Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapsuła ruszyła w przyszłość

Sylwia Nowosińska
Zakopana wczoraj kapsuła czasu może zostać otwarta nie wcześniej niż za pięćdziesiąt lat
Zakopana wczoraj kapsuła czasu może zostać otwarta nie wcześniej niż za pięćdziesiąt lat FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Jubileusz UJ. Przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego zakopali kapsułę czasu z przesłaniem dla potomnych.

Wczoraj o godzinie 18 w Ogrodzie Profesorskim przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie zakopano specjalną kapsułę czasu. Będzie można ją odkopać i otworzyć nie wcześniej niż za pół wieku. Ceremonię z uwagą śledziła liczna grupa studentów, doktorantów i pracowników naukowych.

– Przekazaliśmy potomnym nasze specjalne przesłanie. Prosimy przyszłe pokolenia o kontynuowanie tradycji uniwersytetu i dążenie do tego, aby pozostał najlepszą uczelnią. Chciałbym, żeby za 50 lat nasi naukowcy równie świetnie odnajdywali się w europejskiej przestrzeni badawczej – mówił rektor UJ, prof. Wojciech Nowak.

W kapsule znalazły się m.in. przesłanie od władz uniwersytetu, medal jubileuszowy, statut uczelni, dwa numery czasopisma „Alma Mater” (w języku polskim i angielskim), grudki soli z Wieliczki oraz materiały przygotowane przez studentów UJ na specjalnym dysku o pojemności 4,5 Gb, pokrytym kwarcowym szkłem.

– Ta specjalna płyta wyprodukowana przez niemiecką firmę wytrzymuje w niezmienionym stanie temperatury od bliskich zeru absolutnemu do 500 stopni Celsjusza – wyjaśnia Dawid Kolenda, przewodniczący Samorządu Studentów UJ.

Do kapsuły trafiły także listy do potomnych, które zwyciężyły w konkursie organizowanym przez naszą redakcję i Uniwersytet Jagielloński.

Czytelnicy, którzy spróbowali sobie wyobrazić, jak najstarsza uczelnia w Polsce będzie wyglądała za 50 lat, spisali swoje wizje przyszłości i przesłali je do nas. Przyznaliśmy dwie pierwsze nagrody – dla Izabelli Bociańskiej i Janusza J. Sepioła oraz wyróżnienie dla jednej z najmłodszych uczestniczek, licealistki Julii Kalęby. Wszyscy zwycięzcy otrzymali m.in. pamiątkowe albumy, które zostały wydane z okazji jubileuszu.

– Nigdy nie czułam się futurologiem, ale zawsze bardzo głęboko przeżywałam zmiany, z jakimi wszyscy spotykamy się współcześnie. Każdy z nas musi mierzyć się z ciągłym stresem i natłokiem informacji, jakie do nas docierają każdego dnia. Dlatego zastanawiam się, co zmieni się w przyszłości, nie tylko na uniwersytecie – mówi Izabella Bociańska.

W sobotę odbędą się kolejne uroczystości związane z 650-leciem UJ, w tym m.in. uroczyste posiedzenie Senatu oraz widowisko muzyczno-historyczne „UNIVERSA – Opera Otwarta”.

KALENDARIUM UROCZYSTOŚCI

9 MAJA – KONCERT JUBILEUSZOWY W KRAKOWSKIEJ FILHARMONII

Podczas koncertu, który odbędzie się o godz. 19.30, wykonane zostaną m.in.: mazur z opery „Straszny dwór” S. Moniuszki oraz „Carmina Burana” C. Orffa

9 MAJA ­ – POSIEDZENIE RADY PARLAMENTU STUDENTÓW RP

Początek w Collegium Maius o godz. 11

10 MAJA – UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W KATEDRZE WAWELSKIEJ

Mszę w intencji społeczności akademickiej UJ o godz. 9 odprawi ks. kard. Stanisław Dziwisz

10 MAJA – ORSZAK Z KATEDRY WAWELSKIEJ DO AUDITORIUM MAXIMUM

Uczestnicy rozpoczną pochód ulicami Krakowa o godz. 10.15

10 MAJA – UROCZYSTE POSIEDZENIE SENATU UJ W AUDITORIUM MAXIMUM

Udział wezmą m.in.: prezydent Bronisław Komorowski oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Ma­nuel Barroso – początek o godz. 12

10 MAJA – „UNIVERSA – OPERA OTWARTA”

Utwór symfoniczny skomponowany przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka zabrzmi o godz. 20.30 na Rynku Głównym

11 MAJA – MIĘDZYNARODOWE REGATY ÓSEMEK WIOŚLARSKICH O PUCHAR REKTORA UJ

Rywalizacja osad wioślarskich z Polski i Europy, w tym Cambridge i Oxford, na dystansie 1000 m rozpocznie się na Bulwarze Wołyńskim o godzinie 10.30.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski