MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kara za brak zniżki

GM
Kilkanaście dni temu opisaliśmy sytuację, na którą często skarżą się pasażerowie busów. Okazuje się, że niektórzy kierowcy nie honorują ich ulg do zakupu tańszego biletu.

Przewoźnicy powinni honorować ulgi, jeśli pasażer ma do nich prawo. Fot. Mirosław Gawęda

POWIAT WADOWICKI. Przewoźnicy powinni honorować ulgi przysługujące pasażerom - przypominają władze powiatu

Jeden z mieszkańców, Zbigniew Wąsek ze Stryszowa, narzekał, że przysługuje mu aż 90-procnetowa ulga przy zakupie biletu, ale większość przewoźników jej nie honoruje. Skarżą się także studenci, którzy nie zawsze mogą kupić bilet ze zniżką.

- Mam legitymację studencką, ale ostatnio jechałem do Krakowa, a kierowca powiedział mi, że jego to nie interesuje i może mi sprzedać tylko cały bilet. Tydzień temu też jechałem do Krakowa i bez problemu kupiłem "połówkę". Odnoszę wrażenie, że prawo do ulgowego biletu zależy od "widzimisię" kierowcy - mówił nam Marek, student z Andrychowa.

Po naszej publikacji starostwo w Wadowicach wydało w tej sprawie komunikat jasno określający sytuację w zakresie ustawowych ulg dla pasażerów.

Z komunikatu wynika, że przewoźnicy wykonujący regularne przewozy pasażerskie "zobowiązani są do sprzedaży pasażerom (uprawnionym do ulg) biletów po cenach uwzględniających przewidziane ustawą zniżki".

- Pasażer chcący skorzystać z ulgi powinien wylegitymować się dokumentem uprawniającym do niej. W przypadku nieuzyskania ulgi pasażer może złożyć skargę (wraz z dołączonym do niej biletem) do Małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego lub Starostwa Powiatowego w Wadowicach - informują w starostwie wadowickim.

"Sprzedaż biletu niezgodnie z cennikiem (bez uwzględnienia zniżki) przez przewoźnika jest złamaniem ustawy o transporcie drogowym i podlega karze w wysokości 300 zł. W przypadku dużej ilości skarg na tego samego przewoźnika istnieje również możliwość wszczęcia postępowania mającego na celu cofnięcia licencji na wykonywanie transportu osób" - informują władze powiatu wadowickiego.

Władze dodają, że przewoźnicy stosujący ulgi mogą zwracać się o dopłaty stanowiące różnicę między ceną biletu normalnego a ceną biletu po uwzględnieniu ulgi, po spełnieniu warunków wymienionych w ustawie o transporcie drogowym. Muszą także podpisać umowę z urzędem marszałkowskim w tej sprawie.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski