Kampania wrześniowa 1939. Mijają 83 lata od tamtych wydarzeń

Atak na Wieluń 01.09.1939 r.
Atak na Wieluń 01.09.1939 r. Źródło: wikipedia
II wojna światowa rozpoczęła się od niemieckiego ataku na polskie Westerplatte. Wtedy też dla Polski rozpoczęła się wojna obronna. Polacy do 6 października stawiali opór wobec niemieckiej i radzieckiej agresji. Mimo, iż kampania wrześniowa zakończyła się klęską Polski, to punktowo polskie oddziały potrafiły zadać Niemcom dotkliwe straty. Jednak bez pomocy sojuszników Polska nie miała szans w walce z dwoma mocarstwami.

Bezpośrednie przygotowania do wojny przeciwko Polsce rozpoczęły się w Niemczech w kwietniu 1939 r. Strategiczne cele wojny były opracowywane pod nadzorem Adolfa Hitlera. Innymi kluczowymi dowódcami byli również: Walther von Brauchitsch stojący na czele Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych; Wilhelm Keitel, szef Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu; Hermann Göring, szef Wyższego Dowództwa Sił Lotniczych oraz Erich Raeder stojący na czele Naczelnego Dowództwa Marynarki Wojennej.

Niemiecki plan agresji na Polskę mający nazwę „Biały Plan” (Fall Weiss) zakładał zwycięstwo w wojnie błyskawicznej (Blitzkrieg). W jego myśl wojska niemieckie przy użyciu wszelkich sił i środków miały zaatakować Polskę z kilku stron. Niekorzystne rozłożenie granicy polsko-niemieckiej sprzyjało realizacji tego planu. Niemcy zakładali jednoczesny atak z Pomorza Zachodniego, Prus Wschodnich oraz terenów niemieckiego Śląska i Moraw.

Pakt Ribbentrop-Mołotow

Podpisany przez Niemcy i ZSRR pakt Ribbentrop-Mołotow, poza oficjalną wersją będącą traktatem o nieagresji, zawierał tajny protokół dodatkowy. Ustalał on między stronami strefy wpływów w powojennym ładzie. Umowa była faktycznie rozbiorem terenów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

Sowieci jednak nie zaatakowali 1 września. Ich bezpośrednie przygotowania do inwazji na Polskę rozpoczęły się 3 września. Wtedy komisarz ludowy obrony ZSRR Klimient Woroszyłow wydał rozkaz gotowości dla zachodnich okręgów Armii Czerwonej. Siły koncentrowano w Okręgu Białoruskim oraz w Okręgu Kijowskim. W stan gotowości postawiono także jednostki Okręgów Leningradzkiego, Kalinińskiego, Moskiewskiego i Charkowskiego. Natomiast 6 września rząd ZSRR zarządził mobilizację. Oddziały radzieckie gotowość bojową osiągnęły 11 września.

Polskie dowództwo co do zasady trafnie przewidziało kierunki niemieckiego ataku oraz jednoczesny atak z Pomorza Zachodniego, Prus Wschodnich oraz Śląska i Moraw w kierunku na Warszawę. Jednocześnie Polacy nie zdawali sobie sprawy z istnienia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, toteż nie spodziewali się agresji ze strony ZSRR, która nie została uwzględniona w planach wojennych.

Porównanie sił

W momencie wybuchu II wojny światowej armia niemiecka liczyła 1,8 miliona żołnierzy, 10 tys. dział, 2,7 tys. czołgów, 1,3 tys. samolotów, 2 pancerniki, 10 niszczycieli oraz 10 okrętów podwodnych.W agresji na Polskę wzięło udział także ok. 50 tys. Słowaków w sile 3 dywizji. Polska Niemcom przeciwstawiła 950 tys. żołnierzy, 4,3 tys. dział, 880 czołgów, 400 samolotów, 1 niszczyciela, 1 stawiacza min, 6 trałowców oraz 5 okrętów podwodnych.

Zatem przewaga niemiecka była dwukrotna jeśli chodzi o ilość żołnierzy i sprzętu. Jednak największa różnicę stanowiła siła ognia obu armii. Niemcy wystawili przede wszystkim 6 dywizji pancernych i 4 dywizje piechoty zmotoryzowanej, które miały największą zdolność przełamywania polskiej obrony. Wojsko Polskie na tym polu dysponowało ledwie 2 brygadami zmotoryzowanymi.

Dodatkowo 17 września Polskę zaatakowała Armia Czerwona w liczbie 620 tys. żołnierzy, 4 959 dział, 4736 czołgów i 3300 samolotów.

Początek wojny

Bez wcześniejszego wypowiedzenia wojnę 1 września 1939 r. rozpoczęli Niemcy podstępnie atakując Polskę. Jej pierwszym akordem był atak na Westerplatte. Dokładnie o godzinie 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej strażnicy wojskowej. Ostatecznie polska obrona Westerplatte załamała się dopiero 7 września po wielokrotnych atakach niemieckich prowadzonych z lądu, morza i powietrza. Obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu wobec niemieckiej agresji.

Także bombardowanie Wielunia było wskazywane jako moment rozpoczęcia wojny. Jednakże nalot został przeprowadzony, gdy Westerplatte już się broniło. Natomiast atak na Wieluń uznawany jest za pierwszą niemiecką zbrodnię wojenną, gdyż Luftwaffe zaatakowało niebronione miasto, w którym nie stacjonowały polskie oddziały. Najprawdopodobniej chciano przetestować nowe bombowce nurkujące Junkers Ju 87. W efekcie zniszczono 75% zabudowań miejskich, mordując co najmniej 127 mieszkańców Wielunia. Także 1 września niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie licznych polskich miast w tym Gdyni, Częstochowy, Grodna, Lublina i Warszawy. Niemcy zbombardowali także cele wojskowe i węzły transportowe.

Kalendarium kampanii wrześniowej

Kampania wrześniowa 1939. Mijają 83 lata od tamtych wydarzeń
Infografika: Agnieszka Kowalko

1 września Napaść Niemiec na Polskę (ataki na Wieluń i Westerplatte), dokonana bez wypowiedzenia wojny.

3 września Francja i Wielka Brytania (oraz Australia, Nowa Zelandia i Indie) wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Konflikt z Polską przekształcił się w wojnę światową.

6 września Wojska francuskie rozpoczęły ograniczoną ofensywę na przedpolu Linii Zygfryda. Działania zostały zakończone sześć dni później.

9 wrześniaArmie „Poznań” i „Pomorze” dowodzone przez gen. Tadeusza Kutrzebę rozpoczęły ofensywę, która przeszła do historii jako bitwa nad Bzurą. Była to jedyna do 1941 r. większa operacja zaczepna przeprowadzona przez wojska alianckie.

12 września Uczestnicy francusko-brytyjskiej konferencji polityczno-wojskowej w Abbeville podjęli decyzję o wstrzymaniu alianckich działań zaczepnych na froncie zachodnim. Władze RP nie zostały o tym poinformowane.

17 września Napaść Związku Sowieckiego na Polskę.

28 września Podpisany został akt kapitulacji Warszawy. W Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Niemiec J. von Ribbentrop i ZSRS W. Mołotow podpisali niemiecko-sowiecki układ „o granicy i przyjaźni”.

30 września Urząd prezydenta RP objął Władysław Raczkiewicz. Nowym premierem został mianowany gen. Władysław Sikorski.

Źródło: historia.org.pl, dzieje.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Kampania wrześniowa 1939. Mijają 83 lata od tamtych wydarzeń - Portal i.pl

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W XX leciu międzywojennym II RP zamieszkiwało 6 milionów ludności białoruskiej i ukraińskiej (20% całej ówczesnej ludności). Biorąc pod uwagę fakt, że zamieszkiwali oni wschodnią część Polski to na tamtych terenach było ich procentowo znacznie więcej, miejscami nawet 90-100%. Wkroczenie bohaterskiej Armii Czerwonej Związku Radzieckiego 17 IX 1939 na wschodnie tereny NIEISTNIEJĄCEJ już Polski (brak stałej ludności, brak stałego terytorium i brak rządu-szczury uciekły do Rumunii) w celu obrony ludności białoruskiej i ukraińskiej przed Niemcami było całkowicie uzasadnione i zgodne z prawem międzynarodowym – konwencja z Montewideo 1933. Tak postąpiłoby każde inne państwo. Wkroczenie to nie miało nic wspólnego z paktem Ribbentrop – Mołotow, który był zwykłym układem o nieagresji. Dokładnie taki sam pakt miała podpisany z Niemcami także Polska (pakt Lipski-von Neurath). Oprócz Polski to jeszcze Francja, Anglia, Łotwa i Estonia. ZSRR zawarł ten pakt jako ostatni kraj. Nie było żadnych tajnych protokołów do paktu Ribbentrop -Mołotow. Nikt nigdy i nigdzie na świecie nie widział oryginałów tych protokołów. Jedyne co istnieje to jakieś FOTOKOPIE wytrzaśnięte nagle z rękawa podczas procesów norymberskich w celu obrony Geringa. FOTOKOPIE te istnieją tylko po stronie zachodniej. Po stronie rosyjskiej nikt nigdy ich nie widział ani nie odszukał. FOTOKOPIE te są tak nieudolnie sfałszowane że nawet dziecko to widzi. Podpisy Mołotowa na wersji niemieckiej są w całości łaciną, na rosyjskiej inicjał imienia łaciną a nazwisko cyrylicą. Litera "W" od Wiaczesława na kopii niemieckiej ma całkiem inny charakter pisma niż na kopii rosyjskiej. Tak samo litera "M" jak Mołotow. Wydarzenia historyczne były sprzeczne z treścią załączników: Granica pomiędzy Niemcami a ZSRR miała być m.in. na Wiśle a była kilkaset km na wschód od Wisły. Litwa miała być w strefie niemieckich wpływów a była w strefie ZSRR. Zachodnia Ukraina aż po San miała należeć do ZSRR a na konferencji w Jełowej 12 IX 1939 Niemcy omawiali utworzenie tam pronazistowskiego państwa im podległego. Niemiecki atak na Lwów, który wraz z cała zachodnią Ukrainą miał należeć do ZSRR. Wzajemne ostrzeliwanie się pod Lwowem Niemców i Sowietów, którzy wg załączników mieli być sojusznikami. Wkroczenie 17 IX 1939 nie zostało uznane za agresję przez żaden kraj na arenie międzynarodowej. Lance do boju, szable w dłoń, do Rumunii szczury goń!
G
Gość
1 września, 10:31, Gość:

W działaniach Niemiec i Ruskich niewiele się zmieniło jedni i drudzy chcą nas nadal sobie podporządkować.

No bo кretyni nie są po to żeby samodzielnie istnieć tylko po to żeby ich podporządkować. Niech żyją Niemcy! Niech żyje Rosja! Precz z polską!

G
Gość
W działaniach Niemiec i Ruskich niewiele się zmieniło jedni i drudzy chcą nas nadal sobie podporządkować.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie