Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaplica pełna gości, malowideł i muzyki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksander Gąciarz
Dalewice. Wewnątrz drewnianego zabytku wręczono Nagrody im. prof. Korneckiego

Kaplica pod wezwaniem Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach (gmina Koniusza) z reguły bywa zamknięta i niedostępna. Wyjątkiem są niedzielne przedpołudnia, gdy - o godz. 9.15 - odprawiana jest tu msza święta.

Otwarcie uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Mariana Korneckiego:

Autor: Aleksander Gąciarz

Tymczasem obiekt jest na tyle ciekawy, że Małopolski Instytut Kultury postanowił umieścić go na liście miejsc, udostępnionych do zwiedzania w ramach tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

- Mamy tu do czynienia z takim nagromadzeniem wizerunków świętych, które są dziełami sztuki, że już samo to przyciąga. Tymczasem pewnie mało kto by się spodziewał, że w takim ustronnym terenie, w otoczeniu kilku wspaniałych lip, ukrywa się miejsce pełne kolorów, ołtarzy, obrazów. Myślę, że jeżeli ktoś pierwszy raz wejdzie do środka, to przez chwilę nie będzie mógł się skupić na jednym obiekcie, bo jest tego naprawdę mnóstwo - mówi dr Zoltan Gyalokay, historyk sztuki, który przez dwa dni oprowadzał zwiedzających po wnętrzu kaplicy.

Wystąpienie Bogusława Sonika:

Autor: Aleksander Gąciarz

Pytany o najcenniejsze przedmioty zdobiące niepozorną z zewnątrz wymienia przede wszystkim obraz ołtarzowy. - To bardzo stary typ tzw. Matki Boskiej Śnieżnej, który korzeniami sięga czasów rzymskich - mówi dr Gyalokay.

Na ścianach kaplicy można obejrzeć również obrazy czterech świętych męczennic: Doroty, Agnieszki, Cecylii i Apolonii. Uwagę zwracają poza tym organy, który powstanie datuje się na XVIII stulecie.

Przewodnicząca Kapituły Joanna Daranowska-Łukaszewska, prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki:

Autor: Aleksander Gąciarz

Wartych obejrzenia przedmiotów jest bardzo dużo, a byłoby ich jeszcze więcej gdyby nie... złodzieje. Obiekt kilka razy był odwiedzany przez rabusiów dzieł sztuki. Józef Łakomy z Niegarowa i Ireneusz Pater z Dalewic przypominają, że jeszcze całkiem niedawno elementem wyposażenia kaplicy był dzwon - sygnaturka umieszczony w drewnianej wieżyczce. - Niestety, został skradziony i nigdy nie udało się go odzyskać - słyszymy.

Ks. Mirosław Cidyło odbiera Nagrodę im. Mariana Korneckiego:

Autor: Aleksander Gąciarz

W sobotę w Dalewicach odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. prof. Mariana Korneckiego "za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami architektur drewnianej Małopolski". Główne trofeum otrzymał ks. Mirosław Cidyło, proboszcz prawosławnej parafii pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem, za ochronę zabytków w miejscowościach Bartne, Wołowiec i Bodaki.

Fragment koncertu klawesynistek Bogumiły Gizbert-Studnickiej i Pauliny Tkaczyk:

Autor: Aleksander Gąciarz

W gronie wyróżnionych znalazło się natomiast miechowskie Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy" za opiekę nad dworkiem Zacisze. Kierująca BWA Krystyna Olchawa po odebraniu nagrody przypomniała, że o opiece nad dworkiem myślała od 40 lat. - Trudno było się nam przebić, bo wszyscy chcieli tam prowadzić działalność. Otrzymaliśmy zgodę w momencie, gdy właściwie nie myślałam już o tym, że kiedykolwiek może się to stać.

Dwa pozostałe wyróżnienia trafiły do Spółdzielni Kulturalno-Oświatowej w Bukowinie Tatrzańskiej za opiekę nad miejscowym Domem Ludowym oraz do Andrzeja Słoniny, twórcy Ekomuzeum w Bogdanówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski