakończyć karierę. Czy cezurą mogą być zimowe igrzyska w Pekinie w 2022 roku?

- Pewnie Kamil chciałby na nich wystąpić – mówi ostrożnie Bronisław Stoch, dodając, że jego zdaniem syn mógłby skakać jeszcze przez trzy sezony, ale nie za wszelką cenę. - Uczyni to tylko wtedy, gdy będzie miał pewność, że ma odpowiednie nastawienie, warunki, formę i zdrowie – podkreśla.

Przyszłość jest niekreślona, lecz zdaniem Bronisława Stocha syn byłby bardzo dobrym kandydatem na trenera. - Bo jest człowiekiem, który potrafi się dzielić tym co ma z innymi – wyjaśnia.

Na razie jednak wciąż trzeba szukać nowych miejsc w domu na trofea.
- U nas w rodzinnym domu w Zębie są starsze nagrody, jeszcze z czasów zwycięstw wśród juniorów. Najnowsze Kamil gromadzi u siebie. Ale nie przywiązujemy się do rzeczy. Puchary, statuetki mogą się zakurzyć, zniszczyć. Liczą się przeżycia i to, co zostaje w pamięci – podkreśla ojciec skoczka.

Czy jest jakieś jedno szczególne wydarzenie, które wbiło się w pamięć najmocniej? - Nie, nie – broni się. - Nie ma takiego jednego. Jest tyle różnych wspaniałych zdarzeń, które ogromnie przeżywałem. Pierwsze złoto olimpijskie? Tak, ale przecież było wcześniej złoto mistrzostw świata, później Puchar Świata. Czasem zaglądam na Youtube’a, tam można sobie wszystko jeszcze raz obejrzeć i powspominać.

Czas Stocha seniora jednak nie tylko na wspomnieniach upływa. - Teraz często jestem „uwiązany” zajmowaniem się 5-letnim wnukiem Alim. Syn córki jest bardzo żywym dzieckiem i z pewnością dobrze by mu zrobiło zajęcie się jakimś sportem – mówi. Na przykład skokami, by pójść w ślady Kamila? - Czemu nie, ale jego mama chyba jest za tym, by wybrał piłkę nożną – śmieje się.

Gala Sportowiec Małopolski 2018 w Karcher Hali Cracovii

Kraków. Gala Sportowiec Małopolski 2018. Galeria najpopularn...

W poniedziałek 18 lutego na łamach "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" ukaże się specjalny 16-stronicowy dodatek poświęcony plebiscytowi, w którym znajdą się wywiady, plakat oraz sylwetki i zdjęcia wszystkich nagrodzonych laureatów, a już teraz obejrzyjcie na naszej stronie internetowej galerię zdjęć z gali!

10 Asów Małopolski 2018 - wyniki


1. Kamil Stoch

Skoki narciarskie, KS Eve-nement Zakopane, 31 lat.
Sukcesy w roku 2018: medalista igrzysk olimpijskich - złoto indywidualnie i brąz w konkursie drużynowym w Pjongczangu; wicemistrz świata indywidualnie i brązowy medalista drużynowo w lotach narciarskich w Oberstdorfie; zdobywca Pucharu Świata, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni po raz drugi z rzędu. Jako drugi zawodnik w historii odniósł zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach TCS podczas jednej edycji (sezon 2017/18). Wygrał turnieje Raw Air, Willingen Five, Planica 7.

2. Jan-Krzysztof Duda

Szachy, MOS Wieliczka, 20 lat.
Wicemistrz świata w szachach błyskawicznych w Sankt Petersburgu (największy indywidualny sukces w historii polskich szachów); 4. miejsce na Olimpiadzie Szachowej w Batumi (drużynowo); po raz pierwszy w karierze zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski seniorów.

3. Maria Springwald
Wioślarstwo, AZS AWF Kraków, 28 lat.
Mistrzyni świata (Płowdiw) i Europy (Glasgow) w czwórce podwójnej; dwukrotnie druga w zawodach Pucharu Świata (Belgrad, Lucerna).

4. Dawid Kubacki
Skoki narciarskie, TS Wisła Zakopane, 28 lat.
Brązowy medal igrzysk olimpijskich drużynowo w Pjongczangu; brązowy medal mistrzostw świata w lotach drużynowo w Oberstdorfie; trzykrotnie na podium Pucharu Świata w sezonie 2017/2018; pierwsze miejsce w konkursie drużynowym PŚ w Wiśle (listopad 2018).

5. Krzysztof Piątek
Piłka nożna, Cracovia/Genoa, 23 lata.
Wiosną 2018 roku wicekról strzelców ekstraklasy, jesienią debiut i gol w reprezentacji Polski oraz - po letnim transferze z Cracovii do Genoi – najlepszy napastnik ligi włoskiej.

6. Andrzej Bargiel
Tatrzański Klub Narciarski Tatra Team Zakopane i kadra narodowa, ski-alpinizm, 30 lat.
Jako pierwszy w historii zjechał z wierzchołków K2 (2018 rok) i Broad Peak (2015) bez zdejmowania nart. Narciarz wysokogórski, himalaista, biegacz górski, ratownik TOPR. Były uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy.

7. Aleksandra Zamachowska
Szermierka, TS Wisła Kraków, 23 lata.
Mistrzyni Europy do lat 23 (po raz trzeci z rzędu) w szpadzie - na turnieju w Erywaniu zdobyła także brązowy medal z drużyną; wicemistrzyni Europy w turnieju drużynowym seniorek (Nowy Sad); indywidualnie wicemistrzyni Polski.

8. Maciej Kot
Skoki narciarskie, AZS Zakopane, 27 lat.
Brązowy medal igrzysk olimpijskich w konkursie drużynowym w Pjongczangu; zwycięstwo w drużynowym Pucharze Świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem oraz drugie miejsca w Lahti i Oslo; ponadto - także drużynowo - wygrana w konkursie Letniej Grand Prix w Wiśle.

9. Paweł Janusz
Karate tradycyjne, AKT Niepołomice-Kraków, 43 lata.
Po raz czwarty został indywidualnym i drużynowym mistrzem świata w konkurencji kata, czego nie dokonał wcześniej żaden inny karateka. Lider AKT Niepołomice-Kraków, który od wielu lat łączy funkcję prezesa, działacza, organizatora imprez, trenera i zawodnika.

10. Aleksandra Gaworska
Lekkoatletyka AZS AWF Kraków, 23 lata.
Srebrna medalistka halowych mistrzostw świata w sztafecie 4x400 m (Birmingham). U progu sezonu letniego ustanowiła rekord Polski na 500 m (1.08,65), ale potem doznała kontuzji, która uniemożliwiła jej dalsze starty.

Odkrycie Roku

Oskar Kwiatkowski
Snowboard, AZS Zakopane, 22 lata.
Jest pierwszym polskim snowboardzistą, który stanął na podium Pucharu Świata w konkurencjach alpejskich – był drugi podczas zawodów w szwajcarskim Scuol w slalomie gigancie równoległym. Zajął 13. miejsce w tej konkurencji w debiucie na igrzyskach olimpijskich (Pjongczang).

Trener Roku

Wacław Mirek
AZS AWF Kraków. Były średniodystansowiec, medalista mistrzostw Polski na 800 m. Trener przygotowania fizycznego zawodników z wielu dyscyplin sportu, głównie lekkoatletów, ale także np. tenisistek Agnieszki i Urszuli Radwańskiej oraz wicemistrza świata w szachach Jana-Krzysztofa Dudy. Nagroda za całokształt pracy trenerskiej.

As Honorowy

Prof. Edward Mleczko
Prorektor AWF w Krakowie. Reprezentant Polski w biegach długich, ponad 40 lat temu uzyskiwał wyniki na 5 i 10 km, o jakich dzisiejsi biegacze w kraju mogą tylko pomarzyć. Trener, działacz lekkiej atletyki, naukowiec, wychowawca wielu pokoleń szkoleniowców i nauczycieli wf. Promotor pracy dr Grzegorza Sudoła, recenzent pracy dr Justyny Kowalczyk.

Sportowy24.pl w Małopolsce

DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

 

Wielka Orkiestra Pomocy Jakuba Błaszczykowskiego

 

Kałuża, Reyman i inni. Znasz twarze legend futbolu?

 

Zobacz, jak zmieniali się piłkarze Wisły Kraków

 

Hutnik Kraków. Najlepsze oprawy w 2018 roku

 

[Jarosław Królewski sprzedawał kibicom karnety](https://gazetakrakowska.pl/wisla-krakow-jaroslaw-krolewski-sprzedawal-karnety-rozmawial-z-kibicami-i-gral-w-pilke-zdjecia/ar/13857274#sport)

 

Poznaj żużlowców i sztab „Jaskółek” na nowy sezon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski