Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamionna soplówki jodłowej i źródełek św. Franciszka

(DMA)
Na Kamionnej można spotkać takie „rysie”
Na Kamionnej można spotkać takie „rysie” fot. odkryj beskid wyspowy
Odkryj Beskid Wyspowy. Turyści na niedzielną wędrówkę wyruszą z Laskowej i Żegociny

Jak pachną źródełka św. Franciszka? Czy miodunka ćma lata, a soplówka jodłowa jest grzybem rosnącym na drzewie? Dlaczego Kamionną wciąż nazywają Patrią? Tego dowiedzą się wszyscy, którzy wybiorą się na kolejną wyprawę z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”.

_– To królowa, nasza perełka – _tak o Kamionnej mówi Jerzy Błoniarz, wójt gminy Żegocina, a jednocześnie współgospodarz niedzielnego spotkania. _– Choć szczyt jest niewysoki, to najwyższy w gminie i bardzo malowniczy – _zachęca do udziału w wędrówce na 801 m n.p.m.

Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji – wystarczy przyjść na miejsca zbiórek. A te znajduje się przed kościołami w Laskowej i Żegocinie. Marsz rozpocznie się o godz. 9 – z Laskowej bez szlaku, a z Żegociny ścieżką oznakowaną kolorem żółtym. Warto pamiętać o górskich butach, kapeluszu przeciwsłonecznym oraz płaszczu przeciwdeszczowym, wodzie do picia i paru kanapkach. Na Kamionnej, zwanej też Jeziernikiem, Makowicą lub Patrią, odprawiona zostanie msza św., będą występy, konkursy i wspólna fotografia oraz coś na wzmocnienie sił. Współgospodarzem wędrówki jest Czesław Stanisławczyk, wójt gminy Laskowa.

Jej strona północna, mroczna i tajemnicza, jest bardziej stroma. To właśnie tam utworzono rezerwat przyrody Kamionna, a ochroną objęto ponad 60 ha, w tym jar, w którym znajduje się źródło Przegini. Rezerwat chroni nie tylko buki i jodły, ale też wiotki żywiec gruczołowaty. Idealne miejsce do życia znalazły tu miodunka ćma, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, czosnek niedźwiedzi, dziewięćsił, a także niezwykły grzyb – soplówka jodłowa. _– To góra nie tylko piękna, ale i __bezcenna przyrodniczo – _tak o Kamionnej mówi wójt.

Na południowych stokach, znacznie łagodniejszych, jeszcze nie tak dawno było sporo gospodarstw. Dzisiaj po wielu pozostały tylko podmurówki, zdziczałe sady i zarastające pola. Zalesiony wierzchołek wypiętrza się ponad Żegociną, Rozdzielem, Pasierbcem, Laskową, Kamionną, a także Makowicą i Młynnem. Sąsiaduje z – kilkadziesiąt metrów niższą – Pasierbiecką Górą. Na Ka- mionnej ulokowała się również stacja narciarska Laskowa – Kamionna.

Wójt Błoniarz przypomina również o punkcie widokowym na przełęczy Widoma. – Można z niego podziwiać wspaniałą panoramę, nie tylko Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Gorców, ale także Tatr – dodaje.

Schodząc z Kamionnej do Żegociny warto choć na chwilę zatrzymać się przy niewielkich źródełkach – św. Franciszka. Wprawdzie niezbyt miło pachną, ale woda mineralną „zuber” jaką toczą, ma cudowne właściwości – tak przynajmniej twierdzą mieszkańcy.

_– Kamionna wita wszystkich zmierzających w Beskid Wyspowy. Warto zajrzeć także w nasze piękne doliny. Atrakcji w __nich nie brakuje – _zapewniają zgodnie Czesław Stanisławczyk, wójt gminy Laskowa i Jerzy Błoniarz, wójt gminy Żegocina.

Kolejne wyprawy

do 26 lipca – Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego

11 lipca – Limanowa

(park Miejski)

12 lipca – Tenczyn

(plac przy Stadionie Sportowym)

18 lipca – Raciechowice

(plac przed Urzędem Gminy)

19 lipca – Słopnice

(plac przed Urzędem Gminy)

25 lipca – Kamienica

(plac nad Kamienicą)

26 lipca – Sadek – Kostrza

(stadion sportowy w Sadku)

Podczas festiwalu (w godz. 17–22) będzie prezentowany folklor i produkty regionalne 5 grup mieszkających w Beskidzie Wyspowym – Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan. Będą koncerty, kiermasze, konkursy i tańce...

19 lipca – Łyżka

Łukowica (zbiórka o godz. 9, koło kościoła) – szlak zielony – Pępówka – Łyżka – szlak czarny – Przyszowa

26 lipca – Kostrza

Jodłownik (zbiórka o godz. 9, koło Urzędu Gminy) – szlak zielony – Kostrza – bez szlaku – Sadek

1 sierpnia – Potaczkowa

(sobota – wędrówka nocna)

Niedźwiedź (zbiórka o godz. 21, koło Urzędu Gminy) – bez szlaku i szlak zielony – Potaczkowa – szlak zielony i bez szlaku – Niedźwiedź

2 sierpnia – Szczebel

Tenczyn (zbiórka o godz. 9, obok szkoły, inauguracja nowego szlaku) – Szczebel – szlak czarny – Lubień

9 sierpnia – Jasień

Kamienica (zbiórka o godz. 9, przy Urzędzie Gminy, inauguracja nowego szlaku) – Szczawa – szlak niebieski i żółty – Jasień – szlak zielony – Polana Wały – Szczawa Białe

16 sierpnia – Łopień

Dobra (zbiórka o godz. 9, przy Urzędzie Gminy) – szlak zielony – Łopień – Hala Jaworze – szlak czarny – Tymbark

23 sierpnia – Jaworz

Pisarzowa (zbiórka o godz. 9, stacja PKP) – szlak zielony – Sałasz – szlak niebieski – Jaworz – szlak niebieski – Babia Góra – szlak żółty – Męcina

30 sierpnia – Mogielica

Słopnice (zbiórka o godz. 9, przy Zespole Szkół) – szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Mogielica – szlak niebieski – Jurków

6 września – Miejska Góra

Limanowa (zbiórka o godz. 9, Rynek) – szlak niebieski i żółty – Miejska Góra – szlak niebieski – Limanowa

12–13 września – Limanowa

Festiwal Piosenki Turystycznej – amfiteatr w parku Miejskim

13 września – Wiśniowa

V Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”

27 września – Czasław

X Święto Jabłka i Gruszki

Akcja wspierana jest przez województwo małopolskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski