Kara dopiero po pouczeniu

Redakcja
O stanie bezpieczeństwa w gminie informuje radnych nadkom. Wojciech Domagała Fot. Zbigniew Wojtiuk
O stanie bezpieczeństwa w gminie informuje radnych nadkom. Wojciech Domagała Fot. Zbigniew Wojtiuk
Udostępnij:
Zważywszy na ogólną liczbę przestępstw, które od początku roku wydarzyły się w powiecie miechowskim, gmina Słaboszów w policyjnych statystykach sytuuje się wyjątkowo korzystnie. Jest bezpiecznie, ludzie żyją na ogół spokojnie, zajmują się swoją robotą. Ale zdarzają się mandaty np. za naniesienie błota kołami jakiejś maszyny rolniczej z pola na drogę.

O stanie bezpieczeństwa w gminie informuje radnych nadkom. Wojciech Domagała Fot. Zbigniew Wojtiuk

GMINA SŁABOSZÓW. Rolnik nie zapłacił mandatu za zanieczyszczenie drogi błotem i wygrał sprawę w Sądzie Grodzkim

O stanie bezpieczeństwa od początku 2009 r. poinformował na sesji Rady Gminy w Słaboszowie zastępca komendanta powiatowego policji w Miechowie, nadkom.sarz Wojciech Domagała.
- Gmina Słaboszów należy do spokojnych, jeśli chodzi o zdarzenia kryminalne czy drogowe. Zdaniem funkcjonariuszy obsługującego tę gminę Posterunku Policji w Racławicach, jak i policjantów z KPP w Miechowie, widać dużą poprawę w zakresie "estetyki". Cyklicznie jest prowadzona akcja "Posesja", nadal są też prowadzone kontrole punktów sprzedaży alkoholu. Dzielnicowi zajmują się przypadkami przemocy w rodzinie. Poza obsadą posterunku w Racławicach, również na terenie tej gminy działają policjanci miechowskiej "drogówki" - mówił zastępca komendanta, na potwierdzenie swych słów przytaczając dane statystyczne.
Zagrożenia i kontrole prewencyjne: 4 razy skontrolowano miejscowość Zagorzany - zastosowano 4 pouczenia (w roku 2008 były 3), w Słaboszowie odnotowano 5 pouczeń (w roku 2008 - 7), były też 2 mandaty karne i jeden wniosek do Sądu Rejonowego. Rędziny Zbigalskie - 4 pouczenia i jeden mandat karny (w roku 2008 jedno pouczenie), w Nieszkowie - 4 pouczenia (w ubiegłym roku było ich aż 18), Buszków - 10 pouczeń (w 2008 - 20 pouczeń i 8 mandatów karnych).
- Chciałbym zaznaczyć, że policjanci próbują wcześniej zadziałać profilaktycznie. Dopiero jeśli pouczenie nie skutkuje, jest stosowany środek karny w postaci mandatu. Ale proszę mi wierzyć, nie jest naszym celem karanie mandatami za wszelką cenę - zapewnił nadkom.sarz Domagała.
W analizowanym okresie (od stycznia do maja br.), na terenie przyporządkowanym posterunkowi w Racławicach było 30 różnych policyjnych interwencji domowych bądź w przypadku zakłócenia porządku; odnotowano 8 zdarzeń kryminalnych (3 nietrzeźwych kierujących, 2 przypadki znęcania się w rodzinie, 2 kradzieże drewna, jedna kradzież drobiu). Był też jeden przypadek kłusownictwa (sprawcy jeszcze nie wykryto).
- Jest to znikomy procent przestępstw, jeśli chodzi o cały powiat miechowski, w którym od początku roku zarejestrowaliśmy w przybliżeniu 600 przestępstw. Ale to nie do końca odzwierciedla fakty, jeśli chodzi o zagrożenie, gdyż - w wyniku pracy operacyjnej policjantów - wciąż ujawniane są kolejne, dokonane w ostatnich miesiącach, przestępstwa - tłumaczył nadkom.sarz.
Wykrywalność ogólna jest wręcz imponująca i wynosi w powiecie miechowskim 91,5 procenta. Jest ona jedną z najwyższych w historii Komendy Powiatowej Policji w Miechowie. Wykrywalność kryminalna - 88 procent, wykrywalność z kategorii podstawowej (przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa: kradzieże z włamaniem, kradzieże mienia bądź rozboje) wynosi 84,4 procenta.
- Te wskaźniki pokazują, że policjanci pracują ofiarnie i rzetelnie, mimo problemów, z jakimi boryka się ten resort. Stąd te wyniki - skomentował dane statystyczne.
W gminie Słaboszów niemal nie występują przestępstwa drogowe. W ubiegłym roku był tylko jeden wypadek, zaś od stycznia do kwietnia 2009 r. nie było żadnych wypadków drogowych. Nadkom. Wojciech Domagała podkreślił, że - dzięki niewielkiej odległości do posterunku w Racławicach - policjanci i dzielnicowi są bliżej ludzi. A przecież z powodu trudnej sytuacji finansowej policji były prowadzone przy udziale komendy wojewódzkiej rozmowy, aby przeprowadzić reorganizację jednostek - z likwidacją posterunków i komisariatów włącznie.
- Ja jestem za tym, aby Posterunek Policji w Racławicach nadal funkcjonował i obsługiwał gminę Słaboszów. Pracowałem w różnych jednostkach, ostatnio pełniąc funkcję komendanta komisariatu w Słomnikach. Wiem, jakie są problemy tych gmin, gdzie ludzie nie mają kontaktów z funkcjonariuszami policji. Przykładem może być Igołomnia-Wawrzeńczyce, gdzie odległość od Komisariatu Policji w Słomnikach to 50 km - informował.
Radni dyskutowali o sprawach może przyziemnych, ale ich bezpośrednio dotyczących. Wrócił odwieczny dylemat: czy karać, czy tylko upominać rolników za zanieczyszczanie nawierzchni dróg ziemią lub błotem wywożonym z pól na kołach maszyn. Zdaniem gospodarzy mandaty są wypisywane nazbyt pochopnie i bez baczenia na sytuację materialną, wielodzietność rolnika.
- Jak zapewne pan komendant wie, jeden z naszych mieszkańców odwołał się od werdyktu policjanta i wygrał sprawę w Sądzie Grodzkim. I dobrze, że nie był nadgorliwy i nie zapłacił. Bo jakby mandat karny zapłacił, to byłoby po sprawie - wtrącił wójt gminy Zbigniew Kita.
Zastępca komendanta powiatowego KPP odnotował skrzętnie ten fakt w notesie. Teraz należy oczekiwać nie tyle pobłażliwości ze strony stróżów prawa, ale choćby bardziej "ludzkiego" podejścia, gdy przyjdzie karać za nanoszenie błota z roli na powiatowe i gminne szlaki komunikacyjne.
Zbigniew Wojtiuk
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie