Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapliczka ku czci lotnika zamordowanego przez Sowietów

Redakcja
W szkole im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, z okazji dnia 17 września — sowieckiej agresji na Rzeczpospolitą Polską w 1939 roku — odbyła się uroczystość, w której udział wzięli uczniowie szkoły, kombatanci oraz przedstawiciele władz samorządowych i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Po uroczystości odprawiona została msza św. oraz odbyło się wyświęcenie kapliczki w Wielkim Siole.

Jan Kasiukiewicz wyświęca kapliczkę ku czci Stanisława Pczyckiego — lotnika wojsk polskich zamordowanego przez sowieckich sołdatów w 1941 roku
Fot. Marian Paluszkiewicz

— Pokój należy przede wszystkim budować w swoim sercu, a nie, jak mówiono za czasów Związku Sowieckiego, walczyć o niego — powiedział Jan Kasiukiewicz,  ks. prałat, proboszcz parafii św. Teresy w Wilnie  podczas kazania w trakcie mszy w kościele pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Msza została odprawiona w intencji wszystkich poległych w obronie Polski oraz ofiar sowieckiej agresji we wrześniu 1939 roku. Podczas kazania ksiądz proboszcz zaznaczył, że „jednym z warunków pokoju jest również przebaczenie”. Po mszy,  w której uczestniczyli  również uczniowie oraz pedagodzy szkoły i kombatanci z Dobroczynnego Stowarzyszenia Kombatantów na Litwie (Edward Klonowski oraz Stanisław Zabielski), odbyło się uroczyste poświęcenie odnowionej przez władze gminy kapliczki w pobliżu Wielkiego Sioła.
— Dołożyliśmy wszelkich starań, aby odnowić kaplicę Stanisława Pczyckiego w pobliżu Wielkiego Sioła — powiedział Włodzimierz Sipowicz, starosta gminy niemieskiej. Starosta zaznaczył, że według opowiadań miejscowych ludzi, wojskowy lotnik Stanisław ukrywał się u swych krewnych i przyjaciół od chwili sowieckiego najazdu na Polskę. Gdy wojska radzieckie wycofywały się z Wilna w 1941 roku, ustępując niemieckiemu najeźdźcy, postanowił urządzić zasadzkę i zemścić się za swych pomordowanych kolegów. Niestety, został wykryty i zamordowany przez sowieckich żołdaków. Wkrótce po II wojnie światowej matka Stanisława Pczyckiego na miejscu śmierci swego syna zbudowała kapliczkę.
Witold Janczys

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski