Karatecy rywalizowali w bocheńskiej kopalni

Rafał Wajda z Szarowa w akcji Fot. Jacek Taran
SPORTY WALKI. Rafał Wajda zajął drugie, a Anna Mleko (oboje AKT Niepołomice) ósme miejsce w finałowym turnieju Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego, który odbył się w Bochni. W klasyfikacji końcowej PLKT Wajda był drugi, a Mleko siódma.

Rywalizacja odbywała się w nietypowej scenerii - 250 metrów pod ziemią, w Komorze Ważyn w Kopalni Soli, dostarczając karatekom niezwykłych wrażeń. Ich zmagania poprzedziły pokazy taneczne i karate w wykonaniu przedstawicieli niepołomickiej Akademii Karate Tradycyjnego, organizatora podziemnego turnieju.

We wszystkich trzech turniejach PLKT (poprzednie dwa odbyły się w Starej Wsi) w rywalizacji mężczyzn Rafał Wajda awansował do finału, przegrywając w nim z Łukaszem Radwańskim.

W sobotę Wajda najpierw w kitei uległ właśnie Radwańskiemu ( - Bardzo dobrze mi szło, ale sędziowie punktowali 3:2 dla Łukasza), potem w kumite pokonał Mateusza Wanata (- Kontrolowałem przebieg walki) i Łukasza Rosiaka (- Wygrałem bez problemu przed czasem, zastosowałem dwie techniki nożne), a po kata wszedł do finału z drugim wynikiem (- Miałem zachwianie przy wykonywaniu pierwszego kata).

W finale w pierwszej rundzie zdecydowanie lepszy był Radwański, ale w drugiej Wajda popisał się efektownym kopnięciem okrężnym na głowę i doszło do trzeciego starcia, w którym mieszkaniec Szarowa doznał jednak urazu i decyzją lekarza pojedynek został przerwany.

Dzięki drugiemu miejscu w końcowej klasyfikacji Wajda zapewnił sobie (z Radwańskim) prawo startu w Pucharze Świata 15 czerwca w Lublinie. Będzie to jego debiut w imprezie rangi PŚ (w 2009 i 2011 roku był "dopiero" trzeci w PLKT). Dwukrotnie natomiast startował w Pucharze Europy - w 2010 i 2012 roku, zajmując odpowiednio drugie i pierwsze miejsce (w PLKT był w tych latach drugi).

Anna Mleko w kitei przegrała z Anną Stachurską, w kumite pokonała Agnieszkę Sajdutkę (przez ukaranie rywalki) i uległa Aleksandrze Gorzkiej (zadała jej niedozwolony cios - w tył głowy), a po kata została sklasyfikowana na ósmej, ostatniej pozycji. - Chciałam spróbować trudniejsze kata, żeby sprawdzić, jak mi wyjdzie i... wiem, gdzie jestem - mówiła potem mieszkanka Woli Zabierzo-wskiej.W końcowej klasyfikacji utrzymała siódmą lokatę.

Wyniki Mężczyźni - turniej w Bochni: 1. Łukasz Radwański (Kluczborski KK), 2. Rafał Wajda (AKT Niepołomice), 3. Sebastian Końcowik (Kontra Łęknica), 4. Bartosz Skwarski (Kobu Wrocław), 5. Robert Malec (Lubelski KKT), 6. Mateusz Wanat (KK Pruszków), 7. Łukasz Rosiak (IKT Włocławek), 8. Łukasz Klimczewski (KK Pruszków).

Końcowa klasyfkacja: 1. Radwański 24 pkt, 2. Wajda 21, 3. Końcowik 15, 4. Skwarski 15, 5. Malec 12, 6. Wanat 11, 7. Rosiak 6, 8. Klimczewski 4.

Kobiety - turniej w Bochni: 1. Aleksandra Gorzka (KK Pruszków), 2. Justyna Marciniak (Lubelski KKT), 3. Maria Depta (TS Sokół Aleksandrów Łódzki), 4. Anna Stachurska (KK Pruszków), 5. Małgorzata Baranowska (Lubelski KKT), 6. Agnieszka Sajdutka (AKT Rzeszów), 7. Maja Wójcik (OK Byczyna), 8. Anna Mleko (AKT Niepołomice).

Końcowa klasyfikacja: 1. Marciniak 23 pkt, 2. Depta 18, 3. Baranowska 18, 4. Gorzka 15, 5. Stachurska 14, 6. Sajdutka 11, 7. Mleko 5, 8. Wójcik 4.