Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karate tradycyjne. Wkrótce w Krakowie festiwal i pawilon budo

Jerzy Filipiuk
Paweł Janusz w Japonii odwiedził wiele atrakcyjnych miejsc
Paweł Janusz w Japonii odwiedził wiele atrakcyjnych miejsc Fot. archiwum Pawła Janusza
Prezes AKT Paweł Janusz promował małopolski region w Japonii.

Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy, prezes i trener Akademii Karate Tradycyjnego w Krakowie oraz Niepołomicach Paweł Janusz przez 12 dni przebywał w Japonii, promując małopolski sport. Gościł tam wraz z prezesem PZKT Włodzimierzem Kwiecińskim i jego synem Witoldem, także wielce utytułowanym karateką.

– Do Japonii poleciałem jako koordynator Festiwalu Budo, który odbywać się będzie od 14 do 16 października 2016 roku w Tauron Arenie Kraków. Wziąłem ze sobą katalogi, prospekty i gadżety – z Tauron Areny, Centrum Kongresowego ICE, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Urzędu Wojewódzkiego, bo Japończycy lubią tego typu materiały – mówi Paweł Janusz.

Pobyt w ojczyźnie karate uważa za bardzo owocny. Wraz z Kwiecińskimi odwiedzili m.in. Tokio, Sapporo, Fukuokę i Chibę. Gościli w ministerstwach zajmujących się m.in. edukacją i turystką, japońskiej komisji UNESCO oraz w położonym na południu kraju Uniwersytecie Budo, odbywając wiele spotkań.

Budo wywodzi się z tradycji japońskich sztuk walki. W dosłownym tłumaczeniu oznacza drogę wojownika. W szerszym znaczeniu – to styl życia, ciągłe doskonalenie się poprzez trening, harmonijny rozwój ducha, umysłu i ciała.

Podczas krakowskiego Festiwalu Budo ma się odbyć kilka imprez: światowa konferencja Budo (patronat naukowy nad nią objął rekord UJ, prof. Wojciech Nowak), targi kultury i sztuki japońskiej, promocja Małopolski oraz mistrzostwa świata w karate tradycyjnym i zawody karate-do w kilku stylowych odmianach.

– Wstęp na Festiwal Budo będzie bezpłatny, choć wynajęcie obiektu na jeden dzień kosztuje 100 lub – jeśli jest transmisja telewizyjna – 170 tysięcy złotych – informuje prezes AKT.

Nasza ekipa otrzymała zapewnienie, że Japończycy przylecą do Krakowa. Nie tak dawno grupa 17 Japończyków, przedstawicieli różnych sztuk walki, gościła w niepołomickiej AKT, a także w Tauron Arenie Kraków, Centrum Kongresowym ICE oraz UJ.

– Byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli. Chcemy kontynuować współpracę z nimi. Podczas Festiwalu Budo będziemy mieli świetną okazję, by promować Małopolskę i zapoznać się z Japonią, od kultury poczynając, a na biznesie kończąc. Będzie można kupić wyroby japońskiej sztuki, a nawet kuchni – mówi Paweł Janusz.

Współpraca z Japonią odbywa się też na innej płaszczyźnie. Będzie mieć praktyczny wymiar i dla Krakowa, i dla AKT. W lipcu rektor UJ przyjął światowej sławy architekta Shinichiego Ogawę, który ma 5. dan w kendo (sztuka walki mieczem).

Spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. Paweł Janusz i Włodzimierz Kwieciński, było poświęcone mającemu powstać na III Kampusie UJ Centrum Sportu i Rekreacji, w którym funkcjonowałby specjalny pawilon budo, zaprojektowany przez Ogawę. Działka ma 50 arów.

– Mamy akceptację rektora na budowę pawilonu budo. Mieściłyby się tam dwie sale treningowe z matami oraz siłownia. Chcemy tam stworzyć uniwersyteckie drużyny judo i karate, wskrzesić sport akademicki w karate tradycyjnym, _zorganizować akademickie mistrzostwa Polski. Pawilon zostanie tak zaprojektowany, że będzie można go przenieść w __inne miejsce. Szukamy sponsorów dla sfinansowania obiektu – _podkreśla szef AKT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski