MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kanalia", "Hiena" i "Stalin" staną przed sądem. Członkowie gangu pseudokibiców z Krakowa oskarżeni o 180 przestępstw

Marcin Banasik
Marcin Banasik
36 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców oskarżył małopolski pion PZ Prokuratury Krajowej. Oskarżonym zarzucono łącznie 180 przestępstw - m.in. udział w pobiciach z użyciem pałek, noży, maczet, kastetów i młotków, a także przemyt znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy z Holandii do Polski.

Zarzuty: pobicia i przestępstwa narkotykowe

Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 180 przestępstw w tym m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w pobiciach z użyciem pałek, noży, maczet, kastetów, młotków, popełnienia licznych przestępstw narkotykowych w tym m.in przemytu znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy z Holandii do Polski, marihuany z Hiszpanii do Polski, wytwarzania znacznych ilości narkotyków w postaci marihuany.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 20 lat pozbawienia wolności, albowiem zachodzą przesłanki do wymierzania kary pozbawienia wolności z nadzwyczajnym jej obostrzeniem.

Wśród oskarżonych są m.in. Mariusz Z. ps. „Zielony”, Paweł S. ps. „Kanalia”, Andrzej R. ps. „Ryba”, Eryk. B. ps. „Hiena”, Szymon B. ps. „Banan”, Grzegorz D. ps. „Drobny”, Patryk J. ps. „Kierek”, Piotr K. ps. „Wisełka”, Maciej K. ps. „Trener”, Norberta R. ps. „Stalin”, Dominik K. ps. „Dekaz”, Łukasz S. ps. „Kosiarz”, Marcin G. ps. „Najemnik”, Konrad G. ps. „Buli”.

Grupy powiązane ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców

W toku śledztwa prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie ustalił, że w okresie od 2008 roku do lipca 2022 roku na terenie Krakowa i innych miejscowościach działało kilka zorganizowanych grup przestępczych powiązanych z bojówkami pseudokibiców jednego z krakowskich klubów piłkarskich. Celem ich działania było popełnienie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu oraz porządkowi publicznemu, a w tym pobić z użyciem niebezpiecznych narzędzi, oraz przestępstw związanych z obrotem narkotykami takimi jak marihuana, kokaina czy mefedron.

Przemyt narkotyków i pranie pieniędzy

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w ramach grupy kierowanej początkowo przez braci Z., a następnie również przez Magdalenę K. dokonywano wewnątrzwspólnotowego nabycia środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste (marihuany) w ilości nie mniejszej niż 5.500 kg o szacowanej czarnorynkowej wartości 88 milionów złotych. Cykliczne organizowano transporty narkotyków z terenu Hiszpanii ukrywając je m.in w lodówkach przewożonych w samochodach dostawczych, jak też w paletach z winem, owocami i warzywami. Środki odurzające były przewożone TIR-ami lub samochodami dostawczymi. Następnie na ternie Polski dokonywano ich wyładunku celem ich przejęcia i wprowadzenia do obrotu.

Z uwagi na osiągane wielomilionowe zyski z działalności przestępczej w ramach grupy osoby nią kierujące - we współpracy z innymi członkami grupy zajmującymi się aspektem ekonomicznym jej działalności - podejmowały szereg działań związanych z legalizacją uzyskanych nielegalnie dochodów. W tym celu nabywały i dokonywały obrotu nieruchomościami, następnie dokonywały konwersji ich na udziały w spółkach prawa, czy też wykorzystywały środki w działalności operacyjnej tych spółek.

W toku śledztwa prokurator dokonywał zabezpieczeń na mieniu oskarżonych o wartości 10 milionów złotych.

Ranking cen mieszkań krakowskich dzielnic. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Kanalia", "Hiena" i "Stalin" staną przed sądem. Członkowie gangu pseudokibiców z Krakowa oskarżeni o 180 przestępstw - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski