Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapłaństwo to nie jest panowanie

Grażyna Starzak
Ks. dr Nęcek ma kandydatów
Ks. dr Nęcek ma kandydatów Anna Kaczmarz
Kościół. Czytelnicy "Dziennika Polskiego" wybierają Proboszcza, Wikariusza, Siostrę Zakonną oraz Najlepszą Parafię Małopolski roku 2015

- Idealny proboszcz tak dobrze zna parafian, że pamięta nawet imiona ich psów - mówił papież Franciszek podczas nabożeństwa w katedrze w Asyżu. Radził kapłanom, żeby byli "mniej bogaci w swoje słowa, a bardziej bogaci w słowo Boże".

Wybieramy Proboszcza, Wikariusza, Siostrę Zakonną 2015 roku oraz najlepszą parafię Małopolski

Takich księży chcemy znaleźć w Małopolsce dzięki pomocy naszych Czytelników. Dlatego po raz czwarty organizujemy plebiscyt na Proboszcza i Wikariusza Roku. Chcemy też uhonorować najlepsze parafie i po raz pierwszy - siostry zakonne, które choć działają w cieniu kapłanów, w wielu dziedzinach życia społecznego są niezastąpione.

Uznanie dla naszej inicjatywy wyrazili metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz i ordynariusz diecezji tarnowskiej biskup Andrzej Jeż. Do patronów naszej akcji należy również ks. dr Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej, kierownik Katedry Edukacji Medialnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Zapytaliśmy go, jaki powinien być "ksiądz XXI w.". I czym powinna się wyróżniać idealna, parafialna wspólnota.

***
- Zapewne Ksiądz zna wielu kapłanów zasługujących na najwyższe oceny. Nie zdradzając nazwisk, proszę powiedzieć, jakimi cechami powinni się charakteryzować?

- Ksiądz XXI w. powinien dbać o swój rozwój intelektualny i duchowy. Po części winien być menedżerem. Cóż jednak po budynkach, gdy kościół będzie pusty? To, co najbardziej ludzi razi, to chciwość grosza, prostactwo i buta. Tymczasem u mądrego księdza ludzie będą szukać rady i pomocy. Mogę nawet zdradzić nazwisko kapłana, który mi imponuje. Jest nim ks. Stanisław Bętkowski. Objął urząd proboszcza w 2011 r. w parafii Narodzenia NMP w Gdowie i w bardzo krótkim czasie znalazł uznanie w oczach parafian. Jego świątynia wypełniona jest wiernymi po brzegi. Nie jest to parafia milcząca, lecz śpiewająca i udzielająca się w posłudze biednych i pokrzywdzonych. Ks. Bętkowski jest proboszczem wymagającym, ale wymaga najpierw od siebie. Dla niego wizerunek staje się osobistym świadectwem.

- Wybieramy też najlepszą parafialną wspólnotę. Czym powinna się wyróżniać?

- Wspólnota parafialna nie może być wspólnotą plotkarską, gdyż plotka mówi, że w parafii źle się dzieje. Chodzi o wspólnotę zgraną, zorganizowaną i umiejącą dobrze współpracować z proboszczem. Taka potrafi dostrzec problem, ocenić jego skalę i zaproponować konkretne rozwiązanie. Jest to wspólnota otwarta i zdolna do opieki nad słabymi.

- Po raz pierwszy, zgodnie z sugestią naszych Czytelników, będziemy wybierać Siostrę Zakonną Roku. Podejrzewam, że i w tej kategorii miałby Ksiądz swoje kandydatki. Jeśli tak, proszę powiedzieć, w jaki sposób pełnią swoją posługę.

- Franciszek w encyklice "Laudato si" pisze o języku ekologii i podkreśla, że jest nim język sprawiedliwości, która w dyskusji o środowisku słyszy wołanie Ziemi i krzyk biednych. Siostra Aleksandra, felicjanka z Krakowa, słyszy wołanie Ziemi, dbając o ogrody przy ul. Smoleńsk 6. A siostra Bernadetta, dyrektorka Kuchni im. S. Samueli, zauważa biednych, głodnych i próbuje im pomóc.

- W swoich książkach Ksiądz często cytuje papieża Franciszka. Przypomnijmy, co Ojciec Święty mówi na temat "istoty kapłaństwa".

- Przypomina, że kapłaństwo nie jest panowaniem. Jest służbą. Chrystus nie patrzył na ludzi z balkonu, lecz zatopił się w życiu. W kapłaństwie nie chodzi o ściąganie gromów z nieba na wiernych. W kapłaństwie chodzi o to, za ilu ludzi potrafi się nadstawić swojego karku. Aby tak się działo, potrzeba ascezy i nawrócenia.

- Polska, pomimo spadku powołań, jest wciąż prawdziwym "zagłębiem kapłańskim". Proszę na koniec przypomnieć, ilu duchownych pełni obecnie swoją posługę w archidiecezji krakowskiej?

- Niewątpliwie robi na mnie wrażenie powiedzenie Benedykta XVI: "Jestem skromnym pracownikiem w winnicy Pańskiej". To jest wiarygodny wyznacznik kapłańskiej misji. Obecnie pracuje w naszej archidiecezji 1186 kapłanów diecezjalnych i 970 zakonnych.

CZEKAMY NA ZGłOSZENIA
Kandydatów można zgłaszać do 31 lipca pocztą i poprzez e-mail. Nasz adres pocztowy: "Dziennik Polski", al. Pokoju 3, 31-548 Kraków, przy czym na kopercie należy zamieścić dopisek: "Proboszcz roku 2015", "Wikariusz roku 2015", "Parafia roku 2015" lub ,,Siostra Zakonna roku 2015". Adres e-mail: [email protected]
Zgłoszenie winno zawierać: imię i nazwisko proboszcza i wikariusza oraz nazwę i adres parafii, do której jest przypisany. W przypadku siostry zakonnej prosimy o podanie rodzaju jej posługi oraz instytucji (szkoła, dom opieki, szpital itd.), z którą jest związana. Przedstawiając kandydaturę parafii, prosimy podać jej pełną nazwę i adres. Jedna osoba może zgłosić więcej niż jednego kandydata.
Lista kandydatów, na których można głosować, zostanie opublikowana 5 sierpnia na łamach "Dziennika Polskiego" oraz na stronach internetowych: krakow.naszemiasto.pl i www.dziennikpolski24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski